У Черкасах у 2025 році поминальний день припадає на 27 квітня. Цього дня люди зазвичай ідуть на цвинтар, аби вшанувати померлих родичів. Чи варто класти цукерки на могили та як правильно вітатися цього дня, розповів Суспільному настоятель Свято-Михайлівського кафедрального гарнізонного собору Володимир Гладковський.
“Гробки”, “Проводи”, “Радуниця”, “Провідна неділя” — у народі поминальний день має різні назви. Коли зазвичай припадає цей день і чому ця дата не всюди однакова?
Наступний тиждень після Великодня називають Світлим тижнем. А першу неділю по Великодню називають Антипасхою, або ще дехто каже Провідна неділя. Цього дня люди відвідують могили своїх померлих родичів, а священники на цвинтарях служать панахиди.
Це може бути не тільки неділя — у когось в суботу, в когось — у п’ятницю, в когось — у понеділок. А подекуди цей день може бути на Трійцю. Все залежить від того, як заведено в тому чи іншому місті, селі. Колись священник був, наприклад, один на цілий район. Відтак в один день не міг служити панахиду на усіх кладовищах. Коли ж церкви були закриті, а потім почали відкриватися, священників також не вистачало. Тому, як тоді священник поділив де в якому селі буде поминальний день, так воно і стало традицією.
Що потрібно взагалі робити в цей день?
У ці дні люди приходять на цвинтар, там священник служить загальну панахиду, а потім підходить до могил, куди його запрошують, і звершує службу там.
Подекуди є звичаї, коли люди п’ють алкоголь, їдять на цвинтарях. Що можете сказати про такі традиції?
Це категорично заборонено. Це звичаї радянської влади, де за наказом голови колгоспу (а він, відповідно, виконував наказ партії) треба було на цвинтарях зробити столи і щоб на них був алкоголь, тобто щоб померлих поминали не молитвою, а алкоголем. А все, що якась дурничка, у нас зазвичай дуже швидко приживається. Тому на цьому і виросло не одне покоління. День, коли люди мали молитися за своїх померлих, перетворювався у великий пікнік. Іноді такий “бенкет” на цвинтарі навіть починали з гри на музичних інструментах, з пісень.
На цвинтарі цього всього не повинно бути. По Старому Заповіту, на цвинтарях звершувалися божественні літургії. А вже у Новому Заповіті було окреме місце для молитви і вже не приносили в жертву тварин, а мали безкровну жертву — хліб і вино. Тому цвинтар має святість, як і церква.
Чи можна класти їжу на могили?
Те, що люди приносять — якісь цукерки, паски, яйця — це як милостиня за померлих. Краще віддати її тим, хто потребує. Бо коли їжа залишається на могилі, то потім собаки чи інші тварини її розносять. Або, наприклад, яйця кладуть, вони можуть і протухнути на тій могилі. Це могилка, там мають квіточки собі рости гарненько, лампадочка горіти або свічечка. Але не харчі. Тим більше як кажуть в народі, із цвинтаря не можна нести нічого додому. А в ті дні діти приносять додому цукерки, зібрані прямо з могил. Хочете дати щось дитині — дайте шоколадку чи кілька цукерок. Але не варто розкладати їжу на могилах.
Яке значення має запалена на могилі свічка?
Ми коли молимося — чи у храмі, чи вдома, ми запалюємо свічку. Свічка — це як своєрідний провідничок нашої молитви до Господа. Так само на могилі: ми приходимо, перехрестилися і кажемо: “Пом’яни, Господи, душі спочилих рабів Божих”, називаємо їхні імена, читаємо молитву за них і запалюємо лампадку чи свічечку.
Що потрібно приносити на цвинтар?
У цей день треба прийти прибрати на могилках своїх рідних. Можна якогось гарного рушничка принести, або квіти живі. Запалити лампадку, помолитися, запросити священника, аби він почитав молитву над могилою. І цього буде повністю достатньо.
Чи треба якось особливо вітатися в поминальний день, чи достатньо цього вітання традиційного, Великоднього?
Так, Великоднє вітання “Христос Воскрес” у нас вживається аж до Вознесіння, яке припадає на сороковий день після Воскресіння Ісуса Христа. До цього дня ми вітаємося так. Якщо хтось скаже вам “Добрий день”, то ви відповідайте йому “Воістину Воскрес”.
А якщо людина не може відвідати могили родичів, але хоче згадати своїх рідних, що можна зробити?
Ніякої особливої служби в цей день у церквах немає. Але можна прийти до храму і замовити там панахиду.
КОМЕНТАРІ
Ё...ый карась.
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 1 week ago
Коли людям дозволять встановлювати автономне опалення?????
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 1 week ago
Ти, мудило, зарплату собі зменши, тоді і тарифи на попередньому рівні залишаться
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 1 week ago
а на фронті не хочешь половить ?
Скічко приїхав на Черкащину, аби порибалити з дітьми · 1 week ago
Приспати разом з шавкою.
На Черкащині собака покусав дитину, поки хазяїн тварини пив вино на лавці · 2 weeks ago
1600 родин? Тому дам, тому не дам? Комусь квартира, а комусь дуля з маком? Знову дерибан і хабарі? Доки буде цей совок? Маєте гроші - дайте усім інвалідам порівну. Скільки можна з них знущатися?
Ветеранам виділяють по 2,5 млн грн на купівлю власного житла · 2 weeks ago
А що з довгобудом на розі бульвара Шевченка і вулиці Богдана Хмельницького??
У Черкасах замість довгобуду збудують м’ясний магазин · 2 weeks ago
Я думав що ці колони там і залишаться без нагляду.
У Черкасах замість довгобуду збудують м’ясний магазин · 2 weeks ago
Може людина хоче СВОЇМ ТРУДОМ ЗАРОБИТЬ ГРОШІ І ПОЖЕРТВУВАТЬ ФРОНТУ!
Нардеп від Черкащини задекларував 1,8 млн доходу від наукової діяльності · 2 weeks ago
То не дорога, навіть не напрям... Як добиратися, пішки?
Капітального ремонту дороги Золотоноша - Драбів не планується - "ДЗВІН" · 2 weeks ago
Нарешті. Ще б й газ відключили і еоектроенергію.
В абонентів Черкаської ТЕЦ близько двох тижнів не буде гарячої води · 3 weeks ago