У річці Рось на Черкащині масово гине риба. Стосовно факту мору риби у Стеблівському водосховищі у Звенигородському районному відділі поліції відкрили кримінальне провадження. Нині слідство встановлює причини загибелі та хто має за це нести відповідальність, розповіла Суспільному речниця Головного управління нацполіції області Наталія Ткачук.

Аби вберегти рибу, яка вижила, нині у водойму кисень подають штучно. В районі ГЕС встановили два аератори, розповів селищний голова Олексій Данільченко.

“Тепер кожного року з травня по жовтень ми їх виставляємо. Це незначний порятунок, але вся риба крутиться там, де кисень”, – пояснив він.

Брак кисню у водосховищі, зазначив Олексій Данільченко, насамперед пов’язаний зі зміною клімату:

“Річка не замерзає, снігу немає і ГЕС фактично не відкриває шлюзи, тому річка не промивається. Якщо їх відкрити, вода зійде і вже ніколи не набереться, відповідно, якщо наразі рівень води впав на 50 сантиметрів, це ще допустимо для нашого селища. Якщо буде метр-півтора, у криницях людей зовсім не буде води”.

Якщо порівняти з 1988-1990 роками, то в басейні Росі працювало 5-7 водозаборів. Нині ж із басейну річки викачують воду близько 80 водозаборів, пояснив директор регіонального офісу водних ресурсів річки Рось Петро Бабій.

“Вони викачують воду, весь природній стік, який поступає і створює течію. Причини загибелі риби комплексні. В першу чергу це, скиди недоочищених стічних вод. Також відіграє роль відсутність прибережних захисних смуг. Через це пестициди, якими обробляються поля, потрапляють у річку”, – пояснив він.

Державна екоінспекція Центрального округу взяла проби води з місця замору риби, зазначила начальниця відділу інструментально-лабораторного контролю Валентина Тарабукіна:

“Наразі маємо перевищення по хімічному споживанню кисню в 2,3 раза. Хімічне споживання кисню – це індекс забруднення, але чим ця річка забруднена, нам цей показник не вказує”.

Хто причетний до загибелі риби у Стеблівському водосховищі – встановлюватиме слідство. Наразі відкрито кримінальне провадження, пояснила речниця поліції в області Наталія Ткачук:

“Слідчі відкрили кримінальне провадження за частиною 1 статті 242 Кримінального кодексу України. Це порушення правил охорони вод. Санкція статті і вказаної частини передбачає від однієї до п’яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися діяльністю на строк до п’яти років, або ж обмеження волі на той самий строк”.