Фізична реабілітація, соціальна реінтеграція, працевлаштування та психологічна підтримка. Громади Черкащини закликали активніше ухвалювати та фінансувати програми, покликані підтримувати ветеранів і членів їхніх родин, захисників і захисниць, близьких полеглих і зниклих безвісти.

Минулого року на соціальний захист військовослужбовців і членів їхніх родин у бюджетах передбачили 204 млн грн. Утім були громади, де такі програми не фінансувалися, зазначила перша заступниця очільника області Наталія Кравченко під час засідання колегії обласного Департаменту фінансів.

– Ми маємо бути готовими до повернення наших захисників і захисниць, задоволення їхніх потреб у фізичній реабілітації, соціальній реінтеграції, працевлаштуванні, і над цими питаннями треба починати працювати активніше, – наголосила Наталія Кравченко. – Нам важливо навчитися та навчити співгромадян культури поваги до ветерана. Самі ветерани говорять, що їм не потрібне особливе ставлення, вони потребують розуміння. Але воно починається із дбайливого ставлення до них у громадах.

Саме тому важливо підтримувати та фінансувати ветеранські програми на місцях, формувати карту потреб, здійснювати соціальний суровід родин військових.

– Важливо відкривати осередки підтримки ветеранів і діючих військових, родин загиблих або зниклих безвісти, – зазначила перша заступниця. – У нас таких просторів майже немає. Ветеранські хаби працюють у 12 громадах. У 20 – заклали фінансування на їхнє відкриття. Маємо амбітну мету, аби такі простори для спілкування та відновлення запрацювали в усіх громадах Черкащини.

З обласного бюджету також передбачене співфінансування для запуску ветеранських хабів. Утім і на місцях потрібен ресурс для цього.

– Хаб – місце спілкування, зустрічі та допомоги, – додала Наталія Кравченко. – Ветерани, їхні близькі, родини загиблих мають різні точки болю та потребують окремого підходу. Саме тому важливо передбачити у громадах посаду штатного психолога. Ми вже почали навчання таких спеціалістів на рівні області.

Ще одним важливим напрямом роботи є вирішення житлового питання для ветеранів та їхніх родин. За чинною в області програмою забезпечення житлом, уже придбали помешкання 124 родини. 22 – минулого року.

– Наша програма має дуже вигідні умови, однак не так багато людей нею  скористалися, хоча попит є, – зауважила посадовиця. – Водночас лише у декількох громадах долучилися до співфінансування програми та активно нею користуються. Тож маємо завдання розширити дію цієї програми на ті громади, де спостерігаємо попит на неї.

Нагадаємо, в області діє платформа для ветеранів «Черкаський вимір». Тут зібрана актуальна інформація про пільги, гранти, програми, реабілітування тощо.