Юний Шевченко, який підморгує перехожим, багатозначно посміхається та запрошує на зустріч – таким бачать Тараса Григоровича відвідувачі Ше.Festу, і це руйнування стереотипу про «діда в кожусі» та серйозного мислителя лише на користь сприйняттю постаті української мистецької легенди, адже він у першу чергу був людиною. Тож Ше.Fest – це не просто черговий фестиваль, це нового формату постмайданне явище, яке існує з 2014 року і вже 7 років наповнює нове покоління свіжим поглядом на «Кобзар» та весь нематеріальний спадок Шевченка. Фестиваль уже усьоме відбувся на Черкащині у селі Моринці. Саме тут, на батьківщині Тараса Шевченка 21-22 серпня співали, танцювали, грались, декламували вірші, пригощались та, звісно, долучались до творчості Кобзаря. Даний захід вже не вперше відбувається за підтримки ТОВ «НВФ «Урожай» групи МХП та Благодійного фонду «МХП – Громаді».

blank

blank

Гаслом цьогорічного заходу були відомі слова Шевченка «Кохайтеся, чорнобриві!», а темою, звісно, любов.

blank

Фестиваль давно припав до душі як черкащанам, так і гостям нашої області. Адже географія гостей дійства – від Заходу і до Сходу України, більш того, на Ше.Fest їдуть з-за кордону.

blank

Цьогоріч масштаб фестивалю вражав. Минулого року, через карантин Ше.Fest не відбувся і тому організатори вирішили надолужити «втрачене». Феситивальною зоною стало ледве не все село, принаймні центр його – точно. Адже для гостей працювало 15 локацій.

blank

Кількість запрошених зірок також вражає – на головний сцені «запалювали» відомі гурти «Нумер 482», ОТ VINTA, Banderas BLUES BAND, KALUSH, «Один в Каное», «Тінь Сонця» та цьогорічні учасники Євробачення, постійні гості Ше.Festу Go-A.

blank

На Просвітницькій галявині відбувались гутірки, поетичні та музичні виступи відомих українських науковців, письменників, громадських діячів та виконавців. Тут можна було поспілкуватися, подискутувати та придбати книгу з автографом Братів Капранових, Василя Шкляра, Сашка Лірника, Лариси Ніцой, тощо. Цього року було започатковано ще й етносцену та сцену… нічну, тому концерти не переривалися до ранку.

blank

А ще, ніхто не залишився голодний, бо усіх гостей пригощали варениками та традиційним борщем зі смаженими карасями, рецепт якого знайшли у листуванні Тараса Шевченка.

blank

Традиційно до Моринців прибули і народні майстри, тож усі бажаючі могли працювати чи то з гончарним колом, чи то з ткацьким верстатом. Не забули організатори і про наймолодших гостей свята. У їхньому розпорядженні була спеціальна дитяча галявина, ярмарок та наметове містечко.

blank

«Це дивно, але ми цьогоріч вперше на Ше.Festі. Хоча Шевченко в нашому житті і творчості займає чільне місце. Вдома ми мали кишенькове видання «Кобзаря», вивчали напам’ять. У 2001 році написали книгу «Кобзар 2000». Виступили продюсерами у художньому фільмі про Шевченка «Княжна». Організували конкурс двійників Тараса Григоровича», – зізнались письменники Брати Капранови.

blank

«Це не просто фестиваль, це стиль життя. Коли все просто і доступно. Ми долучилися до підтримки фестивалю у 2019 році, коли були проблеми з фінансуванням. І тепер є постійними спонсорами Ше.Festу. Прикметно, що на Черкащині відбуваються такі фестивалі, такі заходи, які виховують молодь у національному, патріотичному дусі. І я переконаний, що фестиваль має стати міжнародним. На нього мають приїздити з усіх куточків світу, мають приїздити наші земляки-діаспоряни, аби тут «підзарядитися» духом Шевченка», – підкреслив директор ТОВ НВФ «Урожай» Групи МХП Олександр Воскобойнік.

blank

«Шевченка не варто пам’ятати як стражденного каторжника у чорному кожусі. Він був людиною, що переживала і любов, і всю іншу палітру почуттів. Він був генієм свого часу і про нього варто згадувати не тільки у школі, треба разом з ним переживати і проживати його почуття і творчість. – наголошує директорка Благодійного Фонду «МХП – Громаді» Тетяна Волочай.  – Ми підтримуємо цей захід, бо у Моринцях працює підприємство холдингу МХП – один із виробничих підрозділів ТОВ «НВФ «Урожай». Але особисто я вперше на Ше.Festі, і всю масштабність і глобальність дійства відчула тут за ці два дні. Це справді національний захід, який не просто розвиває Моринську громаду, а розвиває всю країну. Сюди приїздять звідусідль, і для Моринців це дуже класно, адже це розвиток туризму – це можливість людям щось виробляти, щось продавати, це те, що зараз називають сталим розвитком. Я побачила тут багато людей, яких Благодійний фонд «МХП – Громаді» багато років підтримує різними програмами, конкурсами мікрогрантів. Я сьогодні зустріла нашого грантера із Свидівка Черкаського району, що виробляє крафтове варення «Your Jam», він цьогорічний переможець конкурсу мікрогрантів і сьогодні має змогу реалізовувати тут свою продукцію».

blank

За словами Тетяни Волочай, «Урожай» та Благодійний фонд «МХП – Громаді» постійно підтримують Моринську ТГ.

blank

«Якщо говорити про Звенигородський район, куди входить Моринська ТГ, то вже відбувалися такі наші проєкти як Національний тур «Кіно просто неба», «Лікар для села». У Катеринополі діє ще один наш проєкт «Спільнофонд», де збирають кошти, щоб у громаді відкрити освітній хаб, зокрема організовували книжковий ярмарок, проводять благодійні акції для підтримки корисних ідей», – зазначила Тетяна Волочай.

blank

Цього року на підтримку Ше.Festу «Урожай» та МХП виділили 330 тисяч гривень. 200 тисяч – виділила Черкаська обласна рада. На краудфандинговій платформі «Спільнокошт» було зібрано 65 тисяч гривень, які невеликими сумами перераховували звичайні люди, прихильники фестивалю.

blank

Крім того, Ше.Fest виграв державний грант від Українського культурного фонду.

blank

«Окрім розширення локацій у Моринцях, цього року ми провели міні-фестивалі у ще чотирьох містах, а саме у Ірпені, Броварах, Одесі та Первомайську. Це був такий собі промотур фестивалю, коли жителів цих міст запрошували приїхати в Моринці», пояснила засновниця фестивалю Юлія Капшученко-Шумейко.

blank

Наразі організатори ще підраховують кількість гостей Ше.Festу 2021. А найвідданіші прихильники фестивалю вже планують наступну поїздку у Моринці, адже хто вже пробував на Ше.Festі, той обов’язково туди повернеться знову.

blank

Поліна Котова