Майже в кожному населеному пункті Чорнобаївщини цими вересневими днями пройшли заходи по відзначенню 75 – ї річниці визволення від німецько – фашистський загарбників.

 

В селищі Чорнобай з цієї нагоди на Пагорбі Слави відбувся мітинг-реквієм, на якому відкрили пам’ятний знак «Жертвам німецько-фашистської окупації 1941-1943 років», який символізує біль і звертається до совісті нащадків берегти пам’ять, аби ніколи війна не ступила на нашу Вітчизну.

Під час урочистої церемонії виступаючі  у своїх промовах згадували лихі роки війни, події які відбувалися 1941- 1943 роках на окупованій території  району, мужні вчинки наших земляків, які боронили Батьківщину, боролися з ворогом на фронті і в тилу, загинули на окупованій території чи в таборах смерті, чиє життя обірвалося на шляху до Перемоги.

Були наведені факти та озвучено кількість жертв, що полягли в оборонних боях і знайшли вічний спочинок у 80-ти братських могилах. Крім представників влади району та селища побував на урочистостях і Григорій Петрович Душейко – фінансовий директор корпорації «Дніпро».

blank

Саме цей пам’ятний знак для громади району споруджений з ініціативи та фінансової підтримки меценатів – родини Душейків – людей, які небайдужі до тих подій, що теж чорним крилом доторкнулися і пройшлися по долях їх предків та найближчих родичів.

Про те, що ми повинні пам’ятати нашу історію, вшановувати не тільки учасників бойових дій, а й тих, хто пережив цю війну, говорив виступаючи перед представниками громадськості, жителями селища та шкільною юнню Григорій Петрович. Адже жертвами окупантів ставали не тільки особи, причетні до визвольного руху, але й ті, хто не становив ніякої потенційної загрози режиму — діти, жінки, люди похилого віку, хворі, молоді і зовсім юні, котрих примусово депортували до Німеччини.

– До 75 – ти річчя визволення району,- сказав далі,- пройшла акція «Листи з минулого». В кожне село нашого району було повернуто листи датовані серпнем  – вереснем 1943 року від людей, які були силою забрані в Німеччину чи потрапили в полон в перші дні війни. Активну участь в пошуку  листів і в роботі з державними архівами Полтавської і Черкаської областей взяв краєзнавець із села Кліщинці Олег Петрович Ткаченко. В архівах відшукано 3368 листів наших земляків. Можна сказати що ці люди несправедливо забуті, але ми  маємо відновити пам’ять про них, як невинно постраждалих. Тому і виникла ідея встановити скромний пам’ятний знак жертвам німецько – фашистської окупації, яких було не десятки, не сотні і не тисячі.

В кінці виступу Григорій Петрович подякував усім, хто підтримав ініціативу Петра Григоровича Душейка у встановленні пам’ятника та долучилися до проведення акції «Листи з минулого».

Почесне право відкрити пам’ятний знак було надано Григорію Петровичу Душейку, голові РДА Сергію Миколайовичу Джоболді та селищному голові Аллі Олексіївні Мірошниченко. Після зняття полотнища, усіх загиблих у роки Другої світової війни вшанували традиційною хвилиною мовчання та поклали квіти до пам’ятного знаку «Жертвам німецько-фашистської окупації 1941-1943 років» та Обеліска Слави.

Валентина Згура, Ніна Семенова