В Україні готуються до реалізації проєкту з будівництва Чигиринської АЕС, яку починали зводити ще за радянських часів. Про це нещодавно заявили керівники національної компанії «Енергоатом».
Ця давно закинута недобудована атомна електростанція розташована на схід від Чигирина. Її територія прилягає до берега Кременчуцького водосховища, між селами Стецівка та Вітове.
Нагадаємо, що її будівництво розпочали ще у 80-ті роки минулого століття, а поруч зі станцією почали зводити селище Орбіта для її працівників. Але у 1989-му будівництво зупинили і заморозили. Цього після аварії на Чорнобильській АЕС вимагала громадськість. До цього часу комплекс недобудованої АЕС разом з містечком енергетиків Орбіта перетворилися в занедбані руїни…
Зараз, на тлі енергетичної кризи в країні створено енергетичну стратегію на період до 2050 року, яка передбачає збільшення потужності вітчизняної атомної генерації. Тому “Енергоатом” активно працює над пошуком нових майданчиків для будівництва. Найперспективнішим з них визнали той, що розташований неподалік Чигирина. Там планують звести чотири нових енергоблоки за технологією AP1000. Ця технологія розроблена та впроваджена американською компанією Westinghouse Electric Company. Вона передбачає ядерний реактор із поліпшеним використанням пасивних засобів безпеки та з багатьма нововведеннями, спрямованими на зниження капітальних витрат. Важливою характеристикою АР1000 є компактні та ефективні енергоблоки, що забезпечує можливість їхнього маневрування – зміни потужності. Планується, що максимальна інтенсивність цієї станції становитиме приблизно 4,4 ГВт.
Як повідомила пресслужба “Енергоатому”, вже зроблено перший крок в реалізації цього проєкту: депутати Чигиринської міськради під час засідання позачергової 51-ї сесії ухвалили рішення про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою для відведення земельних ділянок площею 38,1493 га “Енергоатому” та про передачу їх в постійне користування цій компанії.
А керівник «Енергоатому» Петро Котін заявив, що за його даними, попередні опитування показали, що місцеві мешканці не проти такого будівництва, а саме 59% населення позитивно ставиться до атомної енергетики і 55% підтримують будівництво нової станції в Чигирині.
Наша редакція провела власне опитування серед читачів на тему: яке їх ставлення до можливого будівництва АЕС на Чигиринщині? У ньому взяли участь 683 наші земляки, що говорить про значний інтерес черкащан до цієї важливої теми.
Так от, 20 % наших активних читачів, які взяли участь в опитуванні, категорично проти спорудження атомної станції на чигиринських землях. Ще 16 % черкащан також не підтримують будівництво АЕС, вважаючи, що це буде лише черговим відмиванням величезних коштів…
15 % із числа опитаних переконані, що будувати атомну таки потрібно, але уже після закінчення війни. Також 15 % наших земляків, які відповіли на запитання редакційнох анкети, повністю підтримують такий проект. Сюди ж, до прихильників будівництва Чигиринської АЕС, можна віднести 13 % черкащан, які хочуть, щоб атомна станція запрацювала, але за умови, що це буде супер сучасний енергетичний об’єкт. 7 % наших читачів вважають, що нинішня ситуація в енергетиці потребує нових АЕС…
А от, такі ж 7 % черкащан, які взяли участь в опитуванні, виступають проти спорудження атомної станції на Чигиринщині, бо переконані, що це зашкодить екології нашого краю.
Ще 5 % наших земляків вважають, що приступити до будівництва АЕС можна буде тоді, коли громадськість області дасть на це «добро». Ну, а 1 % читачів не підтримують такий енергетичний проект саме на Чигиринщині, яка вважається колискою національно-визвольних змагань…
Байдужими до проблеми бути чи не бути Чигиринській АЕС залишився 1 % наших читачів.
Можна зробити висновок, що, як показують результати нашого редакційного опитування, фактично думка наших читачів розділилася майже порівно – 49 % виступають з різних причин проти спорудження Чигиринської АЕС, а 50 % підтримують такий проект. Підтримують також із своїх міркувань та підходів. Хочемо наголосити, що наше редакційне опитування не є соціологічним дослідженням у його класичному вигляді, а лише відображає позицію та думку наших активних читачів…
Яків Немирів
КОМЕНТАРІ