Торік в області діагностували майже 5 тисяч нових випадків захворювання на рак. Значна частка – виявлено на пізніх стадіях. Про захворюваність населення Черкащини на злоякісні новоутворення розповіли на брифінгу в медіацентрі ОВА генеральний директор ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Володимир Папач і заступник директора КНП «Черкаський клінічний онкологічний центр» Ігор Гайдай.

Черкащина – друга з-поміж областей за кількістю виявлених злоякісних новоутворень. На обліку нині перебуває більше 46 тисяч дорослих, яким діагностували рак. 70% з них прожили 5 і більше років із часу встановлення діагнозу та лікування. З-поміж дітей 300 осіб стоять на обліку з цим діагнозом.

– За останні роки дуже змінилася структура онкологічних захворювань на Черкащині, – розповів заступник директора КНП «Черкаський клінічний онкологічний центр» Ігор Гайдай. – Якщо раніше найбільш частим був рак легенів, то зараз у чоловіків це – рак передміхурової залози, а у жінок – рак молочної залози, шийки матки, яєчників. Прикро, що 30-40% виявлених випадків – у занедбаній формі.

Робити вчасну діагностику організму та дбайливо ставитися до свого здоров’я – такі прості дії значно знизять ризики виявити занедбані форми злоякісних новоутворень.

– Раніше щочетвертий пацієнт виявлявся при профілактичному огляді, – додав Ігор Гайдай. – Саме тому важливо звертати увагу на своє здоров’я, мінімальні зміни в самопочутті. Все це є приводом звернутися до свого сімейного лікаря, аби зробити мінімальний профілактичний огляд. Крім того, громадянам на безкоштовній основі доступні обстеження за програмою медичних гарантій. Зокрема, мамологічне дослідження, стереоскопія, цистоскопія та всі ендоскопії, пов’язані із шлунково-кишковим трактом.

Рак є другою за смертністю недугою після серцево-судинних захворювань.

– За останні три роки ми спостерігаємо зростання рівня захворюваності на злоякісні новоутворення серед населення області, – зауважив генеральний директор ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Володимир Папач. – Тому вкрай важливо знати про причини виникнення злоякісних новоутворень, фактори ризику і профілактувати цю недугу. Гарантувати, що людина не захворіє на рак, на жаль, неможливо. При цьому, слід усвідомлювати і пам’ятати, що у 30-50% випадків захворюванню на рак можна запобігти простими повсякденними діями. Куріння, надмірна вага, вживання алкоголю, малорухливий спосіб життя та недостатнє споживання рослинної їжі – причини третини смертей від раку. Будьте фізично активними та дотримуйтесь здорового харчування.