Петрів хрест лускатий (Lathraea squamaria) – зацвіла одна із найзагадковіших рослин Національного природного парку “Холодний Яр”.
Петрів хрест здебільшого ховається під торішнім листям, не має зеленого забарвлення та й узагалі мало схожий на рослину… Його м’ясисті білуваті підземні видозмінені пагони весь час знаходяться під землею, а над поверхнею з’являються лише короткі квітконоси із колосоподібними суцвіттями з рожево-лілових квіток. На пагонах є лускоподібні листки, але вони, як і стебла, позбавлені хлорофілу.
Чому він такий чудернацький?
Незвичайний вигляд петрового хреста пов’язаний із його паразитичним способом життя. На території Парку він найчастіше паразитує на коренях граба і ліщини, зрідка – вільхи.
Обравши життя за рахунок інших, петрів хрест «позбувся» зайвого: звичайних стебел і листків, хлорофілу і здатності до фотосинтезу. Його корені перетворилися на присоски-гаусторії для міцного контакту з коренями дерева-живителя.
У народі петровому хресту здавна приписували магічні властивості і лікувальну силу. Його наполегливо шукали в лісі як оберіг від усього лихого, засіб для збагачення і ліки від багатьох хвороб.
До речі, попри значну популярність петрового хреста в народній фітотерапії, в офіційній медицині він не використовується.
КОМЕНТАРІ