Тривалі вимкнення світла взимку, ймовірно, відбудуться й будуть продовжуватись протягом 10 годин. Така ситуація можлива в період опалювального сезону, зважаючи на серйозні руйнування енергетичних об’єктів та російські обстріли.

Відомо, що після останніх атак Україна втратила 50% спроможності генерації електроенергії.

Ситуація з відключенням електроенергії у побутових споживачів, власників багатоквартирних будинків значно критичніша, ніж у мешканців приватного сектору, адже у квартирах складніше переобладнати газове чи електричне опалення на твердопаливну систему. Українців заздалегідь попереджають і закликають підготуватися до важкої зими.

Як мешканці шполянських багатоповерхівок готуються пережити зиму та чи заощаджують енергію влітку – дізнавались журналісти “Шполяночки“.

Жителька багатоповерхівки, шполянка Вікторія зазначає, що наразі обмежили користування кондиціонером у квартирі, частіше відкривають вікна на провітрювання.

“Таким чином економимо електрику, адже з 1 червня цього року Уряд підвищив тариф на світло, — каже пані Вікторія. — Стурбовані тим, що зимою очікується гірша ситуація і світло вимикатимуть не по 2 години згідно графіку, а прогнозують 10-годинні блекаути”.

Вікторія з сім’єю не планують взимку переїжджати до родичів у приватний сектор. Вдома мають акумуляторні батареї, яких при вимкненні електроживлення вистачає орієнтовно на 5-6 годин забезпечити роботу системи опалення і утримувати оптимальну температуру житлового приміщення.

Негативно сприймають підняття тарифу на електрику й інші шполяни, які живуть у багатоквартирних будинках. Будинок місцевої жительки Марії розташований у центрі міста. Вона каже, що у квартирі система опалення обладнана незалежним чином від електрики.

“Можна сказати пощастило, свого часу так зробили батьки, головне, щоб з газопостачанням кризи не сталося,  — розповідає Марія. — Якщо припустити зовсім критичну ситуацію, є куди тимчасово переїхати у приватний сектор. У родичів в будинку є твердопаливний котел.

Є мешканці багатоповерхівок, де комунальні зручності повністю залежать від світла. Квартири обладнані електроплитами, сучасними газовими котлами. Люди хвилюються, адже деякі не мають додаткових пристроїв, що виробляють енергію і купити їх зараз – фінансово не спроможні.

У жительки Шполи Яни батьки і близькі родичі не проживають у місті.

“Проте маємо дачний будинок, взимку там можна топити дровами, облаштована “буржуйка”, тож в крайньому випадку скористаємося заміським житлом”, — розповіла пані Яна.

Втім, шполяни все ж таки вірять, що зусилля влади будуть сконцентровані на відновлення великої генерації енергосистеми країни. Сподіваються, що взимку не дійде до тривалих блекаутів. Через значне підвищення ціни на світло зростає обурення серед населення, тож люди не готові до наступної хвилі здорожчання тарифів.

Багато мешканців громади кажуть, що підняття оплати за комуналку відбирає значну частину сімейного бюджету, яку часто українці спрямовують, щоб донатити ЗСУ. Крім того, громадяни вважають, що це також негативно впливає на економіку країни.