Щороку українці переходили на зимовий час в останню неділю жовтня. 2024 року це буде 27 жовтня. Рівно о 04:00 потрібно перевести стрілки годинників на 1 годину назад. Тобто, якщо це було 04:00 то стане 03:00.

Цього року переведеня годинника може стати для українців останнім. Адже у червні 2024 року Верховна Рада України проголосула про скасування переведення годинників.

Традиція переведення годинника існує в низці країн світу і на сьогодні обросла певною кількістю міфів. Водночас вона насправді впливає на життя людей. ТСН зібрав упередження та спражні факти про переведення годинника в Україні та світі.

Міф. Це економить енергію

Одним з найбільш розповсюджених аргументів переведення годинника є думка, що це допомагає економити енергію. На жаль, це не так. Можливо, навіть навпаки, пише CNN.

Досліджували це у США. Так, робота Міністерства енергетики 2008 року показала, що перехід на літній час скорочує річне споживання енергії приблизно на 0,03%. А дослідження того ж року в Університеті Каліфорнії виявило, що, можливо, споживання енергії навіть трохи збільшується – загалом на 1%.

Після того, як 2006 року штат Індіана затвердив перехід на літній час, вчені порахували, що додаткове споживання енергії обійдеться споживачам штату в 9 мільйонів доларів на рік і збільшить забруднення довкілля.

Факт. Переведення годинника впливає на здоров’я

Дослідники з Університету Алабами в Бірмінгемі 2012 року повідомили, що переведення годинника призвів до збільшення ризику серцевих нападів на 10%.

З іншого боку, те ж саме дослідження виявило, що ризик впав приблизно так само під час переходу на зимовий час.

Також переведення годинника може підвищити ризик нещасних випадків через невиспаних автомобілістів. Медичний журнал Нової Англії ще 1996 року опублікував дослідження, в якому повідомлялося про 8% збільшення кількості ДТП в понеділок після весняного переходу на літній час.

Гарна новина полягає в тому, що додатковий сон робить вулиці на 8% безпечнішими в день після переходу на зимовий час, згідно з цим же дослідженням.

Факт. Переведення годинника зменшує ймовірність пограбування

Коли навесні годинник переводять на літній час, рівень пограбувань на день падає в середньому на 7% відсотків, особливо це відчутно у вечірній час – різниця із пограбуваннями у зимовий час становить 27%.

Про це йдеться у дослідженні 2015 року аналітичного центру в Огляді економіки і статистики.

Міф. Це зручно для людей, зайнятих сільським господарством

Ідея про те, що перехід на літній час започаткований, аби допомогти фермерам зібрати урожай, вкорінена у свідомості людей. Але це також неправда.

Дослідник питання Девід Прерау, який навіть присвятив питанню книжку, розповідає, що фермери боролися з ідеєю переведення годинника, стверджуючи, що воно знижує їхню продуктивність і ускладнює життя.

«Якщо ви хочете скоротити 25% продуктивності американського фермера, просто збережіть цей закон», – цитує Прерау одне сільськогосподарське лобі, яке виступало за скасування переходу 1919 року.

Факт. Усе менше людей вірять у доцільність традиції

Опитування, проведене 2014 року, показало, що в США скорочується відсоток дорослих, які підтримують переведення годинника. Того року 33% респондентів заявили, що користь традиції варту клопоту, порівняно з 37% 2013-го та 45% роком раніше.

Міф. Переведення годинника впливає лише на людей

Домашні та свійські тварини також відчувають зміни в часі. Розклад людини впливає на її домашніх улюбленців, собак і котів, що живуть у приміщенні. Навіть корови відчувають порушення режиму.

Про це йдеться у дослідженні Елісон Холдхус-Смолл з австралійської науково-дослідницької організації, пише Live Science.

Зсув на годину може викликати фізичний та психологічний стрес у тварин. Кіт буде розлючений, побачивши порожню тарілку у звичний час, а корова може відмовитися давати молоко раніше.