Днями до Канівського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді завітав у гості атовець Євген Руденко. У 2014-у новина про поранення 20-річного контрактника, в ході якого хлопець втратив кисть правої руки миттєво облетіла Канів та область загалом.


В армії Женя служив за контрактом у 80-тій окремій десантно-штурмовій бригаді у Львові. Через два місяці його направили в зону АТО. Служив під Дебальцевим і біля Пісок, що недалеко від Донецького аеропорту. Одного дня, поблизу Новоайдара, БТР, у якому їхав Євген з трьома товаришами, потрапив під ворожий вогонь. З екіпажу вижив лише канівець. Вижив, але отримав сильне поранення.

Тоді місцеві волонтери оголошували збір коштів, працівники будинку культури влаштовували благодійні концерти, аби разом – усім Каневом – дати змогу захисникові отримати якісний німецький протез… Далі були госпіталі, операції, реабілітація…

Зараз Євген живе повноцінним життям. Молодик здобуває вищу освіту в Черкаському інституті банківської справи. Постійно перебуває в роз’їздах по воєнних госпіталях України, де на власному прикладі демонструє пораненим бійцям: життя після війни існує! Головне – не здаватись!

Не забуває Є.Руденко й про рідний Канів та людей, які йому допомогли у важкий час.

– Це насамперед рідні, друзі і просто небайдужі люди, – говорить хлопець. – Також особливу подяку хочеться висловити працівникам міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, які проявили себе як професіонали своєї справи. Саме такі люди показують мені, що моя самопожертва була недаремною. Що я в своєму житті зробив усе правильно. Не приховую, після війни в мене була важка депресія, яку самотужки я подолати не міг. Наталія Журавель (фахівець із соціальної роботи центру, яка опікується всіма сім’ями учасників АТО – авт.), своєю підтримкою і небайдужістю допомогла мені вийти з цього стану.

Загалом до центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді звернулось за допомогою 220 сімей учасників АТО. Тут канівські воїни-захисники отримують передусім психологічну підтримку та консультації, допомогу в адаптації після повернення із зони бойових дій, інші різні соціальні послуги.

– Фахівець із соціальної роботи Наталія Журавель вивчає потреби кожної сім’ї учасників АТО, складає соціальний паспорт, надає їм інформацію про пільги, оздоровлення, психологічну реабілітацію, лікування та протезування зубів тощо. У результаті вивчених потреб особа перенаправляється до інших суб’єктів соціальної роботи. Також відвідуємо за місцем проживання та складаємо акти житлово-побутових умов ті сім’ї, які стають на квартирний облік, – пояснює директор центру Валентина Яворська. – Психологічні консультації учасникам АТО та членам їх сімей надає психолог центру Олена Штих. Психологічну допомогу отримували двоє учасників АТО (інваліди); 9 сімей (діти та матері), двоє з них сім’ї загиблих; один учасник АТО (особа із числа сиріт) перебував під соціальним супроводом.

Утім, допомогти воїнам адаптуватися і повернутися до мирного життя насамперед мають рідні, тобто дружини, матері. Як це правильно зробити навчав наш центр в ході проведення 5 тренінгових занять для дружин учасників АТО «Ти повернувся – я поруч». З 2018-го року щомісячно проводяться зустрічі в створеному Клубі для дружин.

Для дітей із сімей учасників АТО проведено цикл тренінгових занять «Щасливі діти – міцна країна». Мета занять психолого-педагогічна підтримка дітей даних категорій засобами казко-терапії, арт-терапії, мандала-терапії. До Дня захисника України було організовано фотоконкурс «Мій батько – захисник України», в якому взяли участь 39 сімей і представлено близько 90 фоторобіт. Роботи також демонструвалися на заходах до державних свят та в міській бібліотеці.

– Постійно серед дітей цієї категорії розповсюджуються безкоштовно квитки в цирк, вистави для дітей. В минулому році до новорічних свят всі діти отримали новорічні подарунки за рахунок міського бюджету, – говорить В.Яворська. – Також до дня народження всі учасники АТО отримують вітальні листівки від імені міського голови. Ми постійно працюємо, що б ці сім’ї не відчували себе покинути й забутими і докладаємо максимум зусиль, аби переконати: життя після війни існує!