Останнім часом на незрозумілих інтернет-ресурсах почастішали нападки на ПАТ «Черкасиобленерго». Очільника товариства Олега Самчука звинувачують у привласненні коштів та неефективному управлінні. Представники ПАТ «Черкасиобленерго» всі звинувачення спростовують та наголошують, за останні два роки підприємство стало успішним, почало розвиватися, перейшло від суцільного фінансового стресу і масштабних страйків до стабільної роботи. Більше того, у цих інформаційних атаках енергетики вбачають намагання довести підприємство до банкрутства.

«Коли я прийшов на дану посаду, товариство заборгувало працівникам біля 150 мільйонів із заробітної плати, були заарештовані рахунки підприємства, розпочалися масові звільнення. Найбільшим боржниким за електроенергію на Черкащині був ПАТ «Азот», тому вихід, на мою думку, був один – укладання мирових угод з «Азотом» та реструктуризація боргів перед ДП «Черкасиенергоринок». Що власне і було зроблено», – розповів на прес-конференції у столиці генеральний директор ПАТ «Черкасиобленерго» Олег Самчук.

Мирові угоди було укладено у квітні 2018 року Господарським судом міста Черкаси, окрім того, було  проведено їх незалежну експертизу приватними юридичними компаніями.

«Завдяки мировим угодам та коштам, що надійшли на рахунки товариства, з 1 січня 2019 року ПАТ «Черкасиобленерго» зменшило борг перед ДП «Енергоринок» більше, ніж на 309,1 млн грн. Крім того, нині підприємство не має боргів по заробітній платі перед своїми працівниками, підприємство повністю матеріально-технічно забезпечене», – продовжує Самчук.

Кошти, стягнуті з  ПАТ «Азот» за мировими угодами, миттєво надходять в ДП «Енергоринок» в рахунок погашення боргу ПАТ «Черкасиобленерго» за період 2015-2016 років перед державним підприємством. Таким чином, сплата коштів за мировими угодами за квітень-травень 2019 року втричі перевищила загальний розмір стягнення органами Державної виконавчої служби в примусовому порядку з липня 2018 року по квітень 2019 року. Так, за десять місяців органами Державної виконавчої служби в примусовому порядку стягнуто з ПАТ «Азот» на користь ПАТ «Черкасиобленерго» лише 6 799 001,97 грн. А лише за два місяці поточного року ПАТ «Азот» виконав забов’язання за мировими угодами перед ПАТ «Черкасиобленерго» на сумму 18,8 млн грн. Загальний же борг ПАТ «Азот» перед ПАТ «Черкасиобленерго» складає майже 2 мільярди гривень.

Проте, успішність підприємства, ймовірно, колишньому керівництву «поперек горла», адже 20 травня у САП було порушено кримінальне провадження проти Олега Самчука. Окрім того, на керівника підприємства постійно здійснюється тиск.

«Проти мене розпочалась брудна інформаційна кампанія. Крім того, заступник голови Фонду держмайна Володимир Державін відкрито мені казав «ти пошкодуєш, що підписав мирові угоди»,  – розповів Олег Самчук.

В очевидь, колишні керівники, які довели підприємство до банкрутства, покладають надії на нову владу, щоб довести справу до кінця і таки віддати державну власність у руки одного із впливових енергетичних олігархів. Для цього треба змістити Самчука та поновити на посадах його попередників.

«Чи не дивно, що кримінальне переслідування, звинувачення у привласненні величезних сум коштів та брехливі виливи щодо нинішнього очільника підприємства активізувались саме зараз, коли в країні змінилась при владі політична команда. Ми всі пам’ятаємо, що відбувалось на підприємстві і в Черкасах пару років тому, коли «Черкасиобленерго» практично зупинилось і виникла загроза, що вся область залишиться без світла. Тоді підтримати енергетиків виходили і пересічні черкащани, і влада області активно намагалась добитись підписання тих мирових угод, без яких ПАТ «Азот» взагалі нічого не платив за електроенергію, а відключити його енергетики не мали права, – нагадав недавню історію підприємства народний депутат від Черкас Олег Петренко. – Підприємство свідомо доводилось до банкрутства, однак ми всі разом тоді його відстояли. І зараз я ще раз підкреслю, що не дамо його прибрати до рук спритникам. «Національний корпус» буде разом із колективом та простими черкащанами і далі захищати державне майно».

Нині, за словами спікерів прес-конференції, готуються судові позови про захист честі, гідності та ділової репутації підприємства та його очільників стосовно тих, хто розповсюджує неправдиву інформацію.

«Ми підприємство не здамо», – у свою чергу кажуть рядові працівники товариства та профспілковий комітет. Вони нагадують, що готові до нових акцій протесту, якщо доведеться їх проводити.

Нагадаємо, що керівництво ПАТ «Черкасиобленерго» протягом 2017-2018 років неодноразово проводило переговори щодо мирного врегулювання спору по стягненню з ПАТ «Азот» боргу за електроенергію на користь ПАТ «Черкасиобленерго». Переговори проводилися відкрито з залученням керівництва Черкаської обласної державної адміністрації, Черкаської обласної ради, керівництва ПАТ «Черкасиобленерго», ПАТ «Азот» та депутатів всіх рівнів. ПАТ «Черкасиобленерго» зверталося до ФДМУ щодо погодження укладення мирової угоди із ПАТ «Азот» та скликання Загальних зборів Товариства щодо її затвердження, про що свідчить ряд відповідних листів.

Підтримка проектів мирових угод засвідчена рішенням Черкаської обласної ради «Щодо підтримки проектів мирових угод між ПАТ «Черкасиобленерго» та ПАТ «Азот» від 20.04.2018 р. № 22-1/VII (направлено звернення депутатів до в.о. Голови Фонду державного майна України Трубарова В.М.), зверненням до Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б. «Щодо кризового стану на ПАТ «Черкасиобленерго» від 05.05.2018 р. за № 666/01/01-55, зверненням з проханням посприяти якнайшвидшому затвердженню згаданих мирових угод до Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б. та в.о. голови Фонду державного майна України Трубарова В.М. (направив народний депутат України Петренко О.М. – депутатське звернення від 27 квітня 2018 р. № 599). Також на захист підприємства виступив і Центральний комітет «Укрелектропрофспілки», відповідне звернення «Про перегляд графіків розстрочення заборгованості перед ДП «Енергоринок» за 2015-2016 рр. та укладення мирових угод» було надіслано директору ДП «Енергоринок» Гнатюку Ю.Л. і в.о. Голови Фонду державного майна України Трубарову В.М. від 02.05.2018 р. № 03-03/83.

ПАТ «Черкасиобленерго» з 1 січня 2019 року не здійснює ліцензовану діяльність з постачання електричної енергії, а виконує лише функції з розподілу електроенергії, що негативно позначилось на платоспроможності Товариства. Нині кошти, які надходять в Товариство від діяльності з розподілу електричної енергії, є цільовими, тож відповідно не можуть бути направлені на погашення заборгованості минулих періодів.

Відповідно, єдиним способом є саме отримання коштів від ПАТ «Азот» по заборгованості попередніх періодів, яка є предметом укладеної мирової угоди, та направлення їх на погашення заборгованості перед ДП «Енергоринок».

Варвара Горова