Протягом осені 2023 року 100 молодих українців  віком 14-17 років реалізували у своїх містах і селах різноманітні громадські проекти: від молодіжних просторів, розвиткових проектів до спортивних майданчиків і зон відпочинку. 20 проєктів підлітки втілювали у Черкаській, Львівській, Київській та Вінницькій областях. На реалізацію ідей вони отримали гранти по 40 тисяч гривень кожен.

У результаті невеликі громади отримали сучасні молодіжні хаби, де молодь влаштовує покази кінофільмів, творчі вечори і обговорення книг; креативні спортивні і шахові майданчики, мобільні кінозали і зони відпочинку, тренінги з сексуальної освіти молоді.

Днями 20 різних команд з різних куточків України зібралися в Черкасах, аби презентувати свої проєкти на підсумковому Молодіжному форумі. Підлітки мали змогу поспілкуватися та обмінятися досвідом.

blank

«Головний підсумок цього заходу – що молодь в громадах є, вона прагне кращого, вона хоче і вона здатна робити зміни в громаді, і впливати змінами на інших людей, пробуджувати їх», – впевнена директорка Благодійного фонду «МХП – Громаді» Тетяна Волочай.

Як вона нагадала, благодійний фонд працює вже вісім років.

«Разом з ПРООН ми створили і реалізували «Молодь – громаді», в межах якого активна молодь навчалася мріяти і діяти, а саме досліджувати проблематику громад, організовувати команду, писати проєкти, потім приїздити на місця,  працювати з людьми, домовлятися з владою, шукати партнерів і, власне, вигравати», – розповіла Тетяна Волочай.

Благодійний фонд «МХП – Громаді» втретє співпрацює з ПРООН. Перший спільний проєкт був у 2019 – 2020 роках, коли було запущено разом три громадські  майстерні на Черкащині. Далі був важливий проєкт протидії коронавірусу – конкурс підтримки мікропідприємництва «Село. Кроки до розвитку».

blank

«Молодь є ключовим агентом змін в країні. І це навіть не про майбутнє, це про сьогодення. Ми вже бачимо круті проєкти, круті ідеї, і нам дуже імпонує, що «Молодь – громаді» – це багатофакторний проєкт, де молодь і аналізує, і навчається, і допомагає реалізовувати зміни в громадах. І на прикладі попередніх спільних проектів  ми бачимо, як реалізуються ініціативи на місцях, ми бачимо віддачу. З початком повномасштабного вторгнення багато проєктів стали спрямовані на реінтеграцію внутрішньо переміщених осіб, на інтеграцію молоді в громадські процеси, на підтримку українського бізнесу, на підтримку відбудови країни», – розповіла аналітикиня з питань розвитку молоді ПРООН в Україні Софія Пишнєва.

Серед учасників були і підлітки з Черкащини, зокрема з Литвинця та Грищинців Борицької ТГ, Катеринополя, Сміли, Канева. Зокрема команда з Канева у своїй громаді  реалізувала проєкт «Сексуальна освіта для дітей та підлітків».

blank

 «Реалізувати проєкт нам допомагали представники Фонду, міська рада, директори шкіл. Як виявилося у процесі опитування, у нашій громаді підлітки не досить обізнані у питанні сексуальної освіти. Ми запросили лекторку Лізу з Києва. Зібрали своїх однолітків з 10-11 класів усіх закладів загальної середньої освіти міста. Впродовж трьох тренінгів вона нам розповідала про ВІЛ, ментальне здоров’я та особисті кордони. Одноліткам дуже сподобалося це навчання. Тому навіть після завершення проєкту ми плануємо продовжити цю тему. Збираємося організувати тренінги про репродуктивне здоров’я підлітків для учнів 8-9 класів. Ми дуже задоволені тим, що нам вдалося зробити», – поділилася враженнями представниця команди Анастасія Хоменко.

На початку грудня всі команди-учасники проєкту поїдуть до Польщі для обміну досвідом зі своїми однолітками. 

Проєкт «Молодь — громаді» впроваджується Благодійним фондом «МХП-Громаді» за підтримки проєкту ПРООН «Підтримка громадянського суспільства та молоді», що реалізовується за фінансування Міністерства закордонних справ Данії. 

Варвара Горова