В Україні у жовтні почнуться масові перевірки роботодавців. В усякому разі, їх анонсував прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Крім того, наступний місяць може запам’ятатися українцям подорожчанням газу і новим курсом долара. “Обозреватель” з’ясував, як життя українців може змінитися наступного місяця.
Кабінет міністрів дотягнув питання підвищення тарифу на газ до крайньої межі. 1 жовтня − останній шанс підняти ціну до старту опалювального сезону. Хоча, якщо керуватися постановою уряду, блакитне паливо для населення мало подорожчати ще у жовтні минулого року.
Потім нові ціни анонсували з 1 червня, з 1 серпня, з 1 вересня, а тепер − з 1 жовтня. За цей час уряд розробив кілька пропозицій щодо перегляду ціни, кожну з яких відправили на узгодження з МВФ. Ще кілька тижнів тому, як заявив міністр соцполітики Андрій Рева, кредитори наполягали на піднятті ціни з 6,96 до 11 грн. за кубометр. Однак після приїзду місії Фонду до Києва (перебуватиме у столиці до 19 вересня), ситуація змінилася.
Команда прем’єра “злила” у ЗМІ інформацію про те, що тариф на газ підвищать всього на 23,5% − тобто до 8,5 грн. за куб. Таку саму інформацію озвучили “Обозревателю” співрозмовники у Кабміні. Глава “Нафтогазу” Андрій Коболєв (фактично єдина компанія, яка продає газ для населення) зазначену інформацію підтвердити не зміг, проте заявив, що Кабмін вже нібито домовився з МВФ розтягнути подорожчання на 2 роки.
“Є попередній компроміс, якого уряд досяг (з МВФ. – Ред.). Темпи наразі обговорюються”, − заявив топ-менеджер компанії в своєму виступі на форумі Європейської бізнес-асоціації 18 вересня.
Тобто замість того, щоб із жовтня за один день відразу ж вирівняти чинну ціну на газ до імпортного паритету, ціни будуть поетапно підвищувати два роки. Варто зазначити, що через два роки в Україні, згідно з прийнятим законом “Про ринок газу” і прогнозами профільної комісії, можуть повноцінно запрацювати ринкові умови визначення ціни. Тобто замість постанови уряду тарифи визначатиме конкуренція.
За даними Української енергетичної біржі, згідно з імпортним паритетом, вартість кубометра блакитного палива становить близько 12,6 грн/куб. Якщо раніше МВФ відразу вимагала підняти тариф до рівня “імпорту”, то зараз, за словами Коболєва, погоджується на поетапне зростання.
Курс долара в Україні: чого чекати у жовтні
У жовтні більшість опитаних “Обозревателю” аналітиків валютного ринку припускають, що курс долара впритул може наблизитися до позначки 29 грн/$. Девальвація восени відбувається в результаті підвищення попиту і зниження пропозиції. Валюта потрібна для купівлі енергоресурсів, погашення та обслуговування боргів. Крім того, починається активний бізнес-сезон, що також провокує попиту. А ось пропозиція буде значно нижчою, ніж влітку. У теплі місяці значні експортні виручки країні приносять аграрії.
“У четвертому кварталі очікується розширення дефіциту рахунку поточних операцій платіжного балансу. Це посилюватиме девальваційний тиск на гривню. Саме цей фактор викликатиме подальше зростання курсу до кінця року”, − зазначає аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко.
Фінансовий експерт Володимир Мазуренко передбачає: долар може продаватися в Україні восени приблизно по 28,5 грн/$ у випадку, якщо з’являться позитивні новини від МВФ. За даної ситуації найперше зміняться настрої на ринку. Учасники ринку перестануть активно купувати валюту в очікуванні девальвації, що позитивно вплине на курс національної валюти.
“Тенденція до зниження курсу восени повторюється з року на рік. Щойно НБУ перестав вручну встановлювати курс, відразу всі почали помічати сезонність і дивуватися. У нас курс плаваючий, що не фіксований. Восени є девальваційні фактори, є подорожчання долара”, − зазначає Мазуренко.
Ухвалять рішення щодо санкцій
У жовтні в Європейському Союзі вирішать, чи продовжувати санкції проти Росії. Їх ввели ще у 2014-му у відповідь на агресію РФ проти України. Відтоді санкції періодично продовжують. Наступний перегляд очікується у жовтні цього року.
Як уже писав “Обозревателю”, за пом’якшення санкцій може виступити Італія. Там лідери “Руху 5 зірок” і партії “Ліга” Маттео Сальвіні та Луїджі Ді Майо формують коаліційний уряд, який одним зі своїх завдань ставить зняття санкцій Євросоюзу з Росії.
Більшість політиків ЄС заявляють про намір продовжити санкції, однак, якщо їх пом’якшать, це також може вплинути і на Україну. Президент Петро Порошенко, як і багато інших українських політиків, неодноразово заявляли: санкції стримують агресію Росії. Якщо країна-агресор спровокує ескалацію на Донбасі, вона може втратити ринки збуту, втратити можливість отримувати кредити та інвестиції з ЄС.
На бізнес чекають масові перевірки
Кабінет міністрів анонсує у жовтні удар по бізнесу, який відмовляється офіційно оформлювати працівників або виплачує частину зарплат “у конверті”. Ще 5 вересня прем’єр Володимир Гройсман презентував проект “Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості”.
“Через місяць, у жовтні, ми почнемо впроваджувати всі норми, які надані нам законом, для того, щоб захистити права працюючих людей і відновити соціальну справедливість. Ніхто нікому не дав права своєю безвідповідальністю залишати людей без пенсії”, − сказав він.
Українських роботодавців має право перевірити спеціальна комісія. Якщо виявиться, що на робочому місці перебуває непрацевлаштований працівник, доведеться заплатити 30 мінімалок (зараз 111,6 тис. грн, після підвищення − 125 тис. грн).
КОМЕНТАРІ