Днями на ПАТ «Черкасиобленерго» завітали народні депутати України Сергій Нагорняк та Максим Пашковський. Спільно з керівництвом Товариства та депутатами обласної ради було обговорено проблеми «Черкасиобленерго» та шляхи їх вирішення.

За словами очільника ПАТ «Черкасиобленерго» Олега Самчука,  вчергове роботу одного з найуспішніших бюджетоутворюючих підприємств області намагаються дестабілізувати та не дають  вийти з банкрутства.

«Колектив підприємства нараховує 3700 осіб, деякі працівники працюють родинами: батько, мати, діти. Так сталось, що впродовж останніх 5-ти років компанія наша знаходиться у стадії банкрутства. Ми заборгували 900 мільйонів гривень компанії ДП «Енергоринок», через те, що нас, в свою чергу, заборгував ПАТ «Азот».  Коли я 2017 роки приступив до виконання обов’язків – моїм завданням було вивести компанію із кризового стану. Заборгованість сягала 120 мільйонів гривень по заробітній платі, структурні підрозділи знаходились у страйкових відносинах між апаратом управління. Робота компанії була паралізована. Відсутній спецодяг, бензопили, автівки не обслуговувались. Все це загрожувало енергетичній безпеці Черкащини. На сьогодні ситуацію вдалося стабілізувати. Підприємство розвивається, боргів по заробітній платі немає. Натомість забезпечено належне покращення матеріально технічної бази підприємства, проведено капітальні та поточні ремонтні роботи у районах електромереж. Зараз бажаючих працювати на підприємстві стільки, що можна не одну бригаду набирати», – розповів Олег Самчук.

Проте успішне нині підприємство залишається «ласим шматочком» для рейдерів, які хочуть купити за безцінь підприємство.

«У 2018-му ми багато працювали над заключенням мирових угод з ПАТ «Азот», які погодили з депутатами обласної ради, з народними депутатами, з тодішнім головою Черкаської ОДА. Враховуючи стан двох підприємств «Черкасиобленерго» і «Азоту», через судові органи ці мирові угоди були затверджені, згідно з ними щомісяця «Черкасиобленерго» отримувало від «Азоту» 9,4 мільйони гривень реструктуризованої заборгованості. Лише за 7 місяців сплачено 70 мільйонів на користь компанії і компанія в свою чергу зменьшила на цю суму заборгованість перед ДП «Енергоринок». Але це не влаштовувало Фонд держмайна, який виступав категорично проти мирових угод, це не влаштовувало ДП «Енергоринок», тож дані мирові угоди були розірвані за їх ініціативи у листопаді-грудні минулого року. Крім цього, в нас є проблема банкрутства. Ми просили протягом цих років видати наказ про те, що компанія підлягає приватизації. Що нам це дає: згідно чинного законодавста ми маємо право закрити провадження про банкрутство. Лише 6 січня цього року за підтримки депутатів прийшла нам відповідь про включення в малу приватизацію. Ми почали процедуру закриття банкрутсва, а у відповідь Фонд держмайна вирішив провести збори акціонерів і замінити голову правління. Їх не цікавить ні аудит, ні робота компанії», – зазначив Самчук.

Його підтримує народний депутат України Сергій Нагорняк, що вже не перший місяць відстоює проблеми Товариства.

blank

«Станом на сьогоднішні «Черкасиобленерго» одне з небагатьох підприємств, контрольний пакет акцій якого залишився у державній власності. На жаль, держава через приватизацію продала більшість обленерго, і більшість облгазів, які раніше були в державній власності. Як наслідок, ми бачимо підвищення цін. І на мою думку, Черкащині пощастило, що контрольний пакет акцій  знаходиться у державні й власності, і його, на мою думку, потрібно зберегти», – наголосив нардеп.

Сергій Нагорняк нагадав, що він вже зачитував з трибуни Верховної Ради запит до Генерального прокурора щодо неналежного розслідування кримінального провадження щодо зміни порядку проведення розрахунків між «Азотом», «Енергоринком» та ПАТ «Черкасиобленерго».

« Я так розумію, що є якийсь замовник, який хоче купити задешево компанію, і за рахунок різних інструментів, як-то призначення лояльного керівника, який зажене компанію у борги, намагаються загнати компанію в кризу. Ці замовники працюють через Фонд держмайна. Бо те, що Фонд розповідає, мовляв, держава є не ефективним власником, – це показник. На мою думку, неефективними можуть бути і люди, що керують тим Фондом чи тими підприємствами, що працюють у збиток. Мені не відомо, хто замовник цього всього. Але якщо розкласти карту України, то відомо, хто стоїть за яким обленерго. Фонду держмайна хочеться похизуватися, що ми продали це майно, а потім ці гроші проїли. Питання приватизації не можна проводить там, де компанія приносить прибуток. Жодне обленерго не може бути збитковим. Хіба що це умисно робиться», – заначив народний обранець.

blank

«Що ми будемо робити: звертатися до правоохоронних органів, до контролюючих органів, з відповідними колективними запитами народних депутатів. Будемо привертати до «Черкасиобленерго» увагу, і цей процес не буде випущено з публічного поля до тих пір, поки підприємство не залишать у спокої. Бо наразі ми бачимо позитивну динаміку розвитку, ми бачимо прибуток і так має залишитись», – підтримав колегу Максим Пашковський.

За словами депутата облради Олександра Коваленка, є пропозиція передати «Черкасиобленерго» у комунальну власність Черкаської обласної ради.

«Дуже багато об’єктів знаходиться у комунальній власності обласної ради. Зароблені кошти нехай служать області. Обласна рада готова на наступній сесії звернутися до Фонду держмайна, щоб  Фонд передав нам це підприємство. Це було б доцільно в рамках децентралізації, що зараз відбувається в країні. Ми провели переговори з усіма фракціями, більшість готові підтримати це рішення, звернення», – наголосив Коваленко.

Крім того, народні депутати планують зустрітися з новопризначеним головою Черкаської ОДА Олександром Скічком, аби заручитися його підтримкою щодо відстоювання інтересів підприємства.

Варвара Горова