На території Тальнівського району зараз знаходиться майже 4 тонни пестицидів невідомого походження. Як би нас не запевняли у їх належному зберіганні, ми добре розуміємо, що ці хімікати негативно впливають на природу й людину. Так звана, бомба уповільненої дії. Про це пишуть “Вісті Черкащини“.

Євгеній Піддубний, головний спеціаліст відділу економіки, інвестицій та житлово-комунального господарства управління агропромислового та економічного розвитку Тальнівської РДА коментує ситуацію:

-Нам відомо про 3780 кілограм невідомих хімічних речовин, що зберігаються на території Колодистенської (2500кг) та Заліської (1280кг) сільських рад. Наприкінці червня ми виїжджали на місця, щоб перевірити умови зберігання цих отрутохімікатів невідомого походження. Звісно, виявили певні недоліки й надали рекомендації щодо їх усунення. У Заліському, приміщення, де зберігаються пестициди доволі старе, й через природні умови трохи пошкоджено дах. (Дуже дивно, адже не так давно сільський голова розповідав, що воно взагалі завалене гіллям й огороджене стрічкою. Хоча пестициди мали б зберігатися у складських приміщеннях без доступу людей та впливу погодних умов ). Ми дали рекомендації домурувати приміщення й дах відновити. У Колодистому інша ситуація: отрутохімікати невідомого походження знаходиться у підвалі, зберігаються у безпечній тарі та належних умовах. Наше завдання було перевірити, чи ніхто ті мішки не привласнив.

Зрозуміло: належно зберігається, але ніхто не каже, що воно знаходиться на відстані 50 метрів від людських городів. І жінка, що продає полуницю біля АТБ саме з того городу, часто лукавить, кажучи незнайомим, що вона не з Колодистого. Бо, хто знає, відмовляється купувати ягоду.

А як же з утилізацією, про яку так часто говорять на усіх рівнях, навіть програму написали і заслуховують про хід її виконання на комісіях та сесії. Але до реального вивезення з території району невизначених і заборонених хімічних речовин справа чомусь не доходить. То фірма, з якою заключили договір (ТОВ «Еко Нова»), відновлювала після судових рішень ліцензію на утилізацію, перевезення й зберігання отрутохімікатів, то вже з ціною розбіжності виникли. Адже у минулому році управління екології облдержадміністрації закладало у бюджет 51 тисячу гривень на утилізацію однієї тонни пестицидів з урахуванням інфляції. У цьому році за таку ціну «Еко Нова» відмовляється надавати послуги. Вартість, яку вони пропонують – майже 80 тисяч за тонну. Таким чином, з обласного бюджету у Тальнівський район надійшло 173 з половиною тисячі на утилізацію отрутохімікатів. Ще 10% мали б дофінансувати відповідні сільські ради. Районний бюджет не в долі, враховуючи, що грошей ніколи не вистачає. Тому, за словами Євгена Піддубного, управління АПК надає перевагу Колодистому на дану суму провести утилізацію першими. Адже, пріоритетніше вивезти більший обсяг, та й виявили їх раніше, ніж у Заліському.

Олена Звягінцева, начальник Управління екології та природних ресурсів Черкаської облдержадміністрації запевнила, що ситуація їй відома. Крім того, вона знаходиться на контролі першого заступника голови ОДА, щопонеділка йому звітують про стан справ у районах.

-Сьогодні в Україні є велика проблема з утилізацією непридатних, заборонених до використання та невідомих пестицидів. Таких підприємств, що підтверджують можливість утилізувати хімічні відходи, на даний час в Україні важко знайти, тому як варіант – транскордонне перевезення. Для цього Міністерство екології та природних ресурсів пообіцяло створити, щоб можна було бачити, які підприємства на сьогоднішній день можуть здійснювати транскордонне перевезення. Зараз проводиться збір та опрацювання інформації щодо вивезення відходів на утилізацію за кордон. Потім вона буде надіслана розпорядникам нижчого рівня. А просто взяти вивезти на територію сусідньої області це не буде цільовим використанням коштів. І проблеми не вирішить, – резюмує посадовиця.

Залишається сподіватися, що ситуація знайде логічне завершення найближчим часом.