Екологічний фестиваль «Екофест у твоїй громаді», який відбувається за ініціативи Благодійного фонду «Урожай-громаді», фінансової підтримки ТОВ «НВФ «Урожай», що входить до Групи МХП, вже втретє відбувся на Черкащині. Цього разу учасників та гостей свята приймало село Водяники Звенигородського району. Грантовий проект виграв у конкурсі з відбору соціальних проектів неурядових організацій від Черкаської облдержадміністрації. Свій вклад у захід зробив і Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького.

blank

Як і у попередні роки, в основі Екофесту лежить плогінг – новий вид спорту, що полягає в бігу в неквапливому темпі зі збиранням сміття вздовж свого маршруту. Плогінг під час Екофесту – це змагання цілих команд, які на швидкість збирають і сортують сміття на одній із засмічених ділянок села.

blank blank blank

Проте, окрім збирання сміття, учасники змагань робили так звані вуличні меблі із дерев’яних піддонів, намалювали таблички-борди, які закликають не смітити і замислитись над тим, до чого призводить бездумне викидання сміття. А дітлахи змогли створити для себе екоторбинки, розмальовані власноруч.

blank blank blank blank blank

Прибирали у Водяниках невелику територію прямісінько у центрі села, яка, за словами голови Водяницької ОТГ Руслана Каюка, має стати парком відпочинку, проте для цього треба докласти ще багато зусиль. Найперше – вирубали чагарники. Важливу частину роботи – зібрати сміття – виконали під час екофесту.  Всього за півгодини спільними зусиллями було заповнено різним відсортованим сміттям повну вантажівку –  зібрали 732 кг сміття. Найвправнішою у цьому змаганні виявилася команда Виноградської ОТГ Лисянського району, що доброю справою змогла заробити для громади п’ять тисяч гривень за загальнокомандним результатом. А  гості свята змогли отримати і цінні подарунки, і призи у безпрограшній лотереї: екочашки, екоторбинки багаторазового використання, футболки, брендовані браслети з написом «Я – це чисте довкілля».  А вже кошти, виручені від лотереї, буде витрачено на озеленення екопарку просто неба.

blank

«Торік ми проводили вперше такий фестиваль у Ліплявській громаді. Побачили, що захід сподобався і нам, і учасникам, і громаді, – вирішили цю традицію продовжувати, – розповідає директорка благодійного фонду «Урожай-громаді»  Тетяна Волочай. – Попередні два фестивалі «Урожай» фінансував самостійно. Сьогодні – це грантовий проект, що реалізується спільно з Черкаської облдержадміністрацією в рамках конкурсу з відбору соціальних проектів неурядових організацій. Загальна вартість проекту – понад 100 000 грн, з яких 63 000 грн – грантові кошти».

blank

За словами Тетяни Волочай, благодійних фонд оголосив 2019-ий роком екопроектів, що почалися акцією «Висади свої горіхи», далі був конкурс мікрогрантів на екологічну тематику.

blank blank

«Ми очікуємо, що після серії таких фестивалів люди перестануть вивозити сміття, викидати в лісосмуги, річки, і перейдуть на рівень організації сортування сміття і правильної його утилізації. Сміття, зібране у рамках екофестивалю, ми утилізуватимемо відповідно до норм: пластик, папір, скло відділятимемо одне від одного, – зазначає Тетяна Волочай. – Ми відкриті і для подальших екологічних змін у громадах.  Якщо громада звернеться до нас, наприклад, по допомогу у придбанні обладнання для  пресування пластику, то ми однозначно підтримаємо ідею, але, повторюся, ініціатива має іти з середини громади».

blank blank blank

Не вперше надає просвітницьку та спонсорську підтримку екологічним заходам, що відбуваються на теренах області, Черкаський національний університет. Цього разу у Водяниках відбувся святковий концерт від вихованців вишу та було розіграно спеціальний приз від ректора Олександра Черевка.

blank

«У складі Черкаського національного університету є інститут природничих та аграрних наук, тому, як кажуть, нам сам Бог велів  займатися темою екології, адже ми готуємо екологів, біологів, агрономів. І звичайно, ми підтримуємо різноманітні екопочинання, – розповів Олександр Володимирович. – Ще ми привезли великий концерт – це відомий танцювальний ансамбль «Черкащанка»,  вокальний ансамбль «Мелодія», інші номери. І один із головних призів сьогоднішнього фестивалю – це приз від ректора – мікрохвильова піч, яка буде розіграна в лотерею. З кожним роком наші люди все більше розуміють, що кожен має турбуватися про місце, де ми живемо, про воду, яку ми п’ємо, повітря, яким ми дихаємо».

blank

Загалом, можна констатувати, що екологічна тема об’єднує черкащан у кожній громаді, що підтверджують організатори і учасники свята. Адже на захід зійшлися та з’їхалися не лише жителі Водяницької громади. І всі разом змогли зробити добру справу. Тож ще одне село на Черкащині стало чистішим та привабливішим, а жителі громади змогли провести вечір у святковій атмосфері та з користю. Бо, крім лекцій про важливість піклування про довкілля, змогли насолодитися святковим концертом дітлахи – повалятися у сіні та виготовити  для себе та своїх рідних корисні дрібнички, дорослі – придбати для дому екологічно чисті продукти, зокрема крафтові сири. І вже на завершення вечора за спільним святковим столом всі разом скуштували справжньої козацької каші, вареників, пиріжків та інших смаколиків.

blank blank blank

Цьогоріч це останній екофестиваль від «Урожаю», проте і учасники, і організатори заходу переконані, що наступного року буде ще цікавіше. Адже, як зазначають організатори, відповідно до екологічної політики та принципів корпоративної соціальної відповідальності «Урожаю», збереження довкілля — один з пріоритетних напрямів їхньої діяльності.

blank

blank

Варвара Горова