Ми відповідаємо за тих, кого приручили, – писав Антуан де Сент-Екзюпері. Утім, відповідно до законодавства, і за тих, кого не приручали, ми також несемо відповідальність. Йдеться про безпритульних тварин. Правильному поводженню з «безхатьками» та гуманним шляхам регулювання їх чисельності діляться представники міжнародного благодійного фонду ТОВ «Чотири лапи Україна», які приїхали до Канева з акцією стерилізації.

Нагадаємо, це вже не перша така акція в Каневі. У квітні минулого року вони вже приїжджали до нас. Тоді вдалося стерилізувати і вакцинувати від сказу близько 120 безпритульних тварин. Робота проводиться безкоштовно.

Проблема масового розповсюдження чотирилапих досить розповсюджена в Україні, та й не тільки. Тож міста вишиковуються у довжелезну чергу, аби до них приїхали «Чотири лапи». Та Каневу пощастило. З 12 липня ц.р. «Чотири лапи» знову працюють тут.

Команда складається з 6 осіб – це два ветеринари, два ловці тварин, асистент по догляду за тваринами й адміністратор. Наймолодшому працівнику 19, найстаршому 34. Усіх їх об’єднує любов до тварин. А тому до роботи ставляться відповідально та з натхненням. Так, у більшості випадків ловці обходяться без снодійного, яким за допомогою спеціальної «рушниці» стріляють по тварині, щоб приспати і доставити до місця проведення операції.

– Ми вивчаємо тварин, якщо вона виляє хвостом і йде на контакт, то навіщо її мучити? Можна й так впіймати, – говорять ловці «Чотирьох лап». – Ба, більше. Вони настільки швидко акліматизуються і звикають, що навіть не хочуть виходити з кліток, в яких їх утримують до та після операції.

Кожен «пацієнт» отримує від ловців свою кличку – «Мічурінець», «ГЕС», «Водоканал» –  залежно від того, де тварину знайшли, адже за добу після стерилізації тварин відвозять на місце їх проживання.

У арсеналі команди «Чотирьох лап» 3 авто та мобільна операційна. Правда, у Каневі вони проводять стерилізацію в операційній, що обладнана на КП «Місто».

blank

– Незважаючи, що приміщення невелике (лише дві кімнати – де утримуються тварини та власне операційна), умови непогані. Тут є все – вода, електрика, кондиціонер, – говорить Олена.

За 5 днів роботи в Каневі вони простерилізували близько 50 тварин. Як і минулого разу тварини також вакцинуються від сказу та їхні дані вносять в базу даних.

– Операція займає часу від 20 хвилин до години, залежно від факторів, які відкриваються в ході проведення операції, – пояснюють ветеринари. – Якщо помічаємо якісь ускладнення – залишаємо тварину на довше, даємо додаткові ліки.

blank

Канівці реагують на діяльність «Чотирьох лап» по різному.

– Звичайно, трапляються агресивні, часом п’яні, люди, які заважають нашій роботі. Це не тільки в Каневі. Так скрізь. Намагаємося пояснювати, але це не завжди вдається. Буває, виходять і кидаються з палками, ножами… В одному місті, навіть довелося викликати поліцію, – ділиться ловець Олександр. – Люди не розуміють, що своїми діями вони не захищають тварину, а навпаки – шкодять їй. Так, минулого разу у Каневі нам не вдалося забрати одного пса. Чоловік, який нею опікується, потому звернувся до іншого лікаря. Тепер у неї загноїлись шви і вона вдруге потрапила на операційний стіл.

Разом з тим є люди, які навпаки, сприяють.

– Цього разу нам дуже допомагає волонтер Антоніна. Вона показує, де мешкають собаки. Їх стало в місті значно менше, тому ми просто вишукуємо тварин, – говорять представники ТОВ «Чотири лапи Україна». – Також у нас з’явився практикант – юнак Тимофій лише закінчив 9 клас, але вже зрозумів, що хоче стати ветеринаром. Прийшов подивитися, як ми працюємо. Ми не заперечуємо, навпаки. Тож він мав змогу стати свідком, як проводяться операції, також ми навчили його робити тваринам уколи. Щоп’ятниці у нас так званий волонтерський день, коли містяни можуть привозити своїх чотирилапих, але їх після операції ми не залишаємо. Люди забирають тварин.

Взимку ТОВ «Чотири лапи Україна» не проводить стерилізацію, оскільки вилови собак проходять важче та й умови для проведення операцій в холодну пору забезпечити складніше. Решта часу, а це 9 місяців – у суцільних роз’їздах.

– До Канева ми були на Сумщині, Полтавщині. Далі ще не відомо, але міст, які чекають на нас, дуже багато, – говорить Олена. – В 2017 році ми об’їздили 12 міст України, а взимку працювали з подібним проектом в Йорданії. Також їздимо переймати досвід на різні тренінги в інші країни. Ми не просто їздимо по Україні і стерилізуємо «безхатьок», а ділимося своїм досвідом – вчимо насамперед населення правильному поводженню з тваринами та гуманним шляхам регулювання їх чисельності. Окрім того, Фонд «Чотири Лапи» бере участь у проектах порятунку тварин після надзвичайних ситуацій.

У зв’язку зі специфікою роботи, працівники «Чотирьох лап» рідко бувають вдома. Але там на кожного чекає сім’я і … свій домашній улюбленець.

– Багато хто знаходить собі нового члена сім’ї саме на роботі. Так, наш ветеринар Катя з кожного проекту привозить собі когось. Уже зараз у неї 3 собаки і 3 кішки – всі нею простерилізовані, – розповідає адміністратор команди ТОВ «4 лапи Україна» Олена Вихристюк.

За інформацією прес-служби канівської міської ради