П’ятий місяць триває робота з передачі п’яти черкаських сховищ з державної форми власності до комунальної. Попри відсутність там ремонту, вони продовжують працювати, утім черкасці ж віддають перевагу оснащеним сховищам у торговельних центрах, розповіла Суспільному директорка одного з них Тамара Скалецька. Але там компенсації від держави за водопостачання чи електроенергію не отримують.

Торговельні центри взяли на себе значну частку навантаження, говорить директорка одного з них Тамара Скалецька. Коли вночі заклад не працює, укриття продовжує приймати громадян.

“Розхід електроенергії надзвичайно великий, я тоді ще озвучувала суму близько 700 тисяч, наразі ця сума значно зросла. Друга проблема – це величезний розхід води, в бомбосховищі не мало, не багато 26 туалетів”, — розповіла директорка торговельного центру Тамара Скалецька.

Підземні поверхи цього магазину можуть прихистити дві тисячі відвідувачів, пояснив електрик Олександр Макаренко.

“Зараз пішла вже спека, то додається кондиціонування, за цим всім треба слідкувати, обслугувати його, щоб воно було у належному стані, в робочому стані, щоб воно було”, — розповів Олександр Макаренко.

Від міської влади приватні укриття компенсації не отримують, говорить директорка торговельного центру Тамара Скалецька.

“Має бути прийнятий закон на державному рівні, який надає допомогу не тільки державним структурам, а й звертає увагу й на приватні структури, якщо вже ми надаємо ці послуги, а ми їх надаємо у величезному розмірі, то в такому випадку має бути передбачена й відповідна компенсація”, — сказала Тамара Скалецька.

В законний спосіб мерія не може витратити кошти на приватні сховища, зазначив заступник міського голови Віктор Беззубенко.

“Ми залучаємо волонтерські кошти, громадські організації, щоб хоч якось допомогти. Ми на інші сховища не маємо права законного витрачати гроші. От на Фотоприладі коли ми здійснювали хоч якийсь ремонт, то ми залучили волонтерів, соціально-відповідальний бізнес, ми закупили фарбу. Там все фарбували-білили, але ж це незначні кошти у великий ремонт ми зайти не можемо”, — розповів Віктор Беззубенко.

Зі слів заступника міського голови, відремонтувати можна ті укриття, які місто взяло на свій баланс.

“Ми звернулись до фонду державного майна, просимо передати нам сховища, для того, щоб робити їх відповідними до вимог, це великі гроші. Там немає нормальної вентиляції, нормальної води, ми хочемо витратити на це кошти і утримувати їх і далі в належному стані. Для цього фонд держмайна звернувся в міністерство економіки, яке повинно підготувати проєкт рішення Кабміну і з державної форми власності ці споруди перейдуть в міську комунальну власність. Ми робили таку попередню оцінку, в районі тридцяти мільйонів. На території того акціонерного товариства або любого юридичного товариства, на території якого знаходиться сховище зобов’язали їх підтримувати у відповідному технічному стані. А вони це не зробили, мало того, вони деякі сховища стали використовувати як склади, для вирощування грибів, що тільки не робилося в цих сховищах, бо ніхто не очікував війни”, — розповів заступник міського голови.

Нині у Черкасах для укриття населення визначено 61 захисну споруду, всього ж в обласному центрі 169 споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів, пояснив Віктор Беззубенко. З його слів, про їхнє розташування найшвидше дізнатись за телефоном оперативної служби міськвиконкому.