Писанки та крашанки, як і паска — обов’язкові Великодні атрибути. Утім не кожен знає у чому полягає різниця між ними. Писанку — розписують, а крашанку просто фарбують, розповіла Суспільному майстриня народного мистецтва, вчителька образотворчого мистецтва Черкаської школи № 18 Лідія Солодар.

За словами майстрині, писанка — це традиційний оберіг, писаний на сирому яйці, вкритий восковими візерунками, які виконують писачком та зафарбовують природними фарбниками. Такі фарбники відварювались з рослин, наприклад з ягід, кори дерев чи навіть із сухих комашок.

“Тобто писанки — це сирі яйця, вкриті візерунками. А крашанки — це зварені, зафарбовані в один колір яйця, якими грають у великодні забави”.

За її словами, згідно з традиціями до церкви несуть освячувати як крашанки, так і писанки:

“Освячувати могли і крашанки, і писанки. Однак крашанками розговлялися, тобто їх вживали у їжу, а писанки зберігали біля ікон. Там вони висихали всередині і зберігатись до наступного Великодня. Якщо така писанка псувалася, то це означало, що вона забрала весь негатив з оселі й таким чином очистила простір”.

Також, за словами майстрині, існувала традиція обмінюватись вже освяченими писанками на знак свята, на знак примирення.

“Даруючи писанку, дівчина могла натякнути хлопцю, який їй подобається, про свої почуття. Тобто писанки не вживали у їжу, однак їх активно використовували у житті. Також вважалось, що писанки захищали від пожежі, грому, і за повір’ям, якщо ставалась пожежа, потрібно було через вогонь кинути освячену писанку й пожежа вщухне”.