У центрі села Драбівці, на Золотоніщині, стоїть монумент з радянською символікою — копією ордена із серпом і молотом. У соцмережах розгорівся скандал після опублікованих фото, на яких діти з учителем кладуть квіти до цього монументу.
Чому не прибирають радянські символи, як ставляться місцеві жителі до такого збереження пам’яті та чи не суперечить воно закону, розповідає “Суспільне“.
Допис про вшанування пам’яті односельців, які загинули під час Другої світової війни, опублікували на сторінці Драбівецького навального-виховного комплексу. Це викликало дискусії в соцмережах.
Символи у центрі села Драбівці бережуть як пам’ять про загиблих односельців у Другій світовій війні, розповів учитель історії місцевої школи Володимир Баранник.
Знищити їх, вважає педагог — це забути свою історію:
“Там — списки тих, хто загинув на фронтах. Також записані прізвища людей, що були розстріляні в роки німецької окупації”.
До монумента, встановленого в центрі села у 1964 році вчитель приводить своїх учнів, аби вшанувати загиблих односельців:
“Це місце святе, тут згадуються наші діди, наші прадіди. Для дітей вони вже прапрадідусі і прапрабабусі. На мою думку, ми не можемо не вшановувати їхню пам’ять, тому що хто не знає минулого, той не вартий майбутнього”.
Попри наявність на обеліску комуністичної символіки, вважає пан Володимир, знищити її — означатиме позбутись свого минулого:
“Пам’ятник збудований 60 років тому. Якщо ми будемо знищувати символи, які 60 років тому були на нього нанесені, чи не буде це варварством з нашого боку, якщо ми почнемо рушити все те, що є?”.
Радянську символіку прибрати з центра села потрібно, вважає директорка Драбівецького НВК Галина Охріменко. Однак, додала, перестати знайомити учнів з історією рідного краю не можна, тож схвалює ініціативу вчителя своєї школи — покладати з учнями квіти до монумента.
“Це проводиться систематично, як до пам’ятника кладуть квіти, так у нас є і Алея слави наших героїв, є пам’ятні дошки, діти про це повинні знати. Ці символи вже давно треба було прибрати. Ми українці, ми повинні жити своїм життям, у нас є синьо-жовтий стяг, тому до того що було я ставлюсь з негативом”, — зазначила вона.
На питання, чи розуміють діти, що це радянська символіка, директорка відповіла так:
“Діти не знають радянської символіки, тому що вони вже живуть у незалежній Україні і зайвий раз наголошувати їм на цьому немає потреби”.
Напис “Миру – Мир!” та ліпнину з символами комуністичної влади з місцевого будинку культури збили після 2015 року, відколи набув чинності закон України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”, повідомила телефоном староста Драбівецького старостинського округу Наталія Таран. Та з монумента, додала, прибирати їх не планували:
“Це пам’ятка місцевого значення, вони всі в реєстрі. До цього часу взагалі ніяких нарікань на те, що там якась пропаганда чи будь-яких інших зауважень не було. Ми будемо вивчати це питання. Якщо це питання набуло такого розголосу і якщо за законом дійсно потрібно прибрати цей орден, то приберемо”.
Згідно із законом України про декомунізацію, після 2015 року органи місцевого самоврядування повинні були знищити пам’ятники та символіку комуністичного минулого, розповів перший директор Архіву національної пам’яті Ігор Кулик.
“На стелі внизу є велика копія нагороди так званої “великої вітчизняної війни”. Всі копії будь-яких таких нагород, очевидно, мають бути забрані і демонтовані. Якщо ж говорити про зірку, яку розташована на шпилі, то зірка сама по собі може бути. Якби це була зірка з серпом і молотом, які вказують як підв’язку до тоталітарного режиму, то їх треба було б забрати”, — пояснив він.
Вирішувати подальшу долю ордену та обеліска, додав він, повинна, зокрема, громада. А ініціювати такі зміни — справа сільської ради.
КОМЕНТАРІ