blankПроцес акумулювання додаткових коштів для допомоги ЗСУ в Черкаській обласній раді через аудит і можливий продаж неліквідного майна – заблоковано на невизначений термін. По суті, як зазначає один із ініціаторів вказаного аудиту, депутат від “Слуги народу” Ігор Новицький, винним в цьому є керівництво ради в лиці її очільника Анатолія Підгорного. Дражливе питання, по факту, розвалило і більшість, яка всі чотири роки каденції демонструвала сталеву єдність.

Нагадаємо, тиждень тому на сесії Черкаської обласної ради було поставлено питання Про утворення тимчасової комісії обласної ради з питань економічного аналізу та аудиту майна обласної комунальної власності та проведення публічної приватизації з подальшим спрямуванням отриманого фінансового ресурсу на підтримку Збройних Сил України. Проте навіть в порядок денний його включити не вдалося, оскільки не вистачило голосів. Тоді минулої п’ятниці на вимогу частини народних обранців було зібрано позачергове засідання облради з вище зазначеного питання. Та і цього разу зареєструвалось лише 22 депутати, тож сесія виявилась не повноважною. Більше того, демонстративно залишила сесійну залу фракція ВО “Черкащини”, заявивши, що проводити інвентаризацію, ревізію та аудит обласного комунального майна нібито не на часі. Керівника фракції “Батьківщина” настільки обурило таке ставлення колег до питання підтримки армії, що він зробив різку заяву: відкликає власний підпис з-під меморандуму про створення коаліційної більшості, по суті, прикінчивши таким чином це політичне об’єднання.

“Були місяці розмов і консультацій, нібито було досягнуто домовленості, однак результат – порожній зал. – обурився Ігор Новицький після засідання. – Я з повагою ставлюсь до всіх депутатів, але те, що сьогодні відбулось – просто ганебно! Це загальмувало величезний процес виведення з тіні значної кількості майна Черкаської обласної ради. Керівництво обласної ради саме за ці чотири роки мало б зробити вказану роботу – ревізію, аудит – і направляти вивільнений ресурс на допомогу Збройним силам України, так, як це роблять інші ради. Двадцять три депутати, що ініціювали скликання позачергової сесії, роблять це замість нього, але, як бачите, блокується і така можливість. Проте ми не зупинемося і будемо допомагати ЗСУ всіма можливими засобами в обласній раді”.

Ініціаторів аудиту найбільше обурює, що блокується не просто інвентаризація майна, а сама можливість внести посильний вклад у підтримку армії. Адже на попередніх сесіях неодноразово було озвучено факти неефективного управління цим майном, через що воно знецінюється, або потребує постійних дотацій із обласного бюджету, і так куценького, варто наголосити.

“Черкаська обласна рада ніяк не може допомогти, адже має обмежені повноваження і невеликий бюджет. Проте має майно, тож потрібно його інвентаризувати, чітко зрозуміти, в якому воно стані, провести незалежний аудит і лише потім, якщо якесь майно буде вигідніше продати – зробити це на прозорих аукціонах, а отримані кошти спрямувати на ЗСУ. Це справді важлива оптимізація: і кошти на ЗСУ, і економія власних коштів облради”, – наголошували депутати-ініціатори.

Тож чому проти цього виступає така патріотична політична сила, як “Черкащани”? Не боячись при цьому навіть піти в опозицію до чинного начальника ОВА Ігора Табурця, оскільки він ініціативу інвентаризації та віднайдення додаткових ресурсів для ЗСУ цілковито підтримує?! Частково на це дали відповідь депутати під час засідання сесії, наголосивши, що саме ця політична сила нині і так контролює частину майна, бо пропонувала і затверджувала керівників комунальних підприємств облради. Не хочеться говорити, що вона має з цього ще й корупційний зиск, однак, як бачимо, у публічності явно не зацікавлена. Як і не зацікавлена, в очевидь, у підвищенні ліквідності цього майна та його інвестиційної привабливості, бо ж тоді, ясно як божий день, його важче буде купувати на прозорих аукціонах. Чи не тому, як зазначали депутати у своїх виступах з трибуни обласної ради, велика частка майна за останні роки дивним чином була стрімко виведена у приватні руки по-тихому? Бо питання аудиту назрівало? Той же очільник обласної ради, як ми вже зазначали, став щасливим власником перспективного складу “Облпалива”, і, цілком імовірно, список таких же удачливців із депутатськими мандатами може різко збільшитись.

І коли Новицький та його колеги обіцяють обов’язково вивести все майно і його тіньову приватизацію на чисту воду та таки добитись аудиту і прозорості, то залишається відкритим суто політичне питання: а наскільки легітимним тепер є керівництво обласної ради, якщо більшість розвалилась? Логічно було б нині політичним силам, що входять до складу ради, створювати нову, укладати нові політичні меморандуми і, зрозуміло ж, обирати нових очільників. І до речі, це могло б ще й суттєво грошей зекономити в бюджеті, бо як свідчать журналістські розслідування колег із “Провінції”, тільки клерки середньої руки в обласні раді отримують по сто тисяч гривень на місяць! Що вже говорити про керівників!

“Черкаська облрада за суттю дуже схожа на студентський гуртожиток, де “від сесії до сесії живуть студенти весело”. Тобто, сказати, що тут місце, де Стаханов через тиждень втік від перенапруження – означало б погрішити проти істини. Сиди собі, пий каву, зависай у соцмережах і чекай, поки пропікає 18.00. Якщо завтра з вулиць наших міст зникне патрульна поліція, лікарні спорожніють від людей у білих халатах, а рятувальники припинять виїжджати гасити пожежі – це одразу помітять усі. Але якщо керівники й працівники Черкаської облради раптово й в повному складі поїдуть відпочивати на Балі на рік – цього в області не помітить ніхто”, – пишуть журналісти цього видання.

Тож на себе – гроші є. І немалі. Але ж де той ефективний менеджмент, який би мав вже давно оптимізувати і обласне комунальне господарство, і поставити його на службу обласному бюджету а не навпаки? Бо якщо воно таки служить, але не на благо громади, а на чиюсь кишеню, то це вже зовсім інша історія. І займатись нею мають інші фахівці, озброєні не ручками і логікою речей, а Кримінальним кодексом.

Поліна Котова