Аномально тепла зима стала каталізатором економічно-екологічного протистояння в Україні, зокрема, Черкащина стала епіцентром “холодної війни” за рибу.

Оскільки, цьогорічна майже субтропічна зима в Україні не вкрила кригою Дніпро, рибалки-промисловики, а їх на Черкащині близько 800, хочуть вийти на промисел заготівлі риби на річку вже взимку, як це вже зробили їх колеги на водах Дніпра сусідньої Полтавщини. Але, на сьогодні немає усіх дозвільних документів від Кабміну, які б регулювали кількість риби, що дозволено виловити без шкоди для популяції. Тож очільник Черкаського рибоохоронного патруля Віктор Іванько не надає дозвіл промисловикам виходити на воду і встановлювати сітки. Промисловики в свою чергу почали акції протесту і звернулись по допомогу до голови ОДА .

Акція протесту промисловиків під стінами облдержадміністрації. Фото: “Про все”

Вчора у якості третейського судді в ситуацію увійшов губернатор Черкащини Роман Боднар. Увесь вечір тривали перемовини між рибалками, рибоохоронцями та екологами. Проте, наразі рибалкам не вдалося переконати владу і правоохоронців піти їм на поступки.

 – На Полтавщині вже йде промисловий вилов. А в нас на Черкащині, що інша країна? Ми ж не собі рибу ловимо, ми ж не самі її їмо! Цю рибу будуть їсти черкащани, вона буде продаватися на ринках і магазинах. З 1 квітня буде оголошена заборона на вилов риби у зв’язку з нерестом, фактично аж до літа. Тож ми хочемо до нересту вийти на промисел, – говорить рибалка-промисловик з Дахнівки Богдан Олексієнко.

blank

Він рибалка вже в четвертому поколінні. Говорить, що втратив здоров’я в холодній воді Дніпра під час заготівлі риби.

– Ми маємо квоти, платимо податки. І що ця заборона дає? На базарі в Черкасах продається свіжа риба з Дніпра. Звідки вона? Від браконьєрів. Тобто нам легальним промисловим рибакам заборонили ловити, а браконьєри ловлять і постачають рибу на базари, поки нам немає чим годувати наші сім’ї, це справедливо?, – говорить Богдан.

blank

Інші рибалки-промисловики теж стверджують, що небажання рибоохоронців дати їм можливість вийти на промисел – безглузде і незаконне. На їх думку, якщо Кабмін досі не прийняв так званий “режим” (документ, що регламентує рибний промисел щороку) то за аналогією з Держбюджетом, минолорічний “режим 2019” залишається чинним.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Промисловики хочуть в обхід законів винищити усю рибу на Кременчуцькому водосховищі, – Віктор Іванько

Очільник Черкаського рибоохоронного патруля Віктор Іванько переконаний, що окрім прагнення встигнути до нересту виловити сотні тон риби, збагатившись на цьому, за протестами і тиском на нього промисловиків нічого не стоїть.

– Складається враження, що промисловики живуть одним днем. І, якщо їм дозволити, то вони готові виловити усю рибу у Дніпрі. Але вже не буде того хаосу, який раніше був на річці.

Наприклад в минулому році, до нересту промисловики вилови 300 тон риби. Зараз, після теплої зими, уся риба вже з ікрою і, якщо їм якимось чином дозволити, вони зараз вийдуть і витягнуть 500 тон з Дніпра, – зазначає керівник рибоохорони.

blank

Якщо ж ми хочемо зберегти рибу в Дніпрі, поки риба не віднереститься, промисловики мають чекати. Для чого тоді ці всі зариблення, якщо ми одразу 500 тон риби з ікрою зараз дозволимо виловити? Тим паче, немає жодних законних підстав для цього. Дозвіл має бути від Кабінету міністрів, – резюмував Віктор Іванько.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Аби не “гуманні” суди, браконьєри на Черкащині стали б “вимерлим видом”, – Віктор Іванько

Тож, наразі протистояння триває. Наступна нарада в губернатора запланована на завтра. Очевидним залишається те, що у промисловиків навряд вийде своїми протестними акціями когось переконати у непрофесійній чи корумпованій заангажованості керівництва Черкаського рибоохоронного патруля в цій ситуації. Адже після приходу Віктора Іванька на посаду, на водоймах Черкащині, зокрема в акваторії Дніпра, за півтора роки дійсно був наведений порядок. Левову частку браконьєрів було успішно вибито з Дніпра і тривають майже щоденні облави, на відміну від інших регіонів України, де не вдалося, ні побороти браконьєрство (ніхто особливо і не намагався), ні навести хоча б якийсь лад і контроль над промисловим виловом риби.

blank