blankНа шляху до місця зберігання, непомітно для поліції зникло понад 100 тон соняшникового насіння, яке вона супроводжувала 

Вже 13 років у с Журжинці Лисянського району займається фермерством Руслан Коваленко. З цієї місцевості походить його родина. Господарювати почав із занедбаного сільського цвинтаря. Розчистив його від сміття та густих чагарників і спорудив пам’ятник жертвам Голодомору. Вирощує кукурудзу, пшеницю, кормові та технічні культури, розводить велику рогату худобу. А ще фермер розвиває бджільництво, відроджує місцеві ставки тощо. Крапку у мирному житті фермера поставили рейдери.

blank

Ті бурхливі події  Руслан Коваленко детально описав на своїй сторінці у «Фейсбук» (стиль і орфографію збережено):

«Щодо рейдерства в с. Журжинці Лисянського району Черкаської області. Дорогі Друзі. Висловлюю уклінну подяку всім, хто весь цей час вболівав за нас під час рейдерського захоплення врожаю! 

На початку вересня тітушки за підтримки працівників поліції, спецпризначенців КОРД захопили поле та своєю технікою почали збір урожаю соняшника. Тітушки погрожували зброєю, а коли я намагався перешкодити, мене побили і стріляли з травматичної зброї, прицільно в голову. На полі, де побили мене, також була присутня поліція Лисянського району, та Черкаської обласної поліції, але склалося враження, що поліція була на стороні крадіїв, вони так чесно захищали мир і спокій тим бандитам, що навіть поле оцепили і не пускали місцевих жителів до поля.

blank

Фото “Вісті Черкащини”

Бандити досягли своєї цілі і я декілька днів не міг їм протистояти, перебуваючи в тяжкому стані в лікарні. Щоб врятувати врожай, повернути комбайн, який арештувала поліція, звертався в усі установи, на усі “гарячі лінії”. В правоохоронних органах на мої законнообгрунтовані звернення були або ігнорування або зухвалі затягування…такі зухвалі, що дивували найдосвідчених адвокатів.

ВІДЧУВ РЕАЛЬНУ ДОПОМОГУ і побачив дієві кроки ЛИШЕ від голови Черкаської обласної державної адміністрації. Ніколи б не повірив, що людина, яка щойно призначена на посаду, так швидко візьме на контроль проблемні питання і зробить реальні кроки, щоб їх вирішити.

ДЯКУЮ, ГОЛОВІ ЧЕРКАСЬКОЇ ОДА, СЕРГІЙЧУКУ СЕРГІЮ ІВАНОВИЧУ за його реальну допомогу!!!:

1.Зупинив незаконний збір урожаю на решті полів.

2.Ініціював засідання антирейдерського штабу при Черкаській ОДА, на якому адресував потрібні питання в першу чергу до правоохоронних органів, а конкретно – до поліції.

3.Тримає на контролі вирішення даного питання.11

ДЯКУЮ ПРЕЗИДЕНТУ УКРАЇНИ, ВОЛОДИМИРУ ЗЕЛЕНСЬКОМУ, за те, що своїми мудрими діями призначає на керівні посади обласних держадміністрацій порядних людей і відповідальних фахівців!

Сергій Іванович Сергійчук дійсно ЛЮДИНА СЛОВА! Завдяки його реальним діям, з’явилася надія, що в Україні буде демократія саме завдяки таким керівникам. Тоді як дії правоохоронних органів під час захоплення врожаю на полі “розтоптали” ці надії на очах у жителів району (близько 30 осіб, присутніх на полі та людей, які переглядали все в інтернеті в онлайн – трансляції – 45 тис. переглядів)».

Для більш точного з’ясування обставин цієї кримінальної історії журналісти «Дзвін.media» приїхали у Лисянку.

blank

Фото “Вісті Черкащини”

З потерпілим фермером зустрілись на ганку Лисянського відділу поліції. З ранку Руслан Коваленко давав пояснення слідчій, яка веде розслідування щодо його побиття та поранення.

– На даний час розслідується кримінальне провадження за фактом нанесення легких тілесних ушкоджень. Відповідно до виписки з історії хвороби, Руслану Коваленку завдано тяжких тілесних ушкоджень, однакк ми вже місяць не можемо добитись перекваліфікації складу злочину, – прокоментував адвокат потерпілого фермера, Станіслав Цвєтінський.

У бесіді з журналістами побитий фермер детально описав події, під час яких його били і обстрілювали.

– Події відбувались 29 серпня, 2 та 3 вересня. 29 серпня мене на очах начальника відділу поліції Олександра Антощенка та його заступника побив представник черкаської громадської організації, чемпіон світу з кікбоксингу, житель Черкас. Він же погрожував мене розстріляти і тицяв у груди пістолетом. У відповідь на обурення очевидців, заступник начальника поліції пояснив, що той громадянин володіє травматичним пістолетом на законних підставах. Але хіба це дає права власнику зброї розстрілювати людей?! Цей момент ні начальник відділу поліції, ні його заступник не пояснили. 2 вересня інший представник цієї ж громадської організації двічі вистрелив з травматичного пістолета у притул в обличчя. Внаслідок поранень я у тяжкому стані, з переломом кісток обличчя опинився у лікарні. Крім того, у мене ще й комбайн поліція забрала, хоча я втомився пояснювати, що поле не засівав, а лише був найнятий людьми для того, щоб зібрати урожай з поля. Не менше обурює і факт таємничого зникнення зерна, яке при охороні поліції було зібрано з площі близько 80 гектарів. Представники лисянського відділу поліції на засіданні антирейдерського штабу при Черкаській ОДА публічно заявили, що віддали на відповідальне зберігання 16 тон насіння соняшника. Але ж за навіть найскромнішими підрахунками врожай з такої площі мав становити близько 120 – 140 тони. Куди вони ділись, поліцейські пояснити відмовились. Таємниця слідства?, – виклав свою позицію Руслан Коваленко.

