У Черкасах закінчується місце на сміттєвому полігоні, куди вивозять тверді відходи із 2010 року. Міськрада готує проєкт на облаштування нового, але одним із варіантів вирішення проблеми утилізації та переробки сміття в місті є будівництво сміттєспалювального заводу. Наразі сортування і перероблювання сміття — це поки що ініціатива лише бізнесу, а в перспективі це хочуть робити централізовано на спеціальних майданчиках, розповів Суспільному директор департаменту дорожньо-транспортної інфраструктури Сергій Отрешко.
Поки що наявний полігон може приймати сміття, зазначив директор департаменту:
“Поки що не гіперкритично, я б сказав, однак із кожним роком стає все більш критично. Сміття вивозять регулярно. З негабаритом трошки проблемніше, маю на увазі, що є періоди, коли він накопичується, але його теж вивозять.”
За словами Сергія Отрешка, деякі пункти приймання паперу і металу закрилися з початком повномасштабної війни:
“Підприємці допомагають, доки їм це економічно вигідно. Як тільки їм це стане економічно невигідно, вони, очевидно, перестануть це робити. Говорити про альтруїзм тут не доводиться. Тому я й кажу, що ми все одно в перспективі прийдемо до того, що забирати сміття буде визначений оператор”.
У 2025 році в Черкасах планують реалізувати пілотний проєкт — збудувати хаб для приймання відходів, де могли б залишати сміття, зокрема, і мешканці прилеглих сіл, які везуть сміття до міста, зазначив посадовець:
“Наразі ключова проблема це негабарит, будівельні відходи. Зрозуміло, що харчові відходи в селах, як правило, компостують на місці і їх ніхто не везе в місто, а от великогабаритні, ремонтні відходи, коробки від телевізорів, якісь старі вікна тощо везуть. Ми плануємо дати людям можливість на певному контрольованому майданчику розвантажити його по контейнерах і поїхати собі далі. Це буде безоплатно, головне, щоб везли саме в контрольоване місце, а не висипали будь-де, щоб ми потім його не розбирали і не витрачали на це ще більші кошти”.
Наразі, пояснив посадовець, окремі підприємці самостійно збирають скло, пластик та приймають в окремих пунктах макулатуру.
“У перспективі ми плануємо все-таки організувати це все на майданчиках. Тобто людина повинна мати можливість викинути будь-яке сміття в окремий контейнер. Скажімо, відходи зелених насаджень наразі не вивозять і на них немає тарифу. Але згідно з новим законом про управління відходами послуга на збирання й перевезення відходів зелених насаджень буде в тарифі. Причому не принципово чи це приватне домогосподарство, чи багатоповерхівка — просто різна вартість буде. Але ж у багатоповерхових будинках також є прибудинкова територія, на якій обрізають гілки, загрібають листя, яке потім двірники просто несуть на майданчик і висипають поруч із баками”.
Закон передбачає, що місця перероблювання відходів повинні бути визначені в місцевому плані управління відходами, пояснив Отрешко:
“Цей місцевий план складаємо ми, місцева влада, на підставі регіонального або обласного плану управління відходами, який, своєю чергою, складають на підставі національного плану. Однак національного у нас ще немає. Вірніше він є, але він був зроблений одночасно з прийняттям закону. Наразі через певні нюанси він уже став не актуальним. Це один з чинників чому не все так швидко, хоча держава каже, що до 2030 року повинно все статися”.
План можна розробити, але потрібно ще й подбати про те, де саме перероблюватимуть сміття, зазначив посадовець:
“У нас немає коштів на будівництво заводу чи хабу. Як це все буде ми ще до кінця не знаємо. Коли матимемо точку відліку, від неї уже буде вибудувана вся інфраструктура. Від того, яким буде місце управління, знешкодження та утилізації відходів, залежатиме те, як саме сортуватимуть сміття, якими будуть баки для його збору, якими машинами возитимуть тощо. Тобто ми почнемо «танцювати» від цього заводу. Сподіваюсь, що в наступному році вже матимемо розуміння. Наразі розглядаємо попередні пропозиції”.
КОМЕНТАРІ