24 серпня Україна святкує 30-річчя своєї Незалежності. Наша редакція упродовж років збирала спогади черкащан, учасників національно-визвольної боротьби, яким задавали одне питання: яка подія з буремних 80-х-90-х вам найбільше запам’яталась.

Юрій Стригун, журналіст, на той час студент Черкаського педінституту (нині ЧНУ):

– Узимку 1989 викладач Кочерган розповів нам, студентам Черкаського педінституту, що в Будинку природи збираються рухівці. Того ж дня ми з Володею Терновим були там.

“Хлопці, та вам у СНУМ (Спілка Незалежної Української Молоді) треба”, – сказав хтось. Того ж дня ми познайомилися із Володимиром Мамалигою, Русланом Зайченком, Женею Добровольським… Спочатку боялися їхнього радикалізму, а потім і самі такими стали.

Якось навесні організували в Черкасах мітинг. Якийсь гопник причепився до мене. Мовляв, що ви тут вимагаєте? Обох забрала міліція. До нього ставилися поблажливо, а на мене дивилися, як на ворога народу. “Ми ось тобі розкажемо, як він хоче від СРСР Україну від’єднати”, – пояснювали гопнику. Згодом я повернувся до демонстрантів. Із здивуванням помітив у колоні кількох міліціонерів, які “виховували” мене 10 хвилинами раніше. Того ж дня ми сфотографувалися неподалік від площі Слави. Зараз на фото упізнаю хіба лише Мамалигу, Зайченка і Данилевського…