Зустрітись з начальником лисянського відділу поліції Олександром Антощенком і його заступнком не вдалось. Перший, як повідомили працівники відділу, поїхав на нараду у Звенигородку, а другий нині у відпустці.

З огляду на вище викладені події до лисянської поліції виникло кілька запитань: чому поліцейські проявили бездіяльність у випадках нанесення ушкоджень громадянам, вчинення погроз з використанням зброї та влаштування стрільби по мирних беззбройних людях та чому вказані факти бездіяльності проінгорувало керівництво лисянського відділу поліції?

Начальник лисянського відділу поліції Олександр Антощенко, з яким журналісти «Дзвін.media» спілкувались по телефону, почувши запитання, раптово втратив пам’ять.

– Про які події ви говорите? Коли конкретно це було? У вересні поліцію  викликали багато разів, – увімкнув «незнайку» Олександр Антощенко.

– То у вас у Лисянському районі, що кожний день у полях людей б’ють і розстрілюють?, – в’їдались журналісти.

Пам’ять до поліцейського чиновника повернулась, коли журналісти озвучили кожний факт з датою.

– Кримінальне провадження, що стосується незаконного використання вказаної земельної ділянки історико-культурного призначення, проводить слідчий відділ Головного управління Національної поліції у Черкаській області. Кримінальне провадження щодо нанесення тілесних ушкоджень проводить лисянський відділ поліції. Але без дозволу слідчої жодної інформації надавати не маю права. Щодо фактів неправомірної поведінки працівників поліції проводиться розслідування, з результатами вас можуть ознайомити після його завершення, – сказав як відрізав Олександр Антощенко.

Тут, як кажуть, без коментарів.

Тим часом конфлікт у Лисянському районі нині не обговорюють лише німі.

За словами Руслана Коваленка, випадок, коли засівають поле одні, а збирають інші під прикриттям поліції і за активної участі якихось агресивних і озброєних “громадських активістів”, на Лисянщині за його пам’яті вперше.

– Займатись фермерством, дрібним господарям завжди було не легко. Раніше нас дуже утискали великі господарства, які намагались у різний спосіб зігнати нас з земель, які ми обробляємо. Ця проблема залишається й досі. А найбільше дістає те, що нам все важче і важче офіційно брати в оренду землі державної форми власності. Останнім часом склалась дика ситуація. Через спротив державних структур і в першу чергу Держгеокадастру отримання ділянки державної землі в оренду дрібним фермером – це з галузі фантастики, – підкреслив Руслан Коваленко.

На даний час офіційно події в Лисянському районі пресі прокоментував лише обласний прокурор:

«Слідчим управлінням розслідується кримінальне провадження за фактом самовільного захоплення земель історико-культурного призначення, – коментує в ЗМІ начальник відділу прокуратури Черкаської області Антон Греков. – На тій території колись проживали трипільці. Невідомі засіяли її та завдали дуже великих збитків. Точної суми поки не відомо. Але попередньо – 200 мільйонів гривень. 2 серпня там проводили слідчу дію. Тобто, мали зібрати урожай і передати на відповідальне зберігання. Після ухвали суду мала би бути конфіскація та передача в дохід держави. Місцеві жителі перешкоджали цьому. Штраф за самозахоплення справді заплачено, але за захоплення сільськогосподарських земель, а не історико-культурних».

Власне, проаналізувавши ситуацію, напрошується кілька висновків.

По-перше, поліція не перешкодила побиттю звичайного комбайнера, якого найняли зібрати врожай на полі. Він і не мав відповідати, чи сіяли там законно, чи ні, він мав зібрати соняшник і віддати його туди, куди скаже поліція. То навіщо було його бити, конфісковувати комбайн, який є його єдиним джерелом доходу? Щоб показати, хто в районі господар? Поліція і тітушки вже настільтки відчувають себе “господарями життя”, що можуть дозволити собі бути вже аж такими гайдуками?

По-друге, по дорозі з поля до місця відповідального зберігання і при поліцейській охороні дивовижним чином зникло понад 100 тонн зібраного насіння соняшника на загальну суму близько чотирьох мільйонів гривень(!). Скоріше за все, його вже продали, а гроші поділили. Внаслідок всі у«шоколаді», окрім фермерів, які орали і сіяли. Звісно, можна сказати, що вони самі і винні, бо навіщо сіяли на «забороненій» землі. Але ж могли правоохоронці втрутитись, коли фермери лише загнали трактори на оранку тих полів, щоб припинити “знищення історико-культурних” земель? Але не втрутились. Тобто, як казала моя покійна бабця, вся та “історико-культурна спадщина” їм як до ср..ки дверці. А потрібні швидкі гроші за чужі піт і роботу.

По-третє, виходить, що в кого в нашій державі є зброя і “корочки” – той і правий. Тільки це вже нагадує не цивілізовану європейську державу, а дрімуче Середньовіччя.

Поліна Котова