Великий піст є особливим періодом для кожного християнина, адже він потрібен, щоб очистити душу й тіло від накопичених земних “тягарів” перед світлим святом Христова Воскресіння, тобто, Великодня. Про це розповідає УНІАН.

Серед усіх постів, які пропонує церква, цей найтриваліший – цілих 48 днів. Увесь час, скільки днів триває Великий піст, православні підносять покаянні молитви, а три з чотирьох субот посту завжди поминальні – усі, окрім найпершої.

У 2025 році Великий піст розпочнеться 3 березня (відразу після Масляної 2 березня) і закінчиться 19 квітня, а 20 квітня українці зустрічатимуть Великдень.

Що не можна робити у Великий піст 

Головне обмеження в особливо важливий для православних період стосується їжі та напоїв. Кожному християнину відомо, чим такий суворий Великий піст 2025 – що не можна їсти м’ясні, рибні, молочні продукти, а також будь-яку іншу їжу, яка пов’язана з твариною.

Категорично заборонено вживати спиртне, користуватися спеціями і приправами під час приготування страв, бажано відмовитися від солодкого. Вважається, що всі ці “добавки” не дають вірянину сфокусуватися на духовному просвітленні, а тільки відволікають його і тягнуть до тілесних задоволень.

Також церква не схвалює у Великий піст влаштування будь-яких гучних вечірок, розваг і галасливих застіль, оскільки це час для покаяння і смирення. Водночас сварки, конфлікти та розбіжності є в цей час величезним гріхом, адже вони перешкоджають на шляху до любові та гармонії.

Народні та православні традиції на Великий піст 2025 року

Церковне свято відзначають не тільки в храмах, а й у домівках – українці віками успадковують і шанують свої традиції, тож знають, які важливі дні поєднує в собі Великий піст – їх усього чотири.

Чистий понеділок

Це перший день посту. Його назва виникла через те, що за старих часів люди очищали будинки від духу Масляної. Саме в цю дату – 3 березня 2025 року – не забудьте вимити підлогу, протріть усі поверхні та зробіть генеральне прибирання. Вірянам потрібно буде сходити до церкви і помолитися про відпущення гріхів.

Страсний тиждень і страсна п’ятниця

Останні 7 днів Великого посту присвячені важким стражданням Христа, у 2025 році Страсна п’ятниця настане 11 квітня.

Увесь тиждень, а тим більше в п’ятницю, віряни не повинні працювати, шити, в’язати, прибирати, прати, вживати їжу, веселитися, пити алкоголь, лаятися. Можна піти в храм, подати милостиню, допомогти кому-небудь, зробити будь-яку добру справу.

Лазарева субота

У 2025 році це свято припадає на 12 квітня – одразу перед Вербною неділею. У нього немає якихось конкретних суворих обмежень і заборон, але варто відкласти частину домашніх турбот. Йдеться про прибирання, прасування, прання та рукоділля. Замість цього краще заготовити гілочки верби для свята і прочитати молитву про зміцнення здоров’я.

Вербна неділя

Настає одразу ж після Лазаревої суботи, у 2025 році святкується 13 квітня. Це дуже велике церковне свято, інша назва якого Вхід Господній в Єрусалим. У храмах у цю дату проводять богослужіння та літургії. Вірянам потрібно поставити свічку за здоров’я та освятити гілочки верби. Так само, як і в будь-яке інше велике свято, не можна важко працювати.