Черкащани активно скаржаться на різке підняття цін на медичні препарати. Експерти кажуть: здорожчання відбувається через деякі внутрішні та зовнішні фактори. Що впливає на ціноутворення у фармацевтичній сфері та наскільки безпечні медикаменти з інтернет-аптек – інформує vikka.ua.

Перший заступник голови Державної фіскальної служби України Сергій Білан на своїй Facebook-сторінці пише, що на фоні постійного зростання цін на предмети першої необхідності ліки “перевершили” всі інші товари.

“Ціна імпортних медикаментів у аптеках за 2017 рік збільшилася на 88%, українських – на 40%. При цьому адекватного наповнення бюджету від податків чомусь не відбулося, – пише він. – Враховуючи ємність ринку, а це близько 90 мільярдів гривень, оціночна сума втрат бюджету від аналогів, які не надійшли, за даними податкової міліції, складає 3 мільярди гривень на рік”.

У коментарі фармацевт Яна Кулик пояснює, що ціни підняли усі виробники фармацевтичної продукції, зокрема й вітчизняні.

“Аптеки тільки спостерігають за підвищенням, ми на це не можемо впливати. Ціни для населення ростуть, бо ми почали дорожче закуповувати препарати. Чим зумовлене здорожчання від виробників, ми не знаємо”,– каже вона.

Директор КП “Фармація” Валентина Ніколенко розповідає, що з початку 2017 року і до цього часу принцип ціноутворення не змінився, але при цьому вартість одних препаратів зовсім не змінилась, інші – значно здорожчали, а деякі виробники на певні препарати, навпаки, ціну знизили.

“Все залежить від виробника та контракту. Роздрібна вартість препаратів прямо пропорційна закупівельній, тобто вони пов’язані. Якщо ціна на закупку росте, то ми вже купуватимемо препарат дорожче і в аптеці. Націнки ж невеликі, з початку минулого року вони не змінилися, – каже вона. – Українські виробники також не стоять на місці і змінюють ціни. Звичайно, на зміну собівартості продукту впливають і енергоносії, і ріст заробітної плати, і доларові коливання”.

Яна Кулик зазначила, що націнка на медичні препарати стартує від 7% і більше – усе залежить від аптеки.

Тим часом директор департаменту охорони здоров’я та медичних послуг Черкаської міської ради Олег Стадник каже: відсоток прибутковості регулюється державою, тобто нормативними документами за так званими оптово-відпускними цінами, що змінюються доволі часто протягом року.

Ціни ж в умовах ринкової економіки визначаються зовнішніми та внутрішніми факторами.

blank

До зовнішніх належать: державне регулювання цін і тарифів, характеристика ринку та платоспроможність населення, ціни конкурентів, вид ринку (чиста конкуренція, олігополістична конкуренція або чиста монополія).

Внутрішні фактори впливу: рівень постійних та змінних витрат, позиція аптечного закладу на ринку.

“Також можна ще говорити про структуру ціни. Це прямі та непрямі валові, загальновиробничі, загальногосподарські витрати тощо. Ці чинники впливають на ціну фармпрепаратів”, – пояснює Олег Стадник.

Валентина Ніколенко каже, що наразі на черкаський фармацевтичний ринок “зайшло” дуже багато національних мереж аптек.

“Чим більше відкривається нових аптечних закладів, тим більше в старих аптеках падає реалізація, – пояснює вона. – Якщо рентабельність аптеки 2-3%, то це вже добре. Особливо в порівнянні з сільським господарством, де рентабельність складає 95-98%”.

Наразі ж набувають все більшої популярності інтернет-аптеки. Валентина Ніколенко підкреслює: ліцензійні умови не дозволяють реалізацію ліків через інтернет. У них прописано, що продаж лікарських засобів повинен здійснюватися лише в межах аптечних закладів. Інших варіантів не передбачено.

“Наразі більшість сайтів працює за такою схемою: покупець здійснює замовлення ліків через інтернет, але забирає їх у аптеці цієї ж мережі. Надсилати ж їх поштою законодавчо заборонено”, – наголошує вона.

Олег Стадник додає, що в інтернеті можна купити контрабанду, якщо це основні препарати, а не генерики (препарати-копії). Вони коштуватимуть дорожче.

“Небезпека купити неякісні ліки є не лише онлайн, але і в аптечних мережах. Причина – недобросовісна конкуренція на ринку. Але шахраїв більше саме в інтернеті, – каже він. – Зараз медикаменти імпортують з усіх країн світу. Єдиною вимогою є реєстрація препаратів в Україні. Тільки офіційно зареєстровані ліки вважаються безпечними і дозволеними”.