Навряд чи в Черкасах можна знайти людину, яка стане наполягати, що за останні роки місто не змінилося. Війна, фінансові скрути, коронавірусні кризи і навіть намагання центральної влади пограбувати місцевий бюджет не змогли  зупинити стрімкого розвитку міської інфраструктури.

Рекордні обсяги ремонтів черкаських магістральних шляхів, ремонти другорядних вулиць та міждворових проїздів, що не бачили дорожніх працівників з часів СРСР, і навіть будівництво нових вулиць – безумовне досягнення команди мера Анатолія Бондаренка. Школи, садочки, медичні установи – попри скруту, також ремонтувалися рекордними темпами.

Але навряд чи багато містян знають, яким важким був шлях прийняття рішень в діючій міськраді. Ми всі живемо в певних політичних реаліях, навіть коли не бажаємо цікавитися політикою. Але що потрібно знати кожному українцю – політика, хочемо ми того чи ні, – безпосередньо втручається і впливає на кожного з нас. Ще 500 років до нашої ери давньогрецький державний діяч Перикл казав: «Якщо ти не цікавишся політикою, це не означає, що політика не цікавиться тобою». Ця істина вічна.

Приклад – робота місцевих рад. Для прийняття рішень необхідна більшість депутатів міськради, принаймні 22 голоси з 42-х. На минулих виборах черкащани обрали дуже різношерсну раду. Створення більшості зайняло багато часу. Міський голова був змушений вести тривалу та кропітку роботу з об’єднання місцевих політиків, що іноді мали протилежні політичні погляди.

«Я вважаю, що політика має закінчуватися там, де починається місцеве самоврядування, – неодноразово казав міський голова Черкас Анатолій Бонадренко, – адже в управлінні міською інфраструктурою , розподілі бюджетних коштів не може і не повинно бути політичних суперечностей. Всі черкащани мають бути рівними в доступі до ресурсів міста, а міська влада має в однаковій мірі піклуватися про них.

Найважчим питанням стало залучення останніх голосів, яких не вистачало для створення більшості. Саме тому в місті було створено коаліційний виконком та коаліційний розподіл повноважень між заступниками. Як приклад, можна привести департаменти освіти та соціального забезпечення, які отримала в своє політичне управління «ВО «Свобода» разом із посадами заступників міського голови. Не залишилася осторонь і партія «Черкащани», вони також отримали посади заступників і керівництво департами міськради. Отримала свою квоту і «Самопоміч» – заступник міського голови від цієї політичної сили керувала житлово-комунальною сферою і саме їй містяни мають дякувати приходом на ринок послуг з управління багатоквартирними будинками компанії-монополіста «Нова якість», введенням плати за вивіз великогабаритного сміття, та за багато інших речей, що нині так дратує містян».

Ви скажете, навіщо було ризикувати і делегувати повноваження?

«Натомість ми отримали нескінчений шантаж та постійні політичні торги, – розповідає Анатолій Бондаренко, – але якщо б ми не погодилися на коаліційний виконком, робота міста стала б неможливою ще у 2017 році. Жодне рішення не було б ухвалене міськрадою, було б паралізовано роботу з міським бюджетом. А життя черкащан опинилося б у глибокій кризі. Ми не могли ризикувати черкащанками і містом. Перед кожною сесією доводилося слухати нескінченні вимоги депутатів, що голосували за важливі для міста питання в обмін на задоволення вимог і посад», – емоційно підсумовує Бондаренко.

Але разом з тим структура міської влади дозволяє не лише делегувати повноваження, але й разом з тим відповідальність. Департамент освіти та гуманітарної політики, що згідно коаліційного розподілу керується представниками «ВО «Свобода», не допустив перевіряючих з КРУ до документації, що, ймовірно матиме наслідки вже після виборів. Кілька місяців тому було звільнено заступницю міського голови, що була куратором міського житлово-комунального господарства. Після цього Бондаренко безпосередньо взяв роботу комунальників під свій особистий контроль. Як результат – перевірка не виявила порушень в роботі департаменту. А місто вже має стратегію, як впливати на компанію монополіста і як налагодити відносини між містянами та управлінською компанією.

Змінено керівника і в департаменті медицини. Попередній звільнився на хвилі коронавірусної кризи. Нині Черкаси підготовлене до можливого зростання захворюваності по COVID-19. На думку фахівців, ситуація в Черкасах по забезпеченню лікарень ШВЛ та кисневими концентраторами одна з найкращих в Україні.

Але ці кризи створювали не тільки місцеві політики. Несподіваний конфлікт з президентом викликаний навмисним і хибним інформуванням Києва про стан речей в Черкасах взагалі міг розхитати ситуацію. Але Бондаренко вийшов з нього переможцем.

Так що потрібно зробити для того, щоб унеможливити повторення ситуації, як було за часів ради минулого скликання? Як уникнути постійних торгів, створення коаліційних виконкомів та проявів відвертої політичної корупції?

«Якщо б я мав у міський раді таку монобільшість, як Зеленський в Верховній, – ми би зробили набагато більше, каже Бондаренко, – завершили б наприклад, капітальний ремонт Сумгаїтської,  крім вулиці Героїв Дніпра приступили б до грандіозного будівництва Черкаської набережної, оновили б проблемні мережі міста, актуалізували генеральний план Черкас, що унеможливило б забудову біля Дніпра та в історичному середмісті. На жаль, приватні інтереси багатьох депутатів унеможливили нормальну роботу міськради. Я бачу тільки один вихід – у наступній каденції я, як міський голова, просто забов’язаний мати більш монолітну більшість», – наполягає Анатолій Бондаренко.

Бажання мера Черкас зрозуміле – лише більшість, обрана від однієї партії, яку в місті очолює Анатолій Бондаренко, забезпечить сталий розвиток Черкас, зробить можливим втілення стратегічних планів. І при тому відпаде необхідність задовольняти інтереси політичних здирників, що лізуть у владу заради контролю над бюджетом міста.

Команда партії «За майбутнє» складається з людей, які об’єдналися заради розвитку міста. По факту, у комунальників, лікарів, освітян немає ніяких бізнес-інтересів. Отримавши довіру черкащан, вони швидко ухвалять низку рішень, які істотно змінять ситуацію в Черкасах. І цю позитивну динаміку відчує на собі кожен черкащанин

«Ми вже зараз маємо і стратегію, що включає першочергові завдання, і перспективний план. У мене немає сумнівів у тому, що нам під силу зробити Черкаси найкращим містом України!» – каже Бондаренко.

То що можемо зробити ми, пересічні містяни?

25 жовтня ненадовго  відкласти всі справи, прийти на свою дільницю і проголосувати. Проголосувати за Анатолія Бондаренка,  кандидата на посаду міського голови. Проголосувати за партію «За майбутнє» і за одного з кандидатів з списку партії, поставивши його номер поруч з галочкою за партію в спеціальній клітинці. Так само зробити з бюлетенями в Черкаську районну і обласну ради, адже команда Бондаренка прагне мати і в них свої представників – місто має відстоювати інтереси територіальної громади на всіх рівнях представницької влади.

Поліна Котова

*Передвиборна агітація