Верховний суд Австрії прийняв епохальне рішення, закінчивши п’ятирічний судовий спір і дозволивши екстрадувати українського олігарха (власника черкаського ПАТ «Азот», – ред.) Дмитра Фірташа в США. Там бізнесменові загрожує 50 років ув’язнення під вартою і конфіскація всіх активів. Про це пише   видання «Прочерк» з посиланням на  «ЛІГА.Бізнес».

Від екстрадиції Фірташа відокремлює лише підпис міністра юстиції Австрії, який повинен затвердити рішення.

У чому підозрюють Фірташа?

Історія з екстрадицією почалася 12 березня 2014 року, коли за запитом Мін’юсту США бізнесмена заарештував австрійський поліцейський підрозділ COBRA.

ФБР розслідувало «справу Фірташа» дев’ять років. Українського бізнесмена підозрюють у дачі $18,5 млн хабаря індійським чиновникам за отримання дозволу на розробку титанових родовищ в індійському штаті Андхра-Прадеш. Титанову продукцію згодом планували продавати компанії Boeing – одному з найбільших у світі виробників авіаційної техніки.

П’ять років тому бізнесмен не затримався в австрійській в’язниці. 21 березня 2014 року Фірташ вийшов під рекордну для місцевої юстиції заставу в $174 млн, який вніс російський бізнесмен Василь Анісімов, близький друг Аркадія Роттенберга – партнера Фірташа в хімічному бізнесі.

Український олігарх назвав свій арешт політично мотивованим і піддав апеляцію. Цього виявилося достатньо, щоб 30 квітня 2015 року Земельний суд Відня у кримінальних справах відхилив клопотання Мін’юсту США про екстрадицію.

Другий раз ця тактика не спрацювала. 21 лютого 2017 року цей самий суд визнав допустимою екстрадицію бізнесмена.

Захист Фірташа наполягає, що у США немає юрисдикції розглядати злочини, вчинені в Індії. Однак наприкінці минулого тижня федеральна суддя Ребекка Палмаер в американському Чикаго відмовилася скасувати звинувачення, оскільки схема вплинула на чиказьку компанію Boeing.

Проблема Boeing і методи Фірташа

У 2006 році Boeing зіткнулася з дефіцитом титану, необхідного у виробництві реактивних двигунів. Сировина потрібна була для якнайшвидшої здачі в експлуатацію лайнера 787 Dreamliner. Літак повинен був стати найбільш інноваційним конструкторським проектом, тому Boeing покладав на нього великі надії, писала газета The New York Times.

Ціни на титан росли, дата презентації нового лайнера наближалася. По допомогу корпорація звернулася до консалтингової компанії McKinsey & Company. Фірма повинна була оцінити можливість співпраці з Дмитром Фірташем і його швейцарською компанією Bothli Trade AG, яка планувала в індійському штаті Андхра-Прадеш добувати ільменітову руду – основну сировину для виробництва титанової продукції.

За умовами меморандуму, підписаного в лютому 2007 року між Boeing і фірмою олігарха, Bothli Trade AG могла отримати контракт на поставку від 2300-5400 тонн титанової губки на рік. Річний дохід від угоди міг скласти близько $500 млн.

Згодом угода зірвалася. McKinsey стверджувала, що інформувала Boeing про всі ризики, пов’язані зі співпрацею з Фірташем і представила авіагігантові потенційну стратегію партнерства для отримання дозволу на видобуток в Індії мінералів.

Стратегія, за інформацією The New York Times, включала дачу хабарів індійським чиновникам для прискорення бюрократичних процесів.

«У повному тексті звинувачення американські прокурори ніколи не звинувачували Дмитра Фірташа, а також нікого іншого в дачі хабарів», – заявили в Group DF після вчорашнього рішення з посиланням на адвокатів Фірташа в США Дена Вебба і Ленні Девіса.

Що далі

Дмитро Фірташ – одна з центральних постатей в українській політиці і бізнесі. Отримавши популярність у середині нульових як співвласник одіозного газотрейдера РосУкрЕнерго, Фірташ наростив вплив і активи.

Зараз в Україні йому належать чотири хімічних заводи, що випускають мінеральні добрива, половина Запорізького титано-магнієвого комбінату, порт Ніка-тера, мережа облгазів, ультрасучасне тепличне господарство в Тернопільській області, телеканал Інтер і безліч інших активів.

У 2018 році видання Новое Время оцінило стан олігарха в $ 489 млн.

Все це Фірташ ризикує втратити в разі визнання провини в США.

В Україні Фірташ не з’являється вже більше п’яти років – по прильоту його обіцяв затримати глава МВС Арсен Аваков.

Якщо австрійський міністр юстиції все-таки затвердить рішення Верховного суду, самого Фірташа екстрадують вже в липні цього року.

США – не єдині, хто домагається екстрадиції Фірташа. Також цього вимагає Іспанія, де бізнесмена називають главою злочинного угруповання і підозрюють у відмиванні грошей.

«Ми розчаровані сьогоднішнім рішенням Верховного суду Австрії. У будь-якому разі, нічого не змінилося щодо невинності пана Фірташа і відсутності доказів його провини в якомусь злочині. Він ніколи не займався бізнесом в США, ніколи не відвідував США, не знав ні про які плани про підкуп офіційних осіб в Індії з питання індійських титанових родовищ, які ніколи і ніким не були реалізовані», – цитують у прес-службі Фірташа його американських юристів.