Сексистська реклама інтернет-провайдера в чергове збурила місто на вихідних

У обласному центрі планують навести лад із рекламними конструкціями та змістом реклами на зовнішніх носіях. Про це йшлося під час засідання, яке відбулося у Черкаській міській раді, інформує прес-служба установи.

Проблема незаконно встановлених біл-бордів у Черкасах досі залишається невирішеною. Раніше управлінню інспектування давали доручення демонтувати усі незаконні рекламні конструкції до кінця травня. Перелік усіх законних біл-бордів є у міській раді. Як зазначила заступник міського голови Людмила Бордунос, потрібно розпочати жорстку боротьбу із тими підприємцями-власниками рекламних конструкцій, які не хочуть працювати у правовому полі.

– Якщо немає рішення міськвиконкому про дозвіл на розміщення, будь-яка споруда є незаконною. Міська влада має зносити такі конструкції, а власник нехай потім доводить свою правоту у суді, – зазначила Людмила Бордунос.

– Нам треба позбутися цього Шанхаю, який зараз є у рекламній сфері Черкас, і біл-бордами зайнятися щільненько. Якщо управлінню інспектування потрібно, щоб міська влада продовжила термін знесення незаконних біл-бордів, ми продовжимо, – підкреслив заступник міського голови Юрій Ботнар.

Не тільки законність розміщення рекламних конструкцій, а й зміст реклами на носіях обговорили під час наради. Заступник міського голови Ігор Волошин звернув увагу на те, що останнім часом у Черкасах почали з’являтися біл-борди, зміст яких може бути образливим для громадян.

Начальник відділу реклами та дизайну міського середовища Черкаської міської ради Андрій Поліщук зазначив, що органи місцевого самоврядування наразі не мають повноважень слідкувати за змістом реклами, яка розміщується на біл-бордах та інших міських носіях.

– Раніше це входило до повноважень спеціального органу – Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі. Після його ліквідації у 2015 році змістом реклами можуть опікуватися громадські організації та правоохоронні органи, – говорить Поліщук.

Натомість заступник міського голови Людмила Бордунос зауважила, що в цьому напрямку відділ реклами та міського середовища може співпрацювати з регіональним координатором Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Черкаській області Лесею Валяєвою. Вона має реальні важелі впливу та досвід роботи у цій сфері.

Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Черкаській області Леся Валяєва відреагувала на факт розміщення дискримінаційної та сексистської зовнішньої реклами у центральних частинах Черкас інтернет-провайдера «Фрегат».

Про це, за її словами, спершу стало відомо від  користувачів соціальної мережі «Фейсбук», які поширили  відповідні посилання на скандальну рекламу. Після обстеження, інформація підтвердилася.

– Для ухвалення рішення щодо відкриття провадження/проведення перевірки за відповідними фактами  мною підготовлено звернення  до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. До нього додала фото рекламної конструкції та скріншоти зазначеного посту у «Фейсбуці».  Далі Уповноваженний  ВР України з прав людини має розглянути  цей лист та  ухвалює рішення щодо вжиття відповідних заходів щодо припинення поширення реклами та подальше направлення листа-реагування до Головного управління Держпродспоживслужби у Черкаській області. Відзначу, що за кордоном речі сексистського та дискримінаційного характеру караються досить жорстко. В Україні – на порушників очікують  насамперед адміністративні стягнення. Зокрема, безпосередньо накладенням штрафних санкцій у таких випадках займається Головне управління Держпродспоживслужби у Черкаській області, – пояснила Леся Вікторівна.

А також додала, що відповідно до пункту 12 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Черкаській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 25.02.2016 року №26, Головне управління Держпродспоживслужби, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, приймає рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження.

За її словами, донині в Черкасах вже мали випадки такої боротьби зі скандальною зовнішньою рекламою:

– До мене, як регіонального координатора, через мережу «Фейсбук» надійшло повідомлення від Шакіна Дмитра щодо розміщення реклами інтернет-магазину МайФон, де було зображення оголеної жінки, як сексуального об’єкта, яка нічим не пов’язана з рекламованою продукцією та не має прямих асоціацій із рекламованим товаром.

Після обстеження, інформація підтвердилась: по Замковому узвозі (на спуску від музичного училища до Долини троянд) була розміщена зазначена зовнішня реклама. У зв’язку з цим, Уповноваженим з прав людини на підставі моєї службової було направлено запит до Головного управління Держпродспоживслужби у Черкаській області для розгляду зовнішньої реклами інтернет-магазину «МайФон» на предмет її відповідності статтям 7 та 8 Закону України «Про рекламу». У результаті чого було прибрано цю рекламу, – повідомила Леся Валяєва.

Водночас зауважує, що такі прикрі випадки виникають через недосконалість законодавства України у сфері реклами. Фактично владні установи на  місцях не можуть самостійно  вирішити питання щодо відмови у розміщенні чи зняття дискримінаційної реклами.
Леся Вікторівна розповідає, що подібні ситуації  мали місце і в інших містах України і за зверненням регіональних координаторів та втручання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини були успішно вирішені. А саме: рекламу компрометуючого змісту було прибрано.

Куди звертатись:
До Уповноваженого ВР України з прав людини
www.ombudsman.gov.ua
E-mail: hotline@ombudsman.gov.ua
Адреса: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 0100
Тел.: (044) 253 75 89; 0 800 50 14 20

Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого ВРУ з прав людини в Черкаській області – Валяєва Леся Вікторівна
Б. Шевченка, 195, к.119 (будівля облдержадміністрації)
прийом громадян по вівторках з 12:00 до 14:00
по п’ятницях з 15:00 до 17:00
тел.: 096-320-10-35
Е-mail: lesya1782@ukr.net