У колекції черкаського музею “Кобзаря” є незвичайний експонат – гральні сувенірні карти «Живопись Шевченко Т.Г.». На кожній з 54-ох карт зображені картини з художнього доробку Тараса Шевченка. Повідомляють у прес-службі музею.


А от чи знали ви, що гральні карти в Україні з’явились ще в XVI ст.? Тодішні карти не подібні до нинішніх, адже в той час були популярні гральні колоди т.з. “німецького типу”, що виготовлялись в Ауґсбурзі. Тому українські назви мастей є похідними від німецьких: чирва − це Rot (червоне); дзвінка (бубна) − від Schellen (дзвіночки); жир (трефа) − від Eckern (жолуді), а вина (піка), бо на карті цієї масті малювали зелений листок, найчастіше плюща чи винограду (Weinbaum). В одному зі стародавніх китайських словників є пояснення обраних мастей й кількості карт. Чотири масті символізують чотири пори року, 52 карти в колоді − кількість тижнів у році.

У XIX столітті німецький тип карткової колоди був витіснений французьким, проте видозмінені німецькі терміни українські картярі вживають й сьогодні.

blank