Нині в Черкасах триває дискусія про подальшу долю комітетів самоорганізації населення (КСН), які діють на території міста. В основному ця дискусія йде в коридорах міської влади… На жаль, вона не набула широкого розголосу серед містян, цьому питанню недостатню увагу приділяють і місцеві ЗМІ. А дарма…
Фактично КСНи сьогодні відіграють роль такого собі містка між владою та жителями певних мікрорайонів. І згідно із законом «Про органи самоорганізації населення» саме вони покликані створювати умови для залучення найширших кіл громадян до безпосередньої участі у прийнятті та реалізації рішень з питань соціально-економічного, культурного розвитку відповідних територій. Саме через них має вибудовуватися співпраця міської влади та населення у вирішенні окремих питань місцевого значення. Нарешті, без органів самоорганізації населення неможливо здійснювати ефективне місцеве самоврядування, так само, як неможливо розвивати місцеву інфраструктуру без врахування інтересів та побажань мешканців окремих територій.
Відповідно, до основних напрямків діяльності КСНів належить: представляти інтереси жителів в органах місцевого самоврядування та державної влади, здійснювати заходи щодо охорони довкілля, благоустрою території, охорони пам’яток історії й культури, будівництва й ремонту шляхів, комунальних мереж, контролювати якість житлово-комунальних послуг, що надаються на території відповідного органу тощо.
Як бачимо, Комітети самоорганізації населення мають виконувати багато важливих функцій, звичайно ж, за умови, якщо вони ефективно та системно працюють в інтересах людей. І таких прикладів гарної роботи КСНів у мікрорайонах Черкас є чимало. Для багатьох громадян комітети стали другою родиною, де можна отримати допомогу, пораду, захист.
Можна навести приклади, коли КСНи не тільки займалися вирішенням містечкових проблем, але й підключалися до допомоги нашим бійцям, що відстоюють незалежність держави на сході України, ставши центрами волонтерського руху. Так, на базі комітету самоорганізації населення мікрорайону «Дніпровський» було виготовлено та передано нашим воїнам 4500 маскувальних сіток, кілька тисяч ковдр, подушок, маскхалатів, рукавиць, рюкзаків, не кажучи про тонни харчових продуктів… А з початку коронавірусної епідемії черкаські КСН зайнялися виготовленням марлевих масок, які передавалися у лікарні міста. У більшості комітетів надаються громадянам безкоштовні правові консультації.
Як показує практика, найчастіше до КСНів звертаються жителі по характеристики, довідки, акти, документи на оформлення субсидії тощо. Практично кожен рік послугами комітетів міста користуються близько 30 тисяч черкасців…
Працівники багатьох КСНів допомагають школам-інтернатам, співпрацюють з училищами, допомагають дітям сиротам та залишеним без батьківського піклування, збирають та роздають одяг жителям міста, які цього потребують. У кількох комітетах надаються безоплатні послуги перукарів для малозабезпечених верств населення. Допомагають КСНівці мешканцям в оформленні житлових субсидій. В приміщеннях комітетів працівники пенсійного фонду ведуть прийом громадян. А біля приміщень кількох КСНів розміщені опорні пункти поліції…
До речі, часто депутати міської ради разом із представниками комітетів проводять спільний прийом громадян, а, відповідно, допомагають у вирішенні складних життєвих проблем багатьом малозабезпеченим та неблагополучним сім’ям…
Як бачимо, комітети самоорганізації населення виконують важливу роль у громадянському суспільстві та, зокрема, і в житті нашого рідного міста. А від так, ставити питання про повну ліквідацію КСНів є не просто недоречно, а навіть злочинно. Що ж до, як тепер прийнято говорити, оптимізації (тобто зменшення їх кількості), то треба враховувати той факт, що більшість тих, хто звертається до КСН, де нині надають пенсійні консультації, організовують гуртки за дозвіллям та культурні заходи – люди саме похилого віку, для яких це важливо. Тобто скорочувати кількість КСНів і об’єднувати їх слід вкрай раціонально – аби це була справжня оптимізація, а не нехтування принципами доступності і якості послуг, таких необхідних для людей.
Звичайно, як і у більшості випадків, діяльність чи бездіяльність комітетів самоорганізації населення залежать, як кажуть, від людського фактора, тобто від керівників та працівників КСНів, їх активності та небайдужості до людських проблем. І сьогодні з’явилася така нагода проаналізувати роботу всіх комітетів та їх керівного складу, адже нині закінчується термін їх повноважень. Отже, пропоную в оптимально стислі терміни забезпечити проведення зборів (конференцій) жителів відповідних мікрорайонів, де і вирішити всі організаційні питання. Вважаю, що наші земляки дадуть об’єктивну оцінку діяльності керівників КСНів і, де потрібно, зроблять відповідні оргвисновки…
Дискусійне питання щодо змін меж мікрорайонів… Тут свої пропозиції, в першу чергу, має надати міська влада, аргументувавши доцільність та необхідність таких пертрубацій.
Так саме, міська влада має визначитися із можливостями фінансування КСНів. Звичайно, бажано його не зменшувати, а на перспективу знайти можливості для збільшення…
Переконаний, що жителі Черкас будуть вдячні і міському голові, і депутатам міськради за мудрі виважені рішення щодо подальшої роботи КСНів.
Віктор Мисник, член президії Громадської гуманітарної ради
КОМЕНТАРІ