Зберегти унікальну спортивну базу та проторувати шлях у створенні спортивного ліцею – такі дві почесні місії взяли на себе очільники Монастирищенської ОТГ та активні освітяни громади, які мало не першими в області взялися за втілення на практиці масштабної освітньої реформи, що стартує 2027 року.
Згідно із новаціями, вся шкільна освіта країни буде поділена на три етапи: початкова школа (з 1 по 4 класи), гімназії (5 – 9 класи) та ліцеї (10 – 12 класи). Усі ці освітні сходинки будуть оформлені у юридично окремі підрозділи, і коли навчання у початкових та середніх класах мало чим відрізнятиметься від нинішнього, то в старших у дітей вже буде вибір: іти до академічного ліцею, де вони поглиблено вивчатимуть предмети, потрібні для вступу до вишу, без зайвих уроків та дисциплін, або до профільного, де всі отримуватимуть набір професійних навичок, що дасть можливість одразу працевлаштуватись. Скільки і яких навчальних закладів створювати – цілком буде у повноваженнях громади, і залежатиме від її можливостей та потреб. А от попередньо визначитись із освітньою структурою всі мають до 2024 року, і ці плани мають затвердити ще й обласні ради, щоб мережі шкіл охопили усіх дітей. У невеликих громадах на базі опорних шкіл можуть працювати і ліцеї, і початкова, і базова школи, навіть дитячі садочки (у складі гімназій), однак обов’язковим є розміщення дітей в окремих будівлях або за окремими входами, щоб потоки дітей не перетиналися. А ті громади, які спроможні побудувати відокремлені ліцеї або розділити навчальні процеси, отримають кошти від держави.
Вся ця складна і затратна пертурбація спрямована на підвищення якості освіти: щоб випускники або успішно складали ЗНО і вступали до вишів, або виходили за двері школи, вже маючи якусь професію.
Між тим, у Монастирищі замислились, що після реформування область потребуватиме профільного спортивного закладу, який готуватиме діток до професійного спорту. І містечко для цього підходить якнайкраще, бо воно одне із небагатьох в області, де вже зараз на базі комунального Монастирищенського фізкультурно-спортивного комплексу виростають зірки українського боксу, карате чи футболу.
«Ми пропонуємо створити в Монастирищенській об’єднаній територіальній громаді два ліцеї. На базі Монастирищенського опорного закладу загальної середньої освіти I-III ступенів «Ліцей «Ерудит» – Монастирищенський ліцей «Ерудит» академічного спрямування, що забезпечуватиме здобуття профільної середньої освіти. Та на базі Монастирищенського ліцею-інтернату «Обдарованість» – Монастирищенський спортивний ліцей. Це буде заклад спеціалізованої освіти, що забезпечуватиме здобуття повної загальної середньої освіти на всіх її рівнях. В складі ліцею будуть функціонувати: пансіон на 160 місць, спорткомплекс міської ради, ДЮСШ, стадіон. А коли завершимо ремонт – то і сучасний басейн. Наявна інфраструктура ліцею-інтернату та спорткомплексу надасть можливість організувати заняття в спортивному ліцеї на високому рівні. Більше того, ми зможемо і надалі подбати про категорійних діток, які нині навчаються в інтернаті, адже вони із неблагополучних родин, а ми маємо показати їм інше життя, дати шанс на інше майбутнє. Ми «вириваємо» їх із лещат жорстокої сімейної реальності і з першого класу даємо їм інше дитинство у комфортному гуртожитку, з нормальним харчуванням, із дбайливими вихователями, із друзями. І це – наше головне завдання як влади», – пояснює позицію міської ради заступниця голови Монастирищенської ОТГ, куди входить місто Монастирище та весь колишній Монастирищенський район, Зоряна Заворотна.
До того ж, на думку Олександра Бойка, директора Монастирищенського спорткомплексу, саме діти, що мали непросте дитинство, часто досягають найвищих вершин у житті та спорті, бо звикли покладатись лише на власні сили, працювати над собою та наполегливо іти до мети.
