Аби вступити до Європейського союзу, Україна має виконати певні умови. Серед них і стандарти питної води. На Черкащині з 15 тисяч проб води тисяча не відповідає нормам за мікробіологічними та санітарно-хімічним показниками. Ці цифри — результати дослідження води у 2024 році, розповіла Суспільному заступниця гендиректора обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Видра.
За словами пані Наталії, за результатами моніторингу якості питної води цього року в шести громадах області неодноразово фіксували значні відхилення за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками:
“3-4 відсотки досліджених проб не відповідали нормам за мікробіологічними показниками і десь приблизно 6-7 відсотків — за санітарно-хімічними. Відхилення ми реєструємо у питній воді, яку подають у водогоні Канівської, Городищенської та Катеринопільської громад, — це за мікробіологічними показниками. За санітарно-хімічними — у Смілянському водогоні, а також Золотоніському, Чорнобаївському та Городищенському”.
“Це пов’язано з тим, що вони користуються підземними джерелами і природна вода містить підвищений вміст заліза та жорсткіша. Це впливає на колір і каламутність”.
В Україні норми якості питної води регулюються Держстандартом і зорієнтовані переважно на безпечність її вживання, пояснила Наталія Видра. За цими нормами уся вода, яка знаходиться у водогоні, є питною:
“Якщо вода не відповідає цим вимогам, то практично може рахуватися технічною. Але відповідно до гігієнічних вимог, якщо вода у централізованому водогоні, то вона повинна відповідати якості, як питна”.
Аби вступити до Європейського союзу, Україна має виконати певні умови. Серед них — і стандарти питної води. Про це в інтерв’ю для “Українських новин” нагадала заступниця міністра охорони здоров’я Марина Слободніченко. За її словами, якщо Україна пропише ці стандарти, як цього хоче Євросоюз, то вода по всій країні вважатиметься не питною, а технічною.
Директор “Черкасиводоканалу” Іван Сухарьков на прикладі Черкас пояснив, у чому першочергова проблема:
“Сама система фільтрації, сам підхід на Дніпровській водоочисній станції — на дуже високому рівні. Проте наші мережі були закладені в 1950-60 роках. Подумайте, що з нашими мережами, коли їх ніхто не ремонтував”.
За словами посадовця, 40 відсотків трубопроводу міської мережі нині потребує заміни. Ще частина має відгалуження, які не з’єднані з основною мережею і є осередками бактеріологічних забруднень. Загалом, додав він, потрібно замінити 100 кілометрів зношених труб:
“Зараз усі ставлять ПВХ-труби, і вони тієї якості, яка потрібна для питної води. В основному вони всі на пластику зараз ідуть, метал уже ніхто не ставить”.
А це, пояснив Іван Сухарьков, призведе до підвищення тарифів на воду:
“Для того, щоб функціонувала система, ми повинні закладати кошти, і кошти ці повинні йти в тарифи. Це не гроші міської ради, а люди повинні сплачувати. Наразі ми працюємо за цінами 2021 року, це жах. У нас приблизно 60-70 відсотків — ми не в тарифі. І все одно вода належної якості. Ми проводимо не так багато робіт, дійсно. Але вони є, ми замінюємо мережі”.
Підвищення тарифів, за словами директора водоканалу, можливе вже з 1 січня 2025 року.
Спочатку фільтрує, потім — кип’ятить. Лише після цього, розповів черкасець Олег Товкач, він може пити воду з-під крана:
“Я набираю воду з крана в якусь пляшку або каструлю і десь годинку вона може відстоятись, щоб хлорка вийшла. Відфільтровану воду використовую для пиття і для приготування їжі, а невідфільтрованою, тією, що з крана, просто мию посуд і використовую на інші потреби”.
“У мене бабуся в Полтаві жила, і коли я туди приїжджав, там дуже м’яка вода була. А коли повертаєшся до Черкас, п’єш і розумієш, що ти ніби не воду п’єш, а стакан цвяхів чи піску випиваєш, настільки вона жорстка”.
Яка вода надходить у квартиру Олега та інші будинки перевіряють у лабораторії обласного центру контролю та профілактики хвороб, розповіла завідувачка санітарно-гігієнічної лабораторії Оксана Чорна:
“Перевіряємо на вміст санітарно-хімічних показників та на відповідність ДержСанПіНу. Залізо, мідь, миш’як, цинк, кадмій, ртуть, кобальт, хром, нікель — загалом близько 17 елементів”.
Перевіряють також, чи не потрапить людина до лікарні після вживання води, додав завідувач бактеріологічної лабораторії Антон Маслов.
“Найнебезпечніше, що ми тут визначаємо — це патогенні мікроорганізми кишкової групи, сальмонела і шигела, які можуть викликати різні захворювання, такі як гострі кишкові інфекції, сальмонельоз, шигельоз, дизентерія”, — пояснив фахівець.
КОМЕНТАРІ