На Черкащині почала активно діяти нова Громадська організація «Розвиток територіальних громад». Одна із останніх її ініціатив – це публічні звернення громад до Президента, Верховної Ради та Уряду щодо ухвалення необхідних змін для продовження децентралізації та її успішного завершення. На думку засновника  організації Ірини Ванникової, децентралізація – одна із найбільш дієвих  реформ за останні роки в Україні.

«Ми не маємо права знехтувати вкладеними зусиллями та ресурсами. Нам активно потрібно працювати на місцях, щоб не лише радіти здобуткам, а й вчасно викривати недоліки та спільно знаходити шляхи їх вирішення. Головне – не мовчати. Бо після завершення реформи буде важко щось змінювати», – стверджує Ірина Ванникова.

blank

– Пані Ірино, Ви дуже активно пропагуєте розвиток місцевого самоврядування, створення та зміцнення об’єднаних територіальних громад. Ви бачите у них перспективу? 

– Реформа місцевого самоврядування й справді сьогодні є однією з найвдаліших в Україні. Адже у результаті об’єднання місцеві громади отримали великі повноваження й тепер самі можуть розпоряджатися власними ресурсами, насамперед, землею та коштами.  Водночас, й досі багато хто не знає або не розуміє можливостей реформи.  Й головний мотив створення нашої громадської організації – це велика робота з вивчення, поширення та впровадження реформи. Дуже важливо, щоб люди на Черкащині вповні скористалися можливостями децентралізації.

Для прикладу, наведу досвід однієї з найкращих в Україні Степанецької ОТГ у Канівському районі. Її створили у 2017 році, коли річний бюджет становив 9 мільйонів гривень.  Але  голова громади Олександр Яременко та його команда не марнували час – підготували стратегію розвитку та інвестиційні програми. І гроші знайшлися – від інвесторів, місцевих підприємців та фермерів, від держави. За рік бюджет громади збільшився у 10 разів й у 2018-му сягнув 90 мільйонів гривень. Вони змогли відновити інфраструктуру та створити всі умови для комфортного проживання людей. Навіть більше – у громаді з’явились комунальні підприємства, одне з яких закупило сучасну техніку, й навіть виграло тендер на відновлення доріг в місті Каневі. Це дозволило повернути додому навіть заробітчан з Польщі, тепер тут  працевлаштовано 25 людей. Досвід Степанецької громади є дуже показовим для тих населених пунктів, які ще не хочуть або вагаються створити ОТГ. Саме тому ми разом з Черкаським центром розвитку місцевого самоврядування провели навчання для сільських голів та депутатів місцевих рад Катеринопільського району. Вони оглянули інфраструктурні об’єкти Степанецької і Ліплявської ОТГ й на  власні очі побачили, як ефективно користуватися своїми ресурсами. Наша мета – допомагати людям на місцях з децентралізацією. Навчити їх робити свої громади безпечними та комфортними для проживання, показати можливі способи наповнення бюджету.

«Розвиток територіальних громад» став майданчиком для обміну досвідом між успішними ОТГ та тими, хто ще досі не зважився на об’єднання. І це вже реальність!

blank

– Ви зараз активно поширюєте звернення щодо необхідності продовження реформи децентралізації та правового її удосконалення. Що є небезпека її згортання?

– Цей рік у нас виборний. Ми пережили президентські перегони з гаслами зменшити тарифи на газ у два, а то й чотири рази. Зараз ми в очікуванні парламентської виборчої кампанії з новою хвилею популізму. Тож кому, як не нам – громадським діячам, бізнесу та місцевим депутатам, не зважаючи на політичну кон’юнктуру, реально вирішувати повсякденні проблеми людей. Саме тому на Форумі громадських ініціатив, що відбувся у Корсунь-Шевченківському, прозвучала пропозиція звернутися до керівників держави, незважаючи на політичну турбулентність, продовжити реформу місцевого самоврядування. Тоді і було створено нашу Громадську організацію «Розвиток територіальних громад», яку очолила відома на Черкащині громадська діячка Наталія Старикова. Зараз ми активно розгортаємо свою діяльність. І дуже приємно, коли нас підтримують місцеві громади. Наприклад, депутати Карашинської ОТГ, Корсунь-Шевченківського району одноголосно проголосували за ініційоване нами Звернення про подальше просування децентралізації та правове врегулювання цього процесу, адресоване Президенту, Верховній Раді та Уряду. Такі ж рішення ухвалили й продовжують ухвалювати інші місцеві громади Черкащини.blank

– Кажуть, що ви збираєтесь балотуватися до Верховної Ради. Це правда? Чи не буде тут конфлікту між позицією громадського діяча та парламентаря?

