Понад 30 відмов і це лише офіційних. Черкаські мами нещеплених дітей учора вийшли на мітинг до міської ради. Вони виступають проти дискримінації та стверджують, що їхні діти мають право відвідувати садочки, інформує “18000”.

Документ із відмовою у зарахуванні дітей до ДНЗ від департаменту освіти та гуманітарної політики демонструє представниця ініціативної групи мам, яким відмовили від зарахування до садочків, Любов Петрусевич.

У документі зазначено, що «без профілактичних щеплень відвідування дітей дитячих закладів не дозволяється».

– Я – мати чотирьох дітей. Половина із них нещеплені. Два роки тому мій син пішов до садочку на підставі висновку ЛКК (лікарсько-консультативна комісія – ред). І тут мені директорка садочку написала таку «маляву», по-іншому не можу назвати. Коли ми з дівчатами подивилися на ці відмови, то зрозуміли, що вони однакові, – говорить черкащанка Ольга Рачек.

Вона стверджує, що в останньому пункті відмови зазначають, що відповідно до Наказу МОЗу №434 питання про відвідування ДНЗ дітьми, батьки яких відмовилися від щеплень, вирішується ЛКК.

– Йдеться про наказ міністерства про поліклінічну діяльність, який втратив свою юридичну силу. У нас немає поліклінік, – додає черкащанка. – Натомість є інший документ, який підписаний Стадником (директор департаменту охорони здоров’я ЧМР Олег Стадник – ред.), у якому зазначено, що в рекомендаціях має бути вказано, що дитина здорова, батьки відмовилися від щеплень, а зробити їх можна по індивідуальному графіку.

Мітингарі обурюються, мовляв, на темі щеплень спекулюють і директори садочків, розпалюючи конфлікт між батьками. Окрім того вони виступають проти дискримінації дітей. Під відповідним зверненням зібрали понад 300 підписів.

– Наші опоненти кажуть, що нещеплені діти є загрозою. Це неправда. Навіть щеплені діти хворіють, помирають. Все з різних причин: не правильно встановлений діагноз, поствакцинальні ускладнення, такі як енцефаліт, менінгіт. Сенсоневральна глухота, якщо говоримо про вакцину від кору. Ці побічні ефекти чітко вказано в інструкції, яку надає виробник. Окрім того, у 2019 році до них додалися кома та незворотні ушкодження мозку. Це є важкі побічні явища, – говорить Любов Петрусевич.

Натомість мами зауважують, що не агітують нікого відмовитися від щеплень.

– Це не наша компетенція, ми вимагаємо дотримуватися законів і працювати в межах законодавства, – говорить Рачек.

Нарікають батьки і на розголошення особистих даних дітей.

– Коли батьки приходять в садочок оформляти дитину, завідуюча каже: «Ми не можемо прийняти вашу дитину, інші батьки будуть проти». Виникає питання: Які інші батьки? Як вони про це дізнаються? У нас законодавством заборонено розповсюджувати такого характеру інформацію. І за це передбачена кримінальна відповідальність, – говорить Любов Петрусевич. – Нам потім інші батьки кажуть: «Ми не хочемо, щоб ви водили свою дитину». Ми ж не в гості прийшли, а в комунальний заклад. Чому батьки починають травити одне одного? Це нагадує булінг серед дорослих. Карантин у нас не введено, епідемію не розповсюджено. А цих дітей відштовхують від соціуму.

Директор департаменту освіти та гуманітарної політики Сергій Воронов у коментарі “18000” повідомив, що згідно ЗУ “Про захист населення від інфекційних захворювань” дитина може бути зарахована до ДНЗ, якщо вона має усі щеплення та довідку ЛКК.

– Більшість цих людей не мали ані щеплень, ані висновку комісії. Окрім того ми наголошуємо, що отримувати дошкільну освіту можна різними формами, зокрема й дистанційно. Ми готові забезпечувати це право, не порушуючи Конституцію, не порушуючи законів, – говорить Воронов.

Він радить батькам звернутися до суду. Каже, що готовий навіть сплатити за них судовий збір.

– Ця історія триває вже не перший рік. У нас був інцидент, коли батько дитини, яка відвідувала один із садочків, подав до суду і програв. Бо справді є низка законів, які обмежують відвідування нещеплених дітей у ДНЗ. Натомість у школах – це дозволено, – зауважує директор департаменту.

За його словами, навіть діагноз “здорова” у висновку ЛКК не свідчить про дозвіл на відвідування садочку. Має бути чітко зазначено, що дитина має право відвідувати ДНЗ.

– Коли у нас почалися захворювання на кір, то у садочках ми виявляли незаконно влаштованих дітей. Таких було кілька десятків. Тому завідувачі закладів просили батьків тимчасово не водити до садочку нещеплених дітей, аби їх не вразив вірус, – говорить Сергій Воронов.