Суботній матч за участю “Черкаського Дніпра” на стадіоні в Черкасах було зірвано. На 54-ій хвилині близько 200 вболівальників вийшли на поле, розтягнули банер “Лашкула – на трансфер”, запалили «фаєри» і влаштували бійку з правоохоронцями.

Причиною гніву вболівальників став намір президента «Дніпра» Володимира Лашкула розформувати команду, виставивши усіх гравців на трансфер. До цього його нібито підштовхнула байдужість до долі футбольного клубу влади та скрутне матеріальне становище.

Цікаво, що у самому спортивному середовищі називають іншу причину – Лашкул нібито розсердився, що його не обрали делегатом ХХІ конгресу Федерації Футболу України. Подейкують, там він мав намір лобіювати інтереси власної компанії, якій раніше належали усі комерційні права на продукцію Федерації Футболу України, а це величезні гроші. Оскільки цю «лавочку» зібрались прикрити, то нібито Лашкул виклав свій останній козир – знищення «Дніпра».

Проти розформування клубу і виступили ультраси, хоч, звісно, зривати матчі і битися з поліцією – не найкращий спосіб зберегти футбольний клуб.

Для відновлення громадського порядку на місце події було направлено 10 екіпажів патрульної поліції.

Організаторів заворушень було затримано і доставлено в міськвідділок. Поліція повідомила, що все відбувалось в рамках закону, а футбольні фанати заговорили про невиправдане застосування сили.

Загалом до поліції потрапила 26 осіб. Під час затримання хуліганів, як зазначили в поліції, тілесні ушкодження отримали 17 патрульних. Крім того, декілька молодиків побили одного з глядачів, який також намагався їх заспокоїти. Натомість представники ультрасів заявили про особливу жорстокість поліцейських, які не просто били вболівальників, а й цькували їх собаками, затримуючи навіть тих, хто не був на стадіоні.

Під час бійки між ультрас та поліцією був також затриманий “азовець” Олег Толмачов, який на “Іграх Нескорених” відмовився потиснути руку Петру Порошенку.

«Вболіваючи вже понад 11 років за клуб “Черкаський Дніпро”, прийшов підтримати команду на стадіон. Через не компетентні дії поліції був незаконно затриманий її представниками. Нічого дивного, просто необгрунтовані силові дії полііції, і як наслідок синці та забої у вболівальників, які висловили свій протест президенту клубу Володимиру Лашкулу за те що той виставив всіх гравців на трансфер та поводиться з клубом як з своєю іграшкою. Все нормально, всіх затриманих відпустили», – висловився Толмачов у “Фейсбуці”.

Ще більш емоційно на ситуацію відреагував народний депутат від Черкас Олег Петренко. Він виставив у «Фейсбук» фото із непристойним жестом і заявив… що активісти будуть «палити» поліцейських.

“Привіт із Києва черкаським мусорам! Без ниття! Зліші будемо! Скоро палитимемо й цих мусорів!” – написав він.

Але за що палити, в чому «провина» поліцейських, і чи справді нардеп думає, що громадський порядок насправді передбачає запалені фаєри і товписька молодиків на полі, що зрив матчів і бійки – це саме саме те, що потрібно зараз «Дніпру», – звісно пан Петренко не пояснив. Тобто він серйозно вважає, що тицяння непристойних жестів у фотокамеру – це все, на що здатний народний депутат у названій ситуації? А, для прикладу, ініціювати розслідування діяльності Лашкула, щоб зрозуміти, чому у такій скруті опинився очолюваний ним клуб, оскільки туди йшли кошти і з бюджетів в тому числі – слабо? Втім, напевне, не всім до снаги займатись пошуком серйозних відповідей на складні запитання, легше «тицяти дулі» і махати кулаками.

І що цікаво, переглядаючи відео бійки на матчі, добре видно, що фанати із сектора ультрасів із самого початку вели себе досить агресивно, хоча, загалом, цілком у дусі своїх агресивних колег з інших країн. Вони закидали поле запаленими «фаєрами», накидались на вболівальників, які з ними не були згодні, били тих ногами. Але якщо пригадати, як у подібних випадках діє поліція демократичних європейських країн, то стає образливо за наших правоохоронців. Дубинки і сльозогінний газ – там звичайна практика, а якщо затримують близько 20 особливо активних фанатів, то вважається, що матч пройшов практично без інцидентів. А взагалі можуть і футбольний клуб за дії вболівальників покарати забороною проводити матчі на їхньому стадіоні.

До речі, кілька років тому італійські поліцейські примушували пана Олега Петренка роздягнутись і навіть не пропустили на матч, бо лише запідозрили, що він схожий на потенційного хулігана. І що ви думаєте, він влаштував протест? Тицяв в очі «євроментам» середній палець? Ні, мовчки розвернувся і пішов дивитись гру по телику. Напевне, врахував, що іноземній поліції головне – безпека громадян, тож їй глибоко начхати на нардепські мандати, і вона може, не розсусолюючи, в’язати і пакувати в каталажки всіх, хто насмілюється сперечатись із правоохоронцями. Жорстко і без винятків. Це в Україні можна «геройствувать», прикриваючись мандатами чи бойовими заслугами (честь і хвала за служіння країні на фронті, однак футбол – це не війна, а спорт). У Європі для політика брати участь у вуличних заворушках не заслуга, а глибока ганьба, що свідчить про повну невідповідність особи її високому статусу. З усіма наслідками.

У коментарях до посту Петренка чимало відомих людей відзначили також, що пан нардеп мав би в інший спосіб боротись за розбудову країни. Зокрема мер Дніпра Борис Філатов написав:

“Да, друже. Спочатку мусора від…ли вас,потім ви від…ли мусорів, потім всі, як у Томаса Гоббса (“bellum omnia contra omnes”) пере…ли один одного. А внаслідок прийдуть росіяни і від…ть нас всіх разом. І ми всі будемо сидіти в якомусь Вінніпегу і питати в себе: «А як це так ми знову про…ли країну, як 100 років тому?» , – написав він.

Між тим за фактом бійки відкрито кримінальне провадження за частиною 2 статті 296 (Хуліганство) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає покарання у вигляді обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на строк до чотирьох років.

Правомірність дій працівників поліції буде перевірено в рамках розпочатого службового розслідування.