Невеличке село Подільське на Золотоніщині. Вже багато років господарює на місцевих землях фермер Олександр Гончаренко. Частина земель, що він орендує складають людські паї, частину – державні землі. Крім того, що фермерське господарство справно сплачує орендну плату, воно в рамках соціальної угоди постійно надає підтримку місцевій громаді.

Однією з оброблюваних ділянок в адміністративних межах села фермер користувався на праві оренди з 2003 року. Поки державними землями розпоряджалася Золотоніська РДА, договір з орендарем продовжувався без проблем. Так тривало до 2013 року.

Після того, як розпоряджатися землями від імені держави почало Держземагенство (у 2014 р. реорганізоване у Держгеокадастр) труднощі у фермера почали виникати, що називається, «на рівному місці». Хоча він як добросовісний орендар мав переважне право на поновлення договору оренди, процедура постійно затягувалася. Спочатку йому відмовляли в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Коли ж він, втративши терпіння, звернувся на «гарячу лінію» Голови Держгеокадастру, дозвіл на розробку проекту землеустрою надали, але під різними приводами почали відтягувати його затвердження. Обласне управління Держгеокадастру двічі міняло площу ділянки, буквально на метри, і фермер мусив кожного разу переробляти проект землеустрою. Саме ж  ГУ Держгеокадастру у Черкаській області за кілька років так і не спромоглося провести державну реєстрацію прав на наданий кадастровий номер. Не допомагало вже навіть звернення на «гарячу лінію».

Після трьох років зволікань, у жовтні 2017 року, Олександру Гончаренку повідомили, що у зв’язку із зміною законодавства, земля включена в перелік ділянок, право оренди яких набувається на земельних торгах у формі аукціону. Після чого процес знову завмер до січня 2019 року.

Слід сказати, що всі ці роки фермер не втрачав надії, продовжував обробляти землю, щороку сплачував за користування нею і виконував соціальне зобов’язання перед громадою села. Поради «доброзичливців» «підмазати» чиновників земельної установи відкидав, бо надіявся на здоровий глузд і справедливість.

23 січня цього року Держгеокадастр видав наказ про проведення електронних земельних торгів, згідно з яким аукціон орендарів на подільську землю було призначено на 19 березня. Організатором торгів виступало Головне управління Держгеокадастру, а безпосереднім виконавцем – Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою.

Коротенький відступ. Зі словом «електронний» у всіх асоціюється щось сучасне, прогресивне і європейське. «Електронні торги» уявлялися як електронний портал на зразок «Прозорро», де немає стороннього втручання, де можна чітко бачити процес подачі заявок і його наслідки. Але виявилося, електронні торги у виконанні наших земельників, – це щось специфічне. По-перше, сам ресурс є недоступним для простих смертних і те, що на ньому відбувається, бачать лише чиновники. По-друге, процес відбору переможців проходить абсолютно непрозоро.

 Фермер для участі в торгах своєчасно подав заявку, сплатив реєстраційний та гарантійний внески і чекав від виконавця висновків щодо перевірки відповідності його заявки. Лише через два дні після встановленої дати він отримав повідомлення про необхідність доопрацювання та направлення сканкопій документів (без вказівки яких саме документів).  Про всяк випадок він повторно направив увесь комплект документів і відповідь його ошелешила. «Відмовити» по причині: «ненадання документів, необхідних для перевірки достовірності внесених реквізитів рахунку, на який повинен бути повернутий гарантійний внесок». Попри абсурдність самого документу, його подача законодавством і умовами аукціону також не була передбачена. Переможцем виявився таємничий «учасник №7», особу якого, незважаючи на запити обуреного чиновницьким безміром фермера, так і не повідомили.

Коли на рахунок Подільської сільської ради надійшли кошти від переможця торгів, виявилося, що їх перерахував ФОП Хрущик Роман Богданович з Тернопільщини. Через день до сільської ради від імені орендаря приїхав керівник ДП «Златодар» Валерій Буркацький. Не надаючи ніяких документів, які б підтверджували його повноваження, він одначе вів себе, як повновладний господар. Лунали фрази «Ми виграли аукціон», «Ми оброблятимемо», давалися розпорядження виконавцям, як і що робити на полі. На прощання Валерій Васильович пообіцяв сільському голові, що «Хрущик заїде».

Чи Хрущик чи якась нечиста сила, але дійсно на поле хтось-таки заїхав і підпалив сухе кукурудзиння, що там залишалося. Від кукурудзиння зайнялися лісосмуга і сусіднє поле. Селяни ледве погасили пожежу.

Село Подільське – маленьке. Всі одне одного добре знають, і звістка про те, що «похазяйнував» не колишній, а новий господар розлетілася швидко. «Колективний розум» швидко склав усі пазли в одну картинку.

При вже згадуваному Валерію Васильовичу Буркацькому – голові Золотоніської РДА у 2005-2010 роках, начальником земельного відділу працював Петро Миколайович Добровольський – нинішній керівник Черкаського НДПІ землеустрою. Кілька років тому сусідня з Подільським Ново-Дмитрівська громада вже мала халепу, коли ця «солодка парочка» нишком, без погодження з органом місцевого самоврядування, використовуючи зв’язки у Держгеокадастрі, «прихватизувала» на родичів та підставних осіб майже 40 га державної землі. Були звернення сільської ради до прокуратури і правоохоронних органів, випливли факти, що на дружину Добровольського було оформлено аж три ділянки, що заборонено законодавством, але врешті справу зам’яли.

А помічник-Гугл допоміг відшукати щасливого переможця аукціону. ФОП Хрущик зареєстрований в місті Підгайці Тернопільської області, за видом діяльності – «оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням», «електромонтажні роботи», «інші спеціалізовані будівельні роботи». За дивним збігом обставин саме цей ФОП був підрядником, який встановлював у 2017 році сонячну електростанцію в ДП «Златодар», яким зараз керує пан Буркацький.

Як бачимо, картина маслом…

Тож, напевне, не дарма Черкащину раз-у-раз струшують громадські протести щодо свавілля у Держгеокадастрі. Дійшло до того, що Черкаська обласна рада двічі приймала звернення до столичної влади з вимогою звільнити начальника обласного управління пані Ольгу Залогу. Бо подібні історії вам в області може розповісти кожен дрібний фермер, а про суми «подарунків», які носять земельними коридорами, свого часу говорив на прес-конференціях навіть попередній черкаський губернатор. Утім, не даремно ж, мабуть, при Януковичі цю структуру «централізували», – щоб всі фінансові «потоки» і «потічки» зливались в одне корупційне владне «озерце». І ніхто навіть не зробив спробу всі ці тіньові схеми припинити. Тож немає сумнівів, що саме такі крапельки обурення переросли у те тотальне несприйняття влади загалом і окремих її представників зокрема, яке ми маємо сьогодні. Президентські вибори – як приклад.

Сам же Олександр Гончаренко, незважаючи ні на що, не втрачає віри. Має підтримку сім’ї і усього села (понад 200 односельців підписали звернення до органів влади із закликом допомогти йому), фермерської асоціації, подав позов до суду. Не вибив його з колії і новий «сюрприз» від Облдержгеокадастру, чиновники якого, судячи з їхніх дій, готуються за схожою схемою усунути його від оренди ще 100 га державної землі, яка знаходиться в адміністративних межах Новодмитрівської сільської ради.

Іван Охріменко