– Так, я серйозно думаю над тим, щоб піти в народні депутати. Кілька років тісного спілкування з людьми та пошук шляхів подолання їхніх проблем показали, що не все вирішується на місцях. Депутатська діяльність не зупинить мою громадську роботу на Черкащині. Навпаки, я лобіюватиму законопроекти для розвитку місцевого самоврядування, бо знаю, як наповнити реформу реальним змістом.

Всі ми бачимо, які проблеми на селі виявила медична реформа. Що буде з освітою, закладами культури? Я вже не кажу про те, в якому стані у нас дороги, які захмарні тарифи на житлово-комунальні послуги й нікчемні пенсії. Мене не залишає байдужим стареньке подружжя, яке живе на злиденні копійки, й молода сім’я, що не має коштів на власну оселю й виховання дітей. І це на такій нашій родючій черкаській землі, з такими працьовитими людьми.

Необхідно внести зміни до Конституції України та ухвалити ряд законів для розвитку об’єднаних територіальних громад. Життя показує, що власні доходи місцевих бюджетів за ці роки зросли майже у 4 рази, необхідно дати їм правові механізми розпоряджатися власними ресурсами. Об’єднані громади отримують додаткову фінансову підтримку з державного бюджету. Водночас, потрібно знаходити нові можливості для розвитку місцевого самоврядування. Нам потрібно підтримати нових управлінців та місцевих політиків, які отримали повноваження та ресурси, створюють реальні зміни у своїх громадах. За кілька років ці нові управлінські команди отримають своє представництво у парламенті, зайдуть в Уряд і будуть створювати нову якість політики на національному рівні.

blank

– Чи не відлякає інвесторів децентралізація? Вони готові вкладати кошти, зокрема, на Черкащині?

– Я кілька років представляю одного із найбільших українських інвесторів – аграрний холдинг Миронівський хлібопродукт. Очолюю соціальні проекти МХП, зокрема, на Черкащині. Так от, в  минулому році в рамках реалізації проектів корпоративної соціальної відповідальності холдинг вдвічі збільшив обсяги соціальних та інфраструктурних інвестицій в регіонах присутності. Фінансові масштаби цих проектів перевищили 200 млн грн. І найбільше коштів витрачались в сферах освіти, медицини, розвитку дорожньої та соціальної інфраструктури. На Черкащині активно впроваджується програма «Лікар для села», яка сприяє фінансуванню виїзних оглядів лікарів у села, закупівлі необхідного обладнання та медикаментів для амбулаторій.

Погляньте на відрахування у місцеві бюджети всіх рівнів та працевлаштування. Наприклад, є  Миронівська птахофабрика у Каневі, де офіційно працює більше 3,5 тисяч людей. До місцевих і районних бюджетів Канівщини надійшло більше ста мільйонів гривень податкових відрахувань. Для працівників діє програма соціального забезпечення, починаючи від обіду за одну гривню й закінчуючи власним житлом для молодих спеціалістів. Й таких прикладів соціального партнерства підприємств МХП я можу наводити безліч.

У сильному самоврядуванні я бачу можливості залучення інвесторів на Черкащину. На Форумі громадських ініціатив директор ТОВ «НВФ «Урожай» Олександр Воскобойнік розповідав, що раніше сільські голови випрошували у інвесторів кошти, аби «заткнути дірки». Тепер ситуація змінилась: представники бізнесу самі відвідують сесії місцевих громад, зустрічаються з ініціативними людьми й розглядають спільні проекти. Інвесторам цікавіше працювати із справжніми господарями, де є добре прораховані проекти та ініціатива.

Саме тому наша Громадська організація «Розвиток територіальних громад» й стала тим майданчиком, що об’єднує активних людей та ідеї, якими вони можуть ділитися один з одним. А ми будемо їм всіляко допомагати, адже буде село – буде Україна!

blank

Розмовляв – Богдан Калюх