В сесійній залі Черкаської обласної ради сьогодні відбулась публічна дискусія щодо відкриття ринку землі та запровадження масштабної земельної реформи в країні. Черкащина стала другим майданчиком для дискусії. Вперше публічне обговорення відбулось у Кропивницькому. Задати питання ініціаторам земельної реформи та запропонувати власні ініціативи мали можливість чиновники з усієї області, аграрії, представники місцевих органів влади, голови ОТГ Черкащини.

На публічній дискусії дали змогу сказати слово і черкащанам, що виступають категорично проти ринку землі в Україні

– Зараз багато хто спекулює земельними питаннями. Наголошую, що ніхто не змушує продавати землю, все залежатиме лише від бажання власника. І українську землю не розкуплять іноземці, це чітко регулюватиме законодавство. Загалом навколо земельних нововведень виникло багато міфів. Тож дуже добре, що сьогодні про майбутні зміни в законодавстві маємо можливість почути із перших вуст, – говорить голова Черкаської ОДА Ігор Шевченко.

Заступник міністра з розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, уповноважений президента з питань землі Роман Лещенко та економіст Андрій Мартин від імені президента України Володимира Зеленського зазначили, що Урядовий законопроект щодо запровадження ринку сільськогосподарських земель – не є догмою, а навпаки, є предметом дискусії. Адже за 18 років, з часу прийняття Земельного кодексу України, точились дискусії, але не було конкретного предмету обговорення.

Тарас Висоцький, зокрема, закликав не загострювати ситуацію у суспільстві, а долучатись до внесення змін у проект закону. Саме для цього по всій країні відбуваються відкриті зустрічі і обговорення найбільш дискусійних в суспільстві ініціатив, що мають запрацювати з 1 жовтня 2020 року.

– Президент наголошує, що в питанні земельної реформи в Україні нічого не робити вже не можна. Ми маємо рухатись. Законопроект про обіг сільськогосподарських земель – це лише верхівка айсбергу великої земельної реформи, початок якої орієнтовно планується на 1 жовтеня 2020 року. Така дата обрана, зокрема, й тому, що на той час уже буде розуміння, який буде зібрано урожай, – зазначає заступник міністра.

За словами Висоцького найбільше потребує обговорення і досягнення консенсусу у двох питаннях реформи: хто і скільки землі матиме право купити.

– Головне дискусійне питання на сьогодні таке: хто матиме право купувати землю. Тобто, важливо обговорити, хто може бути покупцем. Інше важливе питання – це можлива концентрація великої площі земель в одних руках. Ми висловили свою позицію і чекаємо обговорення і конструктивних пропозицій,  – зазначив урядовець.

Наразі пропонується обмеження купівлі “в одні руки” не більше 15% сільськогосподарських земель в області і не більше 0,5% в країні. Купувати землю зможуть лише громадяни України і юридичні особи, зареєстровані в нашій державі.  Також в законопроекті передбачено заборону купівлі українських земель країни-агресора у будь-якій формі. У прикордонній 30-кілометровій зоні продаж землі не відбуватиметься.

Проте, перша частина земельної реформи вже відбувається. За словами уповноваженого президента з питань землі Романа Лещенка та економіста Андрій Мартина, протягом наступних двох-трьох місяців Кабінет міністрів і парламент тотально реформують оплот земельної корупції – Держгеокадастр.

Після ряду законодавчих і кадрових змін по всій країні Держгеокадастр вже у цьому році стане просто електронною сервісною службою, без фізичного контакту українців з чиновниками кадастру. Також на кадастровій мапі з впровадженням земельної реформи буде публічно відображатись оціночна вартість усієї сільськогосподарської землі державної та комунальної власності, аби уникнути продажу земель за заниженими цінами.

Ігор Сичов