ПАТ “Черкасиобленерго” вже має запит на підключення перших двох систем накопичення енергії (СНЕ, energy storage) в області, передає Енергореформа. Про це повідомив його керівник Вадим Яненко, пише “Енергореформа”.

“Нещодавно ми отримали такий запит на встановлення СНЕ на території однієї з наших підстанції. Одне з підприємств хоче встановити дві СНЕ по 2 МВт. Зараз вирішується питання оформлення землі в суборенду. Якщо буде реалізований проєкт по встановленню цих energy storage, це дасть можливість підтримати частину існуючої енергомережі “Черкасиобленерго”, – сказав Яненко в коментарі Енергореформі в кулуарах виставки-форуму “Електричні мережі України-2024” від Energy Club, яка відбулася днями в Києві.
Крім того, він зазначив, що в Черкаській області бізнес та комунальні підприємства займаються низкою проєктів підключення газопоршневих установок по 2-4 МВт, в процесі реалізації на різних стадіях проєкти по підключенню вітрової електростанції 61 МВт та сонячних станцій різної потужності.

Глава обленерго також звернув увагу, що “Черкаситеплокомуненерго” для власних потреб та для заживлення критичної інфраструктури має намір реалізувати до кінця року проєкти підключення когенераційних установок приблизно на 10 МВт.

При цьому Яненко висловив сподівання, що з урахуванням дефіциту е/е, а також значного спрощенням підключення розподіленої генерації та забезпеченням умов її роботи на ринку допоміжних послуг, нових генеруючих об’єктів буде з’являтися все більше й вони частково замінять великі пошкоджені російськими ударами станції.

Він зазначив, що пропускної спроможності мережі оператора розподілу достатньо для того, аби прийняти значну кількість генеруючих установок, а всю процедуру приєднання можна пройти по спрощеному алгоритму згідно з постановою національного енергорегулятора НКРЕКП №352 від 26 березня 2022 року.

Яненко додав, що в Черкаській області вже визначена певна кількість локацій як пріоритетних для розміщення об’єктів генерації.

Як повідомляла Енергореформа, 26 червня НКРЕКП прийняла постанову про запровадження спеціальних аукціонів на допоміжні послуги з надання в енергосистемі резервів регулювання частоти та активної потужності терміном від року до п’яти років, яка має стимулювати інвестиції у маневрені потужності або системи накопичення енергії (СНЕ, energy storage) та стимулювати розвиток конкуренції на ринку допоміжних послуг.

Голова правління “Укренерго” Володимир Кудрицький наголосив, що прийняття цього рішення може стати поворотним моментом у розвитку не лише СНЕ, а й взагалі балансуючої генерації в країні.

У цілому останніми місяцями уряд спростив умови реалізації проєктів розподіленої генерації, зокрема, скоротивши перелік необхідних документів для будівництва та розміщення підприємцями газопоршневих та газотурбінних установок.
Як зазначає Мінністерство енергетики, в тому числі, більше не потрібно отримувати містобудівну документацію, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, звіт про результати експертизи проєктної документації на будівництво об’єктів, право на виконання будівельних робіт, оцінку впливу на довкілля. Використання земельних ділянок погоджується з ОВА та відповідним органом місцевого самоврядування.

Також спрощені умови приєднання до газових, електричних та теплових мереж.

Для запобігання можливим зловживанням з боку операторів мереж щодо умов приєднання генерувальних потужностей працює Гаряча лінія Держенергонагляду за номером (044) 204 79 27.