Однією із найбільш вдалих реформ останнього часу називають децентралізацію. Місцеве самоврядування отримало фінансовий ресурс та можливості розвиватися без додаткових «поклонів» центральній владі. Кошти на розвиток дали змогу розвивати громади знизу та не погоджувати свої побажання з центром. Але швидкі фінансові реформи не гарантують швидких реформ свідомості. Тому за декілька років центральна влада почала розуміти, що незалежність місцевого самоврядування не дуже збігається з її розумінням децентралізації. В усі часи єдиним механізмом, слід відзначити і досить дієвим, був тиск, залякування та дискредитація. Це добре працювало завжди, тому і застосовують його завжди. Тож нині можна побачити повсюдне застосування цього важеля. Наприклад, міські голови, які за своїми переконаннями та досвідом не кивали в такт центральному апарату, а повідомляли про недоцільність тих чи інших рішень, цього “виборчого” року відчули на собі всі “красоти” особливого «методу переконання». Львів, Дніпро, Бориспіль, Чернівці, але найбільш показовим, звісно, є місто Черкаси та його міський голова Анатолій Бондаренко.

В розпал епідемії короновірусу до Черкаської міської ради приїхало майже пів сотні фахівців з різних регіонів України, які постійно перебували протягом майже повних трьох місяців на об’єктах перевірки. Цікаво що Черкаси потрапило під критику центру саме за зняття карантину, але така кількість ревізорів в цьому випадку за думкою центральної влади ніякої загрози нікому під час пандемії не несе. При цьому перевіряльники носились коридорами мерії “табунами”, контактували з хворими на COVID-19 працівниками, однак на самоізоляцію не йшли, а продовжували розносити віруси міськрадою. Нібито їм дали добро порушувати будь-які норми карантину та здорового глузду.

Зважаючи на великий поспіх організації перевірки бюджету міста Черкаси та департаментів вже на початку виявилися відмінності від звичайних перевірок держаудиту. Так, на сайті держаудиту України забули оприлюднити інформацію про початок перевірок в місті Черкаси, виявилося, що один з департаментів вже перевірявся за заявлений період, а період перевірки комунального підприємства взагалі не співпадав з періодом аудиту бюджету. Але хто на такі дрібниці звертає увагу? Це ж місцеве самоврядування має дотримуватися букви закону, а державному аудиту це не обов’язково.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Слуги народу” визнали, що аудиторську перевірку Черкаської міськради “замовили” вони самі під вибори, – Даценко

Шістдесят п’ять робочих днів ревізори сиділи на об’єктах ревізій. Цей час включав в себе законодавчий дозвіл державному аудиту проводити ревізію протягом тридцяти робочих днів, тридцять днів перерви (про перерву повідомили без будь-яких пояснень чому, на який період та коли відновиться перевірка) та п’ять днів написання акту.

Але коли акти ревізій було написано та надано об’єктам ревізій, то почалося найцікавіше. Порушеннями було виписано всі прогалини законодавства щодо перекладання повноважень на місцеві бюджети та «сюрпризи» законодавства, про які волає місцеве самоврядування з початку децентралізації: фінансування професійно-технічних училищ, лікування людей з інших регіонів, утримання інфекційних лікарень, заборгованість по пільгах та субсидіях, заборона розміщувати депозит загального фонду, здійснювати фінансування державних органів, які звертаються за фінансуванням до місцевих бюджетів за вказівкою того ж центру, тощо.

Зрозуміло, що на кожній сторінці винуватим визначено Анатолія Бондаренка та розбавлено трохи іншими працівниками. Але особливе місце в порушеннях Черкас займає виплата заробітної плати, що як ніяк краще демонструє реалії в Україні та непрості взаємовідносини центральної влади та місцевого самоврядування. Оплата праці регіонів давно дратує центральну владу. Ринковий рівень зарплати місцевого самоврядування неодноразово критикувалася різними державними інституціями. Але для закріплення корупційного образу місцевого самоврядування необхідно відповідний висновок кимось підтверджений.

Загально відомо, що нарахування матеріальної допомоги на оздоровлення здійснюється в розмірі середньомісячної заробітної плати. Так нараховує та виплачує вся державна служба та місцеве самоврядування відповідно до однієї і тієї ж постанови Кабінету Міністрів України. На початку 2020 року держаудит зареєстрував аудиторський звіт бюджету міста Чернівці, в якому увага , порушень з цього питання не було виявлено. А от в Черкасах виявилося при нарахуваннях допомоги так само як і в Чернівцях нанесли збитків на десятки мільйонів гривен. Чи може таке бути в державі, щоб за одним і тим же законом та однаковою методикою нарахувань в громадах це є порушенням, а в інших ні? Риторичне запитання залишимо для роздумів.

Але відповідь про причини не заставила себе довго чекати. На сайті держаудитслужби України за декілька днів до проведення місцевих виборів почали з’являтися один за одним повідомлення про фінансові порушення в Черкасах. А на одному з черкаських інтернет видань взагалі вийшла маркована виборча реклама, яка базувалася на вищезгаданих повідомленнях. Тобто кошти державного бюджету для фінансування роботи та відряджень на п’яти десятків держаних службовців в розпал короновірусу було використано для компрометування місцевого самоврядування, яке повело себе не зручно для центру. З сумом можна відзначити, якщо комусь потрібна негативна інформація про місцеве самоврядування чи то про мера, то її можна замовити та використати у відповідних цілях.

І на останок, мери які виступали проти центральної влади мали величезний обсяг бруду щодо корупції та змушені боротися з державну машиною  дискредитації місцевого самоврядування, потрапили лише до другого туру мерських перегонів: Львів, Дніпро, Черкаси. Технологія приборкання непокірних мерів працює.

Олег Маслюк