12 жовтня на Соборній площі у Черкасах зібралися небайдужі громадяни, які вирішили відсвяткувати рішення патріарха Варфоломія щодо надання автокефалії майбутній українській помісній церкві. Таку акцію анонсували у всіх містах країни, в тому числі і в столиці на Майдані незалежності українські політики та активісти.

Зокрема, пропонувалося взяти з собою кагор, вино, яке використовується під час церковних служб.

blank

Кілька десятків черкащан, активістів та представників засобів масової інформації, кілька годин співали на площі українських пісень, відзначаючи історичне рішення, за яке народ боровся останні кілька столітть. Усіх бажаючих пригощали кагором.

До святкування приєдналися і журналісти нашої редакції.

blank

Нагадаємо з 9 по 11 жовтня у Константинополі відбувався Священний Синод під головуванням Його Всесвятості, Вселенського Патріарха Варфоломія.

Священний Синод детально та тривалий час обговорював церковну справу України в присутності Його Преосвященства Архиєпископа Даниїла Памфільського та Його Преосвященства Єпископа Іларіона Едмонтонського, Патріарших Екзархів в Україні, та ухвалив після розширеного обговорення:

1) Підтвердити вже прийняте рішення про те, щоб Вселенський Патріархат приступив до надання автокефалії Церкві України.

2) Відновити станом на сьогоднішній день Ставропігію Вселенського Патріарха в Києві, одну з його багатьох Ставропігій в Україні, які завжди там існували.

3) Прийняти та розглянути прохання про апеляцію від Філарета Денисенка, Макарія Малетича та їх послідовників, які опинилися у схизмі не з догматичних причин, у відповідності до канонічних прерогатив Константинопольського патріарха отримувати такі звернення від ієрархів та інших священнослужителів з усіх Автокефальних Церков.

Таким чином, згадані вище особи були канонічно поновлені у своєму єпископському або священицькому сані, також було відновлено сопричастя їхніх вірних з Церквою.

4) Скасувати зобов’язання Синодального листа 1686 року, виданого за обставин того часу, який надавав у порядку ікономії право Патріарху Московському висвячувати Київського митрополита, обраного собором духовенства та вірян його єпархії, який мав згадувати Вселенського Патріарха як свого Першоієрарха за будь-яким богослужінням, проголошуючи та підтверджуючи свою канонічну залежність від Матері-Церкви Константинополя.

5) Звернутися до всіх залучених сторін із закликом утримуватися від захоплення церков, монастирів та іншого майна, а також від будь-яких інших насильницьких дій та помсти, щоб перемагали мир і любов Христа.

Після цього рішення Патріарх Філарет заявив, що об’єднання українських церков буде швидким.

Президент України зазначив, що рішення про надання автокефалії Україні прийнято.

У неофіційних коментарях ієрархи РПЦ уже назвали рішення Синоду Константинопольського патріархату “катастрофічним”.

Церковники УПЦ МП заявили, що на Вселенського патріарха Варфоломія треба накласти анафему за рішення зняти анафеми з очільників українських православних церков Філарета та Макарія.

Але вже зараз там заявили про майбутній розрив євхаристичного спілкування з Константинополем.