Навіть якщо за вікном дощ і вітер, осінь не перестає бути прекрасною порою року. Потрібно тільки навчитися насолоджуватися осінню, і встигнути вловити всі її найяскравіші прояви. Ми зібрали 20 чудових ідей, чим можна зайнятися з дітьми восени.

1. Зібрати та висушити осіннє листя

Назбирайте з дитиною в парку чи лісі якомога більше різних за кольором і формою осінніх листочків та принесіть їх додому, щоб робити гербарії, букети, віночки, аплікації або навіть картини. Цікава ідея! Виберіть особливо красиві листочки, складіть їх між сторінками паперу, і заштрихуйте по верхній сторінці кольоровими олівцями. Тоді листячко проявиться на папері. Можна також розфарбувати листочки фарбами й зробити ними відбитки в альбомі.

2. Разом скласти осінню казку

Не знаєте, з чого почати розповідь? Просто спробуйте вигадувати речення по черзі, і тоді казка поведе вас за собою. Важливо, що такі ігри допомагають розвивати в дитини уяву, креативність, а також вміння чітко висловлювати свої думки.

3. Назбирати повний кошик горішків, жолудів та каштанів

Горішками можна посмакувати й зробити запаси на зиму, а жолуді та каштани можна використовувати для сенсорної гри або осінніх поробок. Або запропонуйте малюкам заховати їх у різних місцях під деревами для білочки на зиму.

4. Подивитися всією сім’єю добрий мультфільм

Чудова ідея для прохолодного осіннього вечора! А після перегляду можна влаштувати обговорення, смакуючи домашню випічку і гаряче какао.

5. Зробити намисто з плодів горобини

Пам’ятаєте, як ви разом з мамою та бабусею нанизували яскраві ягоди на нитку, проколюючи їх голкою? Вашій дитині це заняття також має сподобатися, особливо, якщо творити ви будете разом.

6. Разом з дитиною спекти шарлотку

Або будь-який інший пиріг з яблуками, сливами, грушами чи гарбузом. А під час приготування намагайтеся якомога більше залучати дитину до процесу, дозволяйте їй обирати продукти, розкажіть, для чого потрібен кожен з інгредієнтів пирога, та поділіться власними кулінарними секретами. До речі, декілька шматочків пирога можете покласти дитині з собою в ланч-бокс, коли вона піде до школи. Знаєте, як приємно буде їй ділитися з друзями смаколиком власного приготування?

7. Влаштувати кемпінг у будинку

Поставте в кімнаті намет (або зробіть його власноруч із ковдри та стільців), покладіть туди спальні мішки або ковдри та подушки, і влаштуйте вечір душевних розмов. А казки, прочитані в наметі при світлі ліхтарика, стануть особливо чарівними.

8. Погуляти під дощем

Одягайте яскраві гумові чобітки, дощовик (або беріть кольорову парасольку для настрою) — і мерщій гуляти під дощем та запускати кораблики з листочків у калюжах. Цікава ідея! Зберіть вдома пакунок із різних предметів: папірці, дрібку різних круп, шматочки тканини. А на вулиці зіграйте у гру «тоне — не тоне», «розмокає — не розмокає». У калюжі малюкам сподобається перевіряти це значно більше, ніж вдома. А ще неодмінно пострибайте по калюжах! І не переймайтеся через брудний одяг, адже його завжди можна випрати, а от спогади залишаться з вами назавжди!

9. Зварити гарячий шоколад

Приготуйте теплі напої за улюбленими рецептами, щоб зігрітися після прогулянки вогкими осінніми вулицями.

10. Провести наукові досліди та експерименти

Інтерес дітей до знань і науки можна виховувати змалку. Для цього достатньо показувати дитині прості досліди, які їй, через вікові особливості, здадуться магією і чаклунством.

