У Черкасах завершилися Чемпіонати України в неолімпійських класах яхт і серед юніорів з вітрильного спорту. Змагання такого рівня вперше провели в Черкасах за всі роки незалежності України. У них взяли участь майже 70 учасників із Дніпропетровської, Миколаївської, Донецької, Полтавської областей та міста Київ. Розповіли у пресслужбі міської ради.
Упродовж 4 днів у акваторії Дніпра змагалися спортсмени в шести класах: Finn, Ilca 6, Ilca 7, Ultra M, 470 та 420. Їм довелося демонструвати свої знання й уміння і в штиль, і у вітряну погоду.
Зрештою, за результатами чемпіонатів переможцями стали:
– клас «470» (змішані, чоловіки, жінки) – Самарін Єгор/Василенко Єлизавета (Дніпропетровська область);
– клас ILCA – Андрій Вердиш (м.Київ);
– клас ILCA6 (чоловіки, юніори, юніорки) – Іван Антіпін (Миколаївська область);
– клас Фінн – Тарас Гавриш (м.Київ);
– клас Ultra M (чоловіки) – Дмитро Антіпін (Миколаївська область).
Черкасець Ростислав Лєвцов у цьому ж класі змагань посів ІІ місце.
«Символічно, що ці чемпіонати України в неолімпійських класах яхт і серед юніорів з вітрильного спорту відбулися в нашому місті саме перед великими державними святами, уособлюючи наше прагнення до миру і свободи, – сказав Черкаський міський голова Анатолій Бондаренко. – Насамперед дякую нашим відважним Збройним силам за можливість жити і працювати, займатися спортом. Вірю, що незабаром ми будемо проводити такі змагання і на хвилях Маріуполя та інших міст, які знову стануть вільними від окупації. Слава Україні!», – прокоменував Черкаський міський голова Анатолій Бондаренко.
Серед організаторів цих престижних всеукраїнських змагань – Черкаська обласна військова адміністрація, Черкаська міська рада, черкаський крейсерський яхт-клуб «Парус», ГО «Козьцькі вітрила», Вітрильна федерація Черкаської області.
Організатори та учасники поділилися своїми думками і спогадами з приводу історії вітрильного спорту й нинішнього чемпіонату.
«Попри всі негаразди воєнного стану діти мають бути залучені до спорту, і займатися вітрилами, бо це надихає», – говорить голова яхт-клубу Олександр Кулагін. – Для ветеранів вітрильного спорту цей чемпіонат є нагодою пригадати етапи його розвитку і становлення в Україні, а молодим спортсменам – поспілкуватися одне з одним, із кращими тренерами та перейняти їх досвід для подальшого вдосконалення».
«Це велике досягнення для Черкащини, що ми з допомогою міської ради та обласної військової адміністрації організували і провели чемпіонат, який в інших регіонах України зараз зробити неможливо, – говорить Микола Мейта, голова вітрильної федерації Черкаської області та співорганізатор чемпіонату. – Адже змагання такого рівня зазвичай відбуваються на «відкритій воді», в морських умовах. Тому підготовка до чемпіонатів Європи та світу проводилася в Маріуполі, Одесі. А Черкаси знаходяться на «рівній воді», де немає великих хвиль. Проте ми переконалися, що акваторія Дніпра в районі Черкас дозволяє проводити масштабні всеукраїнські чемпіонати».
Востаннє у Черкасах чемпіонат України з вітрильного спорту проходив 1963 року. Одним з учасників тих змагань був Віктор Копилов, майстер спорту України з вітрильного спорту і майстер спорту з кульової стрільби.
«Мені тоді було 18 років. Ми змагалися на серійних дерев’яних човнах, які власноруч майстрували, ремонтували, шили вітрила, багато часу витрачали на оснащення, – згадує він. – Дивлячись тепер на фірмові човни з легкого полімерного матеріалу, на яких змагаються молоді яхтсмени, по-доброму їм заздрю. До речі, раніше черкаська команда завжди везла з собою на змагання багато допоміжних інструментів: швейну машинку, наждаки, рубанок, стамески, смоли. І всі знали: якщо в когось щось ламалося, треба йти саме до нас: черкасці майстровиті і завжди допоможуть».
