Майже 260 людей «елегантного віку» щотижня приходять на заняття «Університету третього віку», який діє в Територіальному центрі Черкас. Більш як у двох десятках різних гуртків літні черкасці опановують комп’ютерну грамоту й іноземні мови, розкривають свої театральні, танцювальні, образотворчі й вокальні здібності, підтримують здоров’я. А ще – їздять на екскурсії, відвідують концерти, знаходять нових друзів і продовжують активне повноцінне життя. Загалом, упродовж року послугами «Університету третього віку» користуються більше півтори тисячі черкасців. З нагоди Міжнародного дня людей похилого віку, який відзначатимуть 1 жовтня, у Черкаській міській раді розповідають про можливості, які мають ці люди у Черкасах.


«Університети третього віку» започатковані наказом Міністерства соціальної політики України у серпні 2011 року як соціально-педагогічна послуга в територіальних центрах соціального обслуговування. Невдовзі відповідні програми були прийняті органами місцевого самоврядування.

Як розповідає директорка Територіального центру надання соціальних послуг Альона Щербак, у їхньому закладі «Університет третього віку» починали з комп’ютерних курсів, вивчення іноземних мов та лікувальної фізкультури.

А нині у відділеннях денного перебування діють більше 20 гуртків різних освітніх напрямів:
*спортивно-оздоровчий (гуртки з йоги, ЛФК, аеробіки, пілатес, китайська оздоровча й естетична гімнастики, вправи для очей та мозку, фейс-білдинг для обличчя, денсфіт, скандинавська хода, оздоровча група «Релакс»);
*іноземних мов (вивчення англійської та німецької мови);
*театральний (гурток вокалу з елементами дихальної гімнастики, аматорський театр);
*хореографічний (бальні, сучасні, латиноамериканські, українські, східні танці);
*комунікаційні та інформаційні технології (опанування комп’ютерної грамоти, смарткурси з вивчення смартфонів і планшетів);
*психологічний (групові й індивідуальні заняття);
*арт-терапевтичний (образотворче мистецтво, декоративно-прикладне, бісероплетіння).

2020 року Черкаська міська рада ухвалила міську Програму проведення культурно-просвітницьких заходів для осіб похилого віку, слухачів «Університету третього віку». Такі програми діють лише у 2-х містах України: в Черкасах та Дніпрі.

«Це не просто програма, це позиція міста стосовно літніх людей, щоби, навіть вийшовши на пенсію, вони залишалися активними, були в соціумі,  почувалися потрібними, – відзначила директорка Територіального центру Альона Щербак. – І ми хочемо, аби у 80 років вони не чекали соціального робітника, який прийде їх обслуговувати вдома, а навпаки, мали здоров’я й наснагу йти до нас на гуртки. Дякуємо міській владі за підтримку програми для літніх людей. Сподіваємося, що попри воєнний стан, вона діятиме в нашому місті, а ми будемо розширювати напрямки роботи».

Крім того, відвідувачі «Університету третього віку» відгукнулися на потреби воєнного часу. І, разом із відвідуванням гуртків, спільно з колективом закладу активно включилися у волонтерську діяльність. Плетуть сітки й «кікімори» для передової, допомагають в Гуманітарному центрі ЧМР, збирають на передову гуманітарні посилки, дехто прихистив у себе вдома переселенців.

Водночас, аби психологічно підтримати черкасців і внутрішньо переміщених осіб у воєнний час, фахівці відділення денного перебування проводять тренінги, індивідуальні консультації та фізично-емоційне розвантаження, антистресові розважально-рухливі ігри на свіжому повітрі.

«Університет третього віку» – це велика віддушина для літніх людей, – переконана завідувачка відділення №1 Територіального центру Людмила Матвієнко. – Адже тут вони не просто відчувають повноту життя, знаходять друзів, а й можуть розкритися, втілити мрію, на яку раніше не зважувалися. Починають співати, танцювати, вишивати, майструвати, ліпити, вивчати іноземні мови, мандрувати. У нас великий вибір занять до душі. Приміром, тим, хто не може ходити на танці – організовуємо відвідування концертів, екскурсії, започаткували пішохідний квест «Історичними шляхами Черкас» тощо».

«Кожна людина заслуговує на гідну старість і не повинна почуватися самотньою, а, навпаки, бути активним членом нашої громади. Тому підтримка закладів і програм соціальної сфери для людей поважного віку є одним із пріоритетів роботи міської влади», – підкреслює Черкаський міський голова Анатолій Бондаренко.

ДОВІДКОВО:
Територіальний центр надання соціальних послуг
+380 472 640 418
https://www.facebook.com/cherkasy.tercentr
tercentr_sosnovka@ukr.net

Відділення територіального центру Черкас:
*денного перебування;
*організації надання адресної натуральної допомоги;
*надання соціальної допомоги вдома;
*тимчасового перебування для одиноких громадян, які потребують сторонньої допомоги.

Напрями послуг Територіального центру:
• догляд вдома
• соціальна адаптація
• консультування
• представництво інтересів
• транспортне забезпечення
• натуральна допомога (перукар, швачка, пункт прокату)
• інформування
• тимчасове перебування (стаціонарний догляд до 4-х місяців).

Режим роботи:
Щобудня з 08:30 до 17:00

Відділення №1 – вул.Пушкіна, 13А
Відділення №2 – вул.Гвардійська, 7/5

Загалом послугами Територіального центру надання соціальних послуг м.Черкаси за рік користується більше 5 тисяч містян.