Бельгійський фермер Том Ван Гоі, чиє підприємство «Гранекс-Черкаси» обробляє більше двох з половиною тисяч гектарів землі у селі Деньги Золотоніського району, у боротьбі із місцевими пайовиками задіяв «важку артилерію»: щоб «натиснути» на новопризначеного губернатора привіз до Черкас посла Бельгії в Україні Алекса Ленартса.

Нагадаємо, Ван Гоі дохазяйнувався до того, що від нього втікають пайовики, коли в них закінчуються угоди, заключаючи нові договори із іншими господарями. А оскільки Ван Гоі частенько на такі «формальності» чхає, продовжуючи розорювати і засаджувати картоплею поля, які знаходяться в користуванні у інших орендарів, то деньгівчани почали одгороджувати свою землю бетонними стовпчиками. Ці стовпчики заважають обробляти бельгійцю його картоплю, а робити це на інших масивах, де вся земля перебуває в оренді його підприємства і де немає чужих шматочків, він не хоче, бо це, мабуть, треба «заморочуватися». Селяни ж стоять на своєму: хто з ними по-справедливості працює, той нехай і обробляє їхні паї.

Однак про цей підспідок конфлікту на зустрічі очільника області з послом «іноземний інвестор», як патетично зве себе сам Том Ван Гоі, сором’язливо змовчав. Скаржики почали говорити про якусь «нечесну конкуренцію» та «переслідування добропорядних бізнесменів». Десь-то прозоро някаючи: якщо не «приструните селян», то буде вам «міжнародний скандал». Ну, і, звісно ж, посол і Ван Гоі пообіцяли «поглиблення співпраці» у напрямку створення нових робочих місць та розвитку соціальних проектів, якщо деньгівчан таки вдасться «нагнути» руками обласної влади.

Та тільки в стінах Черкаської облдержадіміністрації такі обіцянки від пана Ван Гоі чули не раз, бо він завжди намагається використати своїх високопоставлених друзів, коли в чергове добряче «накосячить». А посол Бельгії, схоже, чимсь Гою дуже зобов’язаний, бо завжди намагається його прикрити, хоч сам каже, що в області працює аж три бельгійські компанії, та чомусь постійні проблеми тільки у «Гранексу-Черкаси».

То, напевне, питання не в конкурентах, а самому стилі господарювання вказаного пана? І про це наше видання писало чимало, бо діяльність та обросла купою кримінальних справ із десятками мільйонів гривень збитків державі. То скандали із знищеними історичними пам’ятками, то із неконтрольованим викачуванням для поливу городини артезіанської питної води, то із безоплатним використанням недооформлених людських паїв… Адже у всіх випадках Ван Гоі стверджує, що то «цькування» якихось «злих недоброзичливців», а не його власне хронічне і цинічне ігнорування елементарних норм українського законодавства. І, напевне, якби хтось із іноземців щось подібне встругнув у рідній Гоєвій Бельгії, то його вмить поставили б на місце.

До речі, ціну Гоєвим обіцянкам-цяцянкам у Деньгах вже давно склали. Він і селянам теж обіцяв ті «нові робочі місця», як умовляв віддати в оренду йому перші паї, і коли просив в районної ради віддати йому в користування старі тваринницькі ферми. А на практиці за всі роки роботи для жителів села він так нічого і не створив, а тих кілька сезонників, що в нього працюють, возить невідь-звідки. Ферми ж продовжують «благополучно» руйнуватись, бо Ван Гою, в очевидь, вони були потрібні лише для того, щоб туди не зайшов справжній інвестор і не відродив тваринництво, – бо то був би йому потужний конкурент прямо «під боком».

Він обіцяв і високу оплату за паї, а в житті намагається скористатись скрутним становищем деяких селян, пропонуючи їм по 60 – 100 тисяч гривень за договори на 50 років з елементами емфівтезису. Якщо порахувати, то на кожному із тих 77 пайовиків, які купилися на отой емфівтезис,  Том Ван Гоі економить щороку близько 5 726 грн., а на всіх виходить 440 902 грн. на рік або більше 22 мільйонів за весь строк дії договору! І ще при цьому бельгієць усіляко хизується, що начебто серйозно вкладається в розвиток інфраструктури села. Проте, за інформацією із Деньгівської сільської ради, за соціальною угодою він перераховує сільраді приблизно 300 000 грн. на рік, в цю суму також включаються кошти, видані жителям як допомога, кошти на проведення заходів тощо. Тож, по факту, виходить, що він кидає, як кістку, селянам частину з того, що їм же і недоплатив. Бо цього класичного визискувача цікавлять лише власні заробітки, і щоб їх захистити, він і короля Бельгії для «пристрашення» може привезти. До слова, Том Ван Гоі якось хвалився, що король – теж, як і посол, його товариш…

І хтозна, може, цей королівський візит на Черкащину і не за горами, бо в облдержадіміністрації, в очевидь, відчули закулісну каламуть історії, і лише запевнили гостей, що «фактам недобросовісної конкуренції та іншим протиправним діям сприяння не надають», що «в умовах розумної конкуренції, участь органів влади у роботі інвестора абсолютно виключається» і що «будь-який інвестор, який готовий залучати ресурс в економіку Черкащини, особливо у соціальні проекти, створювати нові робочі місця чи виробництва, є пріоритетним», а «факти недобросовісної конкуренції будуть рішуче зупинять».

Звісно, це явно не про Тома Ван Гоі. Тож чекаємо короля Бельгії?..

Варвара Горова