Він додає: нинішній чемпіонат України з вітрильного спорту, який відбувся у Черкасах – це справжнє свято на воді.
Володимир Шинкаренко, яхтсмен-любитель і один із засновників Черкаського яхт-клубу розповідає, що вперше став під вітрила 9-річним хлопчиком, а за майже півстоліття роботи власноруч побудував 13 яхт. Нині вони з друзями працюють для відродження вітрильного спорту в Черкасах.
«Якщо закохався в парус – то на все життя. Тому через багато років ми з друзями вирішили передати свої знання дітям, відродити вітрильний спорт у Черкасах, – говорить Володимир Миколайович. – Чотири роки тому в районі пляжу «Живчик» нам виділили невелику ділянку, де ми відкрили школу вітрильного спорту. Тепер її потрібно облаштувати. Інвентар, який могли, збирали по всіх областях. Нас підтримали в Міністерстві молоді та спорту України, міська влада Черкас теж сприяє створенню дитячої школи з водних видів спорту».
Серед тих, хто доєднався до відродження вітрильного спорту в Черкасах – Юрій Єфремов, співзасновник ГО «Козацькі вітрила», яхтсмен, майстер спорту, чемпіон України з парусного спорту.
«У складі черкаської КДЮСШ є секція парусного спорту. І більше 30 років ми робили все можливе, аби «великий парус» нарешті приїхав у Черкаси, – розповідає Юрій Єфремов. – Навіть під час повномасштабної війни та воєнного стану продовжували тренувати дітей, дотримуючись усіх вимог і правил безпеки. Тепер пишаємося, що Черкаси провели чемпіонат України».
Голова ГО «Козацькі вітрила», депутат Черкаської міської ради і учасник АТО/ООС Сергій Прядка був одним з тих, хто з 2020 року взявся розвивати відділення дитячого вітрильного спорту в Черкаській області. Він спробував ходити на яхті під час реабілітації після поранення. Відчув, наскільки це красиво і потрібно для дітей та молоді.
«Разом із яхтсменом Володимиром Шинкаренком та іншими однодумцями ми збирали човни та інше необхідне спорядження по всій Україні, шукали підтримки у місцевих бізнесів, громадських організацій», – розповідає.
Нині ГО «Козацькі вітрила» розвивається як відділення вітрильного спорту при Черкаській міській раді. Мають більше 20 вітрильних човнів та моторний човен. Тут займаються 20 дітей, в тому числі й внутрішні переселенці з Харкова, Слов’янська, Луганська. Діти двічі брали участь у чемпіонаті України з вітрильного спорту: в Маріуполі й Тернополі, де виграли золоті й срібні нагороди.
«Вітрильний спорт дуже корисний, адже це не тільки фізична підготовка та вміння ходити під парусом, а й знання природи, навчання плаванню. Треба вміти працювати з фарбою, інструментом. Наші вихованці отримують чимало прикладних знань і навичок, різнобічні знання, стають технічно грамотними, – говорить Сергій Прядка. – Коли бачимо на тренуваннях оптимізм дітей, то розуміємо, що треба розвивати і популяризувати вітрильний спорт, і ми долаємо всі труднощі недарма».
Юні яхтсмени з черкаської команди гідно представляли наше місто й область на нинішньому чемпіонаті України.
«Друге місце, яке я посів на чемпіонаті, мотивує і надихає на подальшу роботу над собою, – говорить Ростислав Лєвцов. – Взагалі ж вітрильні перегони я вподобав, займаючись у секції з морського багатоборства. У вітрильному спорті мені подобається швидкість».
«Я люблю стихію вітру та сам процес змагання з іншими, – розповідає учасник команди Артем Головко. – Крім того, ми займаємося фізичною підготовкою, мусимо більше знати географію, фізику, хімію».
«Сам вітрильний спорт є романтичним, інтригуючим, – говорить Рустам Регеда. – Він допомагає дружити, розвиває командний дух, де один за всіх, і всі за одного. Для нас велика честь брати участь у таких змаганнях, переймати досвід у досвідчених яхтсменів України».
Як поінформували організатори змагань, наступний чемпіонат України в неолімпійських класах яхт має відбутися у вересні на Львівіщині.
КОМЕНТАРІ