«Україна» – один з небагатьох кінотеатрів країни, який зберігся з радянських часів, і зміг пережити убивчі економічні кризи та цинічну приватизацію 90-х. Так вважають дослідники ГО «Культурні географії». Днями вони взяли інтерв’ю у директорки кінотеатру «Україна» Валентини Слуцької. У бесіді брав участь і журналіст «Дзвону».

blank

Одним з небагатьох позитивних прикладів трансформації радянських кінотеатрів є черкаський кінотеатр «Україна». Про це під час спілкування з директором кінотеатру «Україна» Валентиною Слуцькою, повідомила дослідниця аналітичного центру Cedos, представниця громадської організації ГО «Культурні географії» Олена Сирбу.

Вона розповіла, що нині у межах проєкту «Кінографія», який реалізується спільно з ГО «Культурні географії» за підтримки Українського культурного фонду, вона досліджує процес створення мережі кінотеатрів в УРСР та зміни, які пережила мережа з початку незалежності й до сьогодні.

Тема дослідження – «Розбудова кіномережі в Україні у 40 – 80 х роках і трансформації, які відбувалися з ними протягом останніх 30 років».

Довідка:

Мета діяльності всеукраїнська громадська організація «Культурні географії» – посилення громадянського суспільства через вплив на культурну сферу на місцевому, регіональному та національному рівнях.

У межах проєкту «Кінографія» активісти організації проводять інтерв’ю з дослідниками й працівниками кінотеатрів України.

– Розкажіть, що Ви знаєте з історії кінотеатру «Україна»?

– Кінотеатр «Україна» працює понад 30 років. У Радянські часи у Черкасах існувала ціла мережа кінотеатрів. У об’єднання, яке не мало головного офісу, входило шість кінотеатрів. «Україна» була найбільшим кінотеатром у Черкасах, який працює з середини 80-х років минулого століття, і окрім того, знаходиться у центрі обласного міста. Однак за роки незалежності із усієї мережі уцілів лише кінотеатр «Україна». Відтоді, коли прийшла працювати на посаду директора кінотеатру «Україна», у житті кінотеатру відбулась значна трансформація, пройдено великий шлях.

blank

 – У якому стані перебував кінотеатр у момент, коли Ви його очолили?

– Ситуація була катастрофічною. Ми ще працювали з аналоговим кіно, інакше кажучи, з кіно на плівці. І з кожним днем назрівала катастрофа, адже кількість фільмів на плівці ставала все меншою і меншою. Робота кінотеатру майже зупинилась, бо не було прокату. І відновився процес лише з появою цифрового прокату. Кінотеатр почав орендувати обладнання для цифрового прокату і продовжує його винаймати й дотепер, бо власного у нас досі немає.

blank

А на додачу приміщення кінотеатру потребувало серйозного ремонту. 

– І у якому стані було приміщення?

– Будівля кінотеатру, водогінна система, каналізація перебували у жахливому стані. Скрізь у приміщенні стояли відра, бо страшенно текла покрівля, всі стіни були чорні. Весь колектив працював не покладаючи рук задля того, щоб покращити, осучаснити кінотеатр, зробити його більш зручним для глядача. Крок за кроком відремонтували покрівлю, стелю, відреставрували стіни у всіх фойє, оновили глядацькі зали (їх у нас два), суттєво переробили підлогу, встановили нові, м’які і зручні крісла, додаткову систему опалення. Одна з переваг – у великому залі знаходиться другий за величиною кіноекран в Україні. Запрацював сучасний кінобар. Є фотозона для відвідувачів. А тепер розглядаємо можливість обладнати на відремонтованому даху літній зал для перегляду фільмів та запустити новий проєкт: «Кіно під відкритим небом». Сьогодні навіть уявити важко, яким чудом у таких умовах нашому колективу вдалось подолати всі ці виклики і  зберегти єдиний у місті комунальний кінотеатр. 

blank

– Чи є підтримка з боку міської влади?

– Нині підтримка існує. Своєю щоденною роботою доводимо, що хоча б один комунальний кінотеатр місту потрібен. Не дивлячись на жорстке конкурентне середовище, у якому мусить виживати кінотеатр, ми безоплатно надаємо наші кінозали для проведення тих чи інших міських заходів, зібрань. Постійно беремо участь у різних соціальних проектах, розширюємо види діяльності.

blank

– Можете навести конкретні приклади?

– Так. Це й проведення безкоштовних кіносеансів з нагоди свят чи соціальних акцій у співпраці з Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради чи різними громадськими організаціями. Навесні у нас відбувся вже традиційний фестиваль дитячого кіно «Чілдренкінофест». Недавно, для людей з вадами зору та слуху ми організували безкоштовний показ інклюзивної версії української картини «Пульс». З нагоди святкування 30-річчя Незалежності України ми організували безкоштовний показ українського анімаційного фільму «Гулівер повертається», у нас були також місця для локацій кінофестивалю короткометражних фільмів «Кіношот» тощо. Кінотеатр «Україна» і надалі планує продукувати та брати участь у різних соціальних акціях для потреб громади.

Володимир Лимаренко-Полянський