У селі Леґедзине Тальнівського району проведуть історичну реконструкцію. 5 серпня члени кількох історичних клубів відтворять останній бій прикордонників Коломийської застави і їх собак, пише “Gazeta.ua”.

“У серпні 1941 року німці оточили в Леґедзиному в районі цегельні прикордонників із Коломиї, які відступали аж від кордону, – розповідає керівник заповідника “Трипільська культура” Владислав Чабанюк. – Після важких боїв у радянських солдатів закінчилися набої. У відчаї вони спустили на німців своїх прикордонних собак”.

Бій був дуже кровопролитний. Більшість загиблих прикордонників поховали місцеві люди в себе на городах.

“Гинули й німці. Старожили згадували, що в тому ж році в Леґедзине приїздила німецька фрау. Вона займалася перепохованням у Німеччину двох своїх синів-близнюків, які згоріли в одному танку”, – каже Чабанюк.

Після війни бій обріс легендами. Місцеві історики стверджували, що загиблих прикордонників звалили на купу й демонстрували Гітлеру й Муссоліні, які 18 серпня 1941 року приймали тут спільний парад німецько-італійських військ. Згодом нібито всіх загиблих поховали в братській могилі, що по дорозі на Умань. У 2003 році тодішній депутат Ігор Челомбітко встановив пам’ятник прикордонникам і їхнім собакам. Тепер щороку там відбуваються урочистості. Насправді пам’ятник стоїть на стародавньому скіфському кургані, який ніякого стосунку до боїв 1941 року не має.

“Загиблих біля цегельні бійців згодом перепоховали біля місцевої школи, – каже Владислав Чабанюк. – 5 серпня перепоховають останки ще 10 солдатів. Тоді ж історичні реконструктори відтворять останній бій прикордонників. Звісно, німецьких танків тут не буде. Але приїдуть кількадесят осіб, які будуть “німцями” й ще кількадесят – “радянськими” бійцями. Загалом збереться близько півсотні людей із різних куточків України. Буде навіть один пес, який імітуватиме останню атаку на німців”.