У Черкаській області нестійка епідемічна ситуація із захворюваністю на скарлатину. Розповіли в ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».

Загалом із початку 2024 року на Черкащині було зареєстровано 363 випадки скарлатини Переважна більшість захворілих – це діти до 17 років.

А найбільш вразливою категорією, як і в минулі роки, є вікова група 5-9 років (60%), зокрема діти, які відвідують дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади.

Поодинокі випадки скарлатини реєструвались майже на всіх адміністративних територіях, у різних групах та класах, що є характерним серед захворювань, які щороку фіксуються на території області. В закладах освіти, де є випадки цієї недуги, проводяться посилені протиепідемічні заходи.

Динаміка захворювання вказує на нормальну санітарно-епідеміологічну ситуацію в області, оскільки для скарлатини властива виражена сезонність. Максимальна кількість захворілих спостерігається в осінньо-зимовий період.

Довідково. Скарлатина – це гостре інфекційне захворювання, яке викликається бета-гемолітичним стрептококом групи А, що проявляється ураженням ротоглотки, дрібноточковою висипкою, загальною інтоксикацією та можливим виникненням інфекційно-запальних ускладнень.

Джерелом інфекції є людина, хвора на скарлатину, ангіну або інший респіраторний стрептококоз, а також бактеріоносій.

Скарлатина, як і більшість вірусів, передається повітряно-крапельним шляхом. Симптоми захворювання проявляються у вигляді ангіни, біло-жовтого нальоту на мигдаликах. На язику з’являється біле нашарування, але після 2-3 днів починає очищатися з кінчика і через декілька днів стає яскраво-червоним. Характерним для захворювання є висип, який з’являється в нижній частині живота, паховій зоні, на сідницях, внутрішніх поверхнях кінцівок.

Скарлатина може мати небезпечні ускладнення через початок несвоєчасного лікування або недотриманням рекомендацій лікаря: гнійний лімфаденіт, отит, мастоїдит, синусит, гломерулонефрит, ревматизм. Після одужання у людини виникає імунітет до скарлатини, як правило, стійкий, довічний.