«Наш ліцей-інтернат пишається своїми спортивними досягненнями. Збірні команди ліцею неодноразово перемагали в районних змаганнях із різних видів спорту (легкоатлетичний крос, міні-футбол, настільний теніс, волейбол, баскетбол, футбол «Шкіряний м’яч», «Джура», «Козацькі забави»). Традиційно учні ліцею є активними учасниками та переможцями обласних змагань за програмою Спартакіади для вихованців інтернатних закладів освіти. А на базі нашого спорткомплексу виросло вже не одне покоління чемпіонів. Це і кандидат у майстри спорту Тамаз Рібінік, чемпіон Черкаської області 2019 -2020 рр., кандидат у майстри спорту Андрій Шиндер, чемпіон Черкаської області 2019 -2020 рр., Владислав Безштанько, один із переможців чемпіонату України 2013 та 2015 рр., кандидат у майстри спорту Андрій Федоренко, бронзовий призер чемпіонату України 2013 та 2014 рр. І це я не все ще перерахував», – з гордістю ділиться успіхами монастирищан Бойко.
Втім, головна мета створення спортивного ліцею – це все таки готувати майбутніх переможців на світових спортивних аренах та змаганнях. Містечку в цій сфері, як бачимо, і без створення спеціалізованого спортивного ліцею вже є чим пишатись. Однак на Черкащині досі немає жодного навчального закладу, який би мав на меті комплексну і глибоку підготовку саме професійних спортсменів. Так, спортивні школи є, однак лише одиниці із їхніх вихованців пробиваються у великий спорт, і це більше заслуга самих дітей, їхніх тренерів та батьків, а не завдання навчального закладу.
«Монастирище може стати першою такою спортивною базою. Ми маємо достатньо педагогів, матеріальних ресурсів та передумов, щоб здійснити цей амбітний задум. Навіть географічне розташування – нам на користь: недалеко від столиці, від Черкас, наближеність до головних транспортних артерій країни, а ще – чисте повітря та сприятлива екологія. Ми і зараз багато уваги приділяємо розвитку спорту, підтримуємо спортивні заклади, вкладаємося в ремонти, у матеріально-технічне оснащення, встановили стипендії учням за високі спортивні досягнення. Щодо створення спортивного ліцею – Монастирищенська міська рада вже прийняла відповідне рішення. Нам би лише трохи допомогли в обласній раді – і ми б разом показали приклад всій країні», – переконаний голова Монастирищенської ОТГ Олександр Тищенко.
І хоч створення класичного спортивного ліцею – справа непроста і таки досить затратна, однак немає нічого неможливого при великому бажанні, – переконаний начальник управління освіти і науки Черкаської облдержадміністрації Валерій Данилевський.
«Сьогодні очевидно, що фізичну активність у наших дітей замінив інтернет і всілякі ґаджети, тому юному поколінню катастрофічно не вистачає свіжого повітря і фізкультури. Тож цілком логічним було б створення в Монастирищі профільного спортивного ліцею. Тим більше, що Верховна Рада врахувала пропозиції Черкаської обласної ради щодо зняття обмежень на подібні рішення для місцевих громад. І на даному етапі громада може створити ліцей із поглибленим вивченням спортивних дисциплін», – наголошує Валерій Данилевський.
«Створення спортивного ліцею обласного масштабу є справою вкрай необхідною, – переконаний народний депутат України VII скликання Леонід Даценко. – Ми маємо плекати наше підростаюче покоління сильними духом і міцними фізично. Наша молодь має бути готовою до захисту Батьківщини у цей непростий час протистояння із московською ордою. Як і готувати з дитячих літ системно та наполегливо майбутніх чемпіонів з різних видів спорту. Нинішні олімпійські ігри у Токіо доводять, що Україна втратила чемпіонські позиції якраз через брак такої потужної та системної роботи. Тому сподіваюся, що наша обласна влада, зокрема голова облради Анатолій Підгорний та очільник ОДА Олександр Скічко, виявлять свою патріотичну державницьку позицію і підтримають ініціативу Монастирищенської ОТГ щодо створення спортивного ліцею. Надіюсь, що до цієї важливої справи долучиться і народний депутат України по цьому округу Антон Яценко. Тим паче, що Антон Володимирович уже чимало зробив для відродження спорткомплексу в Монастирищі, потужно допомагав навчальним закладам ОТГ. А найголовніше, що у місцевої влади є бажання і вже реалізуються перші кроки на шляху створення повноцінного спортивного навчального закладу».
Влада і освітяни Монастирищенської ОТГ вірять, що ідея створення першого в області класичного спортивного ліцею – надихне керівництво області, і разом вони зможуть її реалізувати, щоб потім так само разом пишатись олімпійськими чемпіонами з Черкащини та зірками світового спорту, що прославлятимуть наш рідний край на міжнародному рівні.
Поліна Котова
КОМЕНТАРІ