11. Погуляти в лісі

Можна просто спостерігати за змінами природи, розповідаючи дитині, чому листя змінює свій колір, чому одні птахи відлітають, а інші — залишаються зимувати в наших краях. А можна пошукати ягоди і гриби (тільки будьте дуже уважні, аби не назбирати отруйних). Щоб знати, які гриби можна збирати — роздрукуйте картинки їстівних грибів і шукайте їх по лісі. Не забудьте взяти з собою термос з гарячим чаєм, канапки та декілька горішків для білочок. А спостерігати за природою потім можна продовжити вдома. Наприклад, обрати одне дерево поруч з вашою домівкою, і щодня відзначати, які зміни з ним відбуваються.

Але зважаючи на те, що в деяких районах можливі бути обмеження на відвідування лісів.

12. Зробити іграшки своїми руками

Наразі в Інтернеті можна знайти багато ідей саморобних іграшок. Наприклад, можна створити милих звірят із старих рукавиць, рукавичок чи вовняних шкарпеток, пришивши їм ґудзики-оченята. А потім з готовими іграшками влаштувати ляльковий театр.

13. Підготуватися і весело відсвяткувати Halloween

Перед настанням свята можна зайнятися оформленням будинка, виготовленням костюмів та гарбузових монстриків. Причому ви можете робити свого, а дитина — свого. Якщо ж вона ще занадто мала, щоб довірити їй ніж, нехай намалює на гарбузі очі, ніс і зуби, які забажає, а ви виріжте їх. Потім вона може ложкою діставати м’якоть і насіння з гарбуза.

14. Запустити повітряного змія

Восени, на тлі яскраво-синього неба та строкатого листя, він виглядає зовсім інакше. А головне — вітру восени предостатньо! Якщо немає часу майструвати повітряного змія — зробіть літачок з паперу.

15. Влаштувати театр тіней

З огляду на те, що восени рано темніє, пропонуємо цей недолік перетворити на перевагу. Направте світло настільної лампи на стіну і з допомогою рук зображуйте різні образи. Так можна розіграти цілу виставу разом з дитиною.

16. Погратися в опалому листі

Запропонуйте дитині побігати в опалому листячку й послухати, як воно шурхотить. А пам’ятаєте, як у дитинстві було приємно назбирати величезну купу листя і з розбігу пірнати в неї? Нам здається, що від такої розваги і ваш малюк буде у захваті. А можете зацікавити дитину незвичайними іграми. Наприклад, намалюйте величезний лабіринт листям (листочків має бути справді багато) і нехай дітки шукають з нього вихід. Або просто підкидайте листячко вгору, роблячи різнокольоровий феєрверк.

17. Разом прочитати книгу

Сходіть з дитиною в книжковий магазин і запропонуйте їй самостійно вибрати книгу, яку будете разом читати, закутавшись у плед. Або ж почитайте книги, які у вас є вдома, наприклад, за ролями.

18. Піти на майстер-клас

Коли на вулиці дощ і холод, а вдома сидіти набридло, можна сходити з дитиною на цікавий майстер-клас. Зараз вибір є надзвичайно широким: кулінарні майстер-класи, з живопису, робототехніки, гончарства тощо. Просто обирайте той, що подобається найбільше, і вирушайте за новими враженнями та навичками. Щоб було веселіше, можна запросити друга вашої дитини.

19. Зробити годівничку для птахів.

Поясніть дитині, що з настанням холодів птахам, які залишаються зимувати, доводиться скрутно. Спробуйте змайструвати з дитиною власноруч для них годівничку і повісити поблизу вашої домівки. А взимку під час прогулянок чи по дорозі до школи зможете підгодовувати пернатих друзів.

20. Влаштувати сімейну фотосесію

Осінь — час для чудових сімейних фото. До речі, зовсім не обов’язково запрошувати для фотосесії професійного фотографа. Натомість скористайтеся таймером. Так ви будете відчувати себе комфортніше, і знімки вийдуть більш природними. А гарний настрій на такій фотосесії вам гарантовано.

Сподіваємося: нам вдалося розвіяти ваш похмурий настрій від приходу холоднечі, і наші поради допоможуть вам весело та цікаво провести з дітьми осінні місяці. Пам’ятайте: саме від вас залежить, якою ця осінь запам’ятається вашим